Stodola z kamene a cihel měla šedesát centimetrů silné zdivo a pouze mělké základy. Požadavek na zachování původního vzhledu stodoly společně s nutností splnit nároky na tepelnou izolaci (vnější izolace by zcela pozměnila charakter objektu, vnitřní izolace by byla i vzhledem k vzlínání vlhkosti problematická) vedly ke konceptu domu v domě. Kamenná stavba stodoly chrání vnitřní dřevostavbu před deštěm, vnitřní dřevěný dům působí jako větrná a tepelná ochrana.
Mezi starým a novým objektem vznikl nevytápěný vnitřní meziprostor, který rozšiřuje obytný prostor a je využíván zejména v létě. Tento meziprostor má pozitivní vliv na energetickou bilanci domu v zimě a zároveň působí jako tepelná ochrana v letních měsících.
Nová dřevěná konstrukce převzala během stavby nosnou funkci starého krovu. Původní odstraněné trámy byly integrovány do projektu jako stupně pro schodiště. Při rekonstrukci byla použita krytina Satjam Rapid 510, RAL 7024 (grafitová šeď), povrchová úprava polyestersat (PE25). Do nové střechy byla promyšleně zabudována střešní okna. Mezinárodní porota architektů vyzdvihla pečlivou práci s jednotlivými pohledy a průhledy, včetně průhledů na oblohu.
Projekt a krytina |
Projekt je dílem českého architekta Filipa Noska z německého studia A2F. Samotná rekonstrukce trvala pět let a v podstatě znamenala vsazení moderní dřevostavby rodinného domu do historické budovy stodoly, přičemž navenek největšími změnami prošel právě střešní plášť a dále zmíněné otvory pro přísun denního světla. Krytina Satjam Rapid se vyrábí v České republice z nejlepších materiálů, oceli i hliníku (se zárukou až 60 let), v mnoha povrchových úpravách. V produkci je širší varianta 510 a zúžená 310. Širší verze 510 může být navíc na rubové straně opatřena speciální tlumivou vložkou Soundcontrol™. Ta zlepšuje akustické parametry při dešti a větru. Podle informací výrobce snižuje hlučnost až o 6 decibelů, což uvítají hlavně uživatelé obytných podkroví. |