Skip to content

PORADNA: Proč je třeba vyjádření správců inženýrských sítí

Dotaz čtenáře: „Už delší dobu přemýšlím o stavbě kolny na svém pozemku. Byl jsem se zeptat na našem stavebním úřadě. Dostal jsem k vyplnění žádost a instrukce, co všechno mám pro kladné vyřízení žádosti udělat. Obrázek plánované kolny s jejím umístěním na pozemku nakreslit zvládnu. Nevím ale, jak pro stavbu zajistím vyjádření správců inženýrských sítí. K čemu jsou taková vyjádření vůbec dobrá a jak mám vědět, od koho vlastně takové stanovisko potřebuji? Není tenhle požadavek úřadu přemrštěný? Prosím o vysvětlení a radu, jak mám při získání vyjádření postupovat. Předem děkuji za odpověď. Jiří Kofroň, Plzeň.“

Obsah článku

Ne, požadavek úřadu přemrštěný rozhodně není. V minulosti se bohužel nejednou stalo, že i drobná stavební činnost, jako je stavba Vaší kolny, nadělala velké problémy na vedení technické infrastruktury. Je normální, že se člověk při budování svého stavebního záměru soustředí na budoucí vzhled stavby, její funkčnost a zcela opomene myslet na sítě, které mu v pozemku vedou. Snadno se pak může stát, že při hloubení základu pro kolnu překopneme vedení inženýrské sítě – vedení vody, kanalizace, elektřiny… Mnohdy si člověk nemusí být ani vědom, že se mu v jeho pozemku takové vedení vyskytuje. Je tak zcela na místě, pokud chce mít stavební úřad bezpečně zjištěn a hmatatelně ošetřen pravý stav věcí, který ochrání před možným problémem všechny zúčastněné.

Jak se dá tedy příslušné stanovisko zajistit a jak zjistit, jaké sítě mi v pozemku mohou vést? V dnešní době je proces získání takového stanoviska poměrně snadný a přehledný. V 90 % všech správců sítí bude získání stanoviska řešeno přes internet. Ať Vám jde o stanovisko plynařů nebo třeba veřejného osvětlení, vždy Vás interaktivní formulář navádí a klade otázky, na které odpovídáte.

Součástí takového vyplnění je i označení Vašeho stavebního záměru v mapě, kterou Vám internetový formulář nabídne. Postup je i tady jasný a přehledný, navíc je možné mapu libovolně přibližovat. Po vyplnění internetové žádosti ji dle pokynů odešlete a už jen čekáte. Ve většině případů budete mít své stanovisko v e-mailové schránce hotové do jednoho dne. Vše rychle, snadno a bez finančního nákladu. Problém je pouze fakt, že na žádném pozemku není pouze vedení jedné sítě. Vždy připadá možnost výskytu několika sítí. Což znamená, že musíte u každého vlastníka možné inženýrské sítě navštívit jeho webové stránky a znova a znova vyplňovat v podstatě stejný formulář.

Jsou pozemky, kde budete muset navštívit pouze webové stránky tří správců, ale jsou i pozemky, kde bude počet vyplňovaných formulářů několikanásobný. Navíc nemáte bohužel nikdy jistotu, že jste nějaké vedení neopomenuli. Pokud se rozhodnete jít touto cestou, doporučuji podrobně konzultovat s příslušným stavebním úřadem, která stanoviska – vedení připadají v úvahu.

Pokud chcete jít cestou ještě snazší, doporučuji Vám využít například internetovou stránku na adrese: www.utilityreport.eu. Provozovatel stránek sdružuje informace o všech vedeních sítí pro oblasti, které zahrnují 9 krajů a přes 500 měst a obcí. Což znamená, že není potřeba pro každou síť vyplňovat zvlášť žádost, ale vše zadáte jednou a webová stránka Vaši žádost rozešle na všechny případné správce sítí. Tato služba také není úplnou jistotou, protože k jejímu využití se musíte nacházet v podporované oblasti. Pokud se v ní ale nalézáte, je rozhodně dobrou a pohodlnou cestou.

Dalším způsobem, jak se dá toto řešit na většině stavebních úřadů, je tzv. čestné prohlášení. V rámci takového prohlášení jako žadatel – investor stavby, stavebnímu úřadu prohlásíte, že jste si jisti, že v místě stavby žádné sítě nevedou. Stavební úřad bude Vaše prohlášení akceptovat a stanoviska správců sítí po Vás již nebude vyžadovat. Problémem teto cesty je její rizikovost. Osobně jsem zažil investora stavby, který šel touto cestou a následně při realizaci stavby překopl zemní vedení plynu, které bude platit. Ve výsledku byl ještě rád, že nebyl Policií ČR obviněn z veřejného ohrožení. Tuhle variantu Vám proto rozhodně nedoporučuji, a to ani pokud si jste jisti, že Vám v pozemku žádná síť nevede.

Závěrem

Vždy je důležité mít na paměti, že neexistuje nic jako jednoduchá stavba. I stavba kolny, přístřešku nebo pergoly s sebou přináší nemalá úskalí. Pokud se člověk do takového záměru pustí, je potřeba postupovat obezřetně tak, abyste mohli v případě komplikací říci: ANO, stal se problém ten a ten, ale já jsem udělal vše, aby se mu dalo předejít, což jsem schopen hmatatelně – papírově prokázat.

Doporučuji proto písemnou komunikaci se stavebním úřadem, kde se například prostřednictvím e-mailu příslušného stavebního úřadu dotážete, jaká vyjádření správců sítí máte ke své žádosti zajistit, a ta si následně vyžádat. E-mailová – hmatatelná odpověď stavebního úřadu je dostatečným podkladem pro klid v duši, protože jste udělali maximum pro řádné zjištění věci. Pokud by k nějakému problému došlo, nešla by žádná náhrada za Vaší osobou.

Radí: Michal Lalík
Projektant pozemních staveb se soukromou praxí a předešlou odbornou praxí na pozici samostatného odborného pracovníka stavebního úřadu. Autor několika knih k problematice stavebního práva a lektor.
Kontakt: lalikmichal85@gmail.com