1. cena – benzinová motorová pila Oleo-Mac OM 947
David Štajer – rekonstrukce rodinného domu
„Jako kluk jsem vyrůstal v bytě na sídlišti a snil o domečku se zahrádkou. V roce 2014 jsem se rozhodl si tento sen splnit a na jaře 2015 narazil mezi inzeráty na dům, který mne zprvu spíše odrazoval, jelikož šlo o hodně zdevastovanou stavbu. Zajímavé bylo ale jeho umístění: dům je přistaven přímo ke skále a nad domem je kulturní památka – zámeček. Nakonec jsem se ale rozhodl pro prohlídku a ještě ten den si s makléřem podal ruku.
Sám jsem bez zkušeností a praxe začal rekonstruovat. Můj rádce byl internet. Nakonec se rekonstrukce podařila s velkou podporou rodiny a přátel takřka svépomocí (až na elektřinu, plyn apod.). Nechal jsem tam spoustu nervů, času i zdraví, ale přesto nelituji!“
2. cena – benzinová sekačka SP 535 HW 4S
Lukáš Bílek – přístavba terasy
„Jsem takový domácí kutil všeho druhu a baví mě práce se dřevem, a tak jsem se pustil do výstavby terasy sám vlastníma rukama. Nejprve jsem vybetonoval základy, pak mě čekalo položení dlažby, udělal jsem schody a nakonec to nejtěžší – stavba samotné terasy. Ohoblovat, naměřit, nařezat a nakonec natřít trámky. Chtěl jsem si ještě terasu zkrášlit, tak jsem si zkusil zdárně do vzpěr vyřezat ozdobu… Položil jsem krytinu, na jednu třetinu střechy jsem použil prosvětlovací desky, abych nezastínil obývací pokoj, udělal jsem klempířinu (se kterou nemám žádné zkušenosti a trvala mi docela dlouho, ale nakonec se vše za pomoci přítele na telefonu povedlo) a terasa byla na světě!“ V okolí terasy se pak jistě uplatní sekačka od Mountfieldu…
3. cena – tlaková myčka PW 146 C
Michal Oleksulyn a Kristýna Boudová – stavba domu svépomocí
Tento projekt jste měli letos příležitost sledovat krok za krokem, v našem časopise totiž komentuje jeho průběh v seriálu Michalova partnerka Kristýna, která je hlavou celého projektu. Michal pak trpělivě plní její přání a v současnosti je již dům pod střechou a připraven k nastěhování. Na jaře pak v jeho okolí jistě ocení tlakovou myčku.
Kdo získá předplatné?
Odměnu si podle nás zaslouží i další projekty, proto jsme se jim rozhodli udělit zvláštní cenu v podobě ročního předplatného časopisu Můj dům, Bydlení či Rodinný dům podle vlastního výběru oceněných. Najdete-li mezi nimi své jméno, napište nám na adresu rd@bmczech.cz, o jaký časopis máte zájem, a adresu, kam ho chcete posílat!
Projekt č. 7: Rekonstrukce domu svépomocí – Radka Malcová: „Ještě chybí pár maličkostí, ale jsme hotovi. Práce trvala déle, neb ji táta dělá sám – s občasnou pomocí rodiny. Táta dělal stropy, podlahy, schodiště, kuchyň, dveře s obložkami, nová okna atd. Prostě vše, co vidíte. Je to vyučený automechanik, nikoli truhlář nebo zedník. Veškerá řemesla se naučil sám, aby nám mohl vytvořit krásné bydlení…“
Projekt č. 8: Plot kolem zahrady – Jana Metlíková: „Měli jsme kolem domu a zahrady dva ploty, každý jiný, a tak jsme se rozhodli výměnu obou plotů za jeden. Většinu práce dělal manžel sám. Trvalo to sice tři roky, ale konečně je plot hotový, celkem 80 metrů.“
Projekt č. 14: Vylepšení zavlažování zahrady – Jiří a Věra z Českých Budějovic: „Naše nová podzemní nádrž přidala k zalévání zahrady v letošním suchém létě nějaký ten kubický metr navíc, a tak i díky ní byly ztráty minimální a úroda zeleniny velmi příjemně překvapila. Okolí horního uzávěru nádrže jsme upravili jako cestičku vedoucí kolem maličkého okrasného jezírka. Přívod a odvod vody, včetně elektrického kabelu k čerpadlu, je skoro 40 centimetrů pod cestičkou a umožňuje zalévání buď ze dvou vodních zásuvek ručně, nebo automaticky pomocí týdenních spínacích hodin ze zavlažovacích výsuvných trysek.“
Projekt č. 18: Bourání a stavění skleníku a bazénu – M. Horáková: „Naším projektem bylo vybourání starého bazénu, zbourání již nevyhovujícího skleníku a stavba téhož – nového a hezčího.“
Projekt č. 22: Velká přestavba domu – Jaroslav Kvasnička z Nového Bydžova: „Tři místnosti do ulice budou zbourány. Na pravé straně objektu bude garáž. Objekt bude opatřen rovnou střechou, fasáda zateplená a opatřená mnichovskou omítkou…“
Projekt č. 24: Nový bazén a skalničky okolo – Jarmila Elšíková: „Na prvního máje nám bazének dovezli a začalo měření, kopání, rytí, navážení, vyvážení …a znovu měření, bednění, betonování… Ještě, že mám tak šikovného manžela, dědečka a rodinného kamaráda Jožinka – Ferda mravenec práce všeho druhu! No a na mne s dětmi a babičkou zbylo shánění dlažby, lehátek, slunečníku a samozřejmě nových plavek…“
Projekt č. 36: Zahradní domek a vyvýšené záhony – Helena Zemková: „Naším projektem roku byla realizace zahradního domku a vyvýšených záhonů v nevyužité části zahrady. Začali jsme v březnu, fotky dokončených plánů zasílám.“
Projekt č. 38: Po deseti letech nová kuchyně – Roman Sajfríd: „Po 10 letech jsme se rozhodli pro novou kuchyni. Manželka si ji navrhla a společně s kamarádem truhlářem jsme si ji zhotovili. Dřevo jsem si sám vydrásal, aby vynikla jeho struktura, ostré hrany zjemnil a manželka ji natřela. Jsme rádi, když si můžeme sami na svém nábytku alespoň trochu zapracovat. Spotřebiče jsme neřešili, ty původní fungují, a proto není třeba je měnit za jiné. Dále Vám zasílám i pár fotek z našeho obývacího pokoje, kde máme stejným způsobem dělaný nábytek a sedací soupravu na míru a dle našich představ…“
Projekt č. 39: Přestavba staré půdy na moderní ložnici, šatnu a koupelnu – Jiří a Martina Hankeovi: „První problém byl se starými krovy, které už byly značně prožrané červotočem. Rozhodli jsme se tedy pro radikální odstranění starého krovu a zvýšení světlé výšky o cca 120 cm, čímž jsme docílili pohodlné pochozí výšky v celé části zamýšleného prostoru. S bouracími pracemi jsme začali koncem května a nyní již bydlíme krásně v novém.“
Projekt č. 41: Přestavba domu – Lucie Heroutová: „Dlouho jsme chodili kolem objektu na kterém stál polozřícený dům. Pozemek se nám velmi líbíl jeho rozlohou a místem jako takovým. Tak nějak se stále přemýšlelo o tom, co by bylo lepší: zda dům zbourat a postavit novým, nebo alespoň zanechat původní obvodové zdivo. Po poradě se statikem jsme se rozhlodli pro druhou variantu a pak se to rozjelo! Než byl hotový projekt a stavební povolení, tak jsme nejprve měli fúru práce s nepořádkem, který byl uvnitř. Nebralo to konce – než jsme se dostali k podlahám a zdem, trvalo měsíce… Pak přišlo bourání, sundavání staré střechy, kopaní podlah, přistavování až po budování našeho snu… Letos po roce a půl jsme vše dokončili a chystáme se kolaudovat. Byla to fuška, ale stálo to za to!“
Všechny projekty zařazené do soutěže si můžete prohlédnout zde.
Všem děkujeme za účast
a těšíme se na vaše další projekty v některé z příštích soutěží!
Redakce časopisu Rodinný dům