Skip to content

Rekonstrukce podkroví: Prosvětlete půdní vestavbu

Ať už plánujete podkrovní byt, nebo jen ložnici či dětský pokoj v podkroví, nesoustřeďte se jen na vyměření prostoru kvůli ustavení nábytku. Jedním z prvních kroků, které byste měli podniknout, je pečlivé rozvržení oken. Vpusťte si do interiéru půdní vestavby dostatek světla, zároveň nedovolte přehřívání prostoru.

Galerie

Bez posudku se neobejdete, stejně jako bez izolace střechy

Jestli je půda vhodná pro přestavbu, můžete zhodnotit sami (tj. její světlá výška dosahuje minimálně 230 cm a v místě zkosení jste naměřili alespoň 110 cm) Následně přizvěte statika, aby zhodnotil zátěž pro dům a dodržení zásad požární ochrany.

Rekonstrukce podkroví nezačíná pod střechou, ale na střeše. Nechte si proto zkontrolovat její stav a případné nedostatky opravte.

Nebojte se zásahů a vykouzlete prosvětlený interiér

Skladování starého nábytku moc světla nevyžaduje, zatímco podkrovní pokoj nebo byt rozhodně ano. Počítejte tedy s tím, že bude třeba vyměnit původní okna za nová, větší a s vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi – právě taková střešní okna najdete v nabídce FAKRO CZECH.

Zdroj: FAKRO

Správně zvolená střešní okna = dostatek denního světla bez přehřívání

Věděli jste, že existují normy, které ukládají, jak velkou plochu by oproti podlaze měla zabírat okna? Mají odpovídat alespoň 10 % plochy podlahy.

Střešní okna, ať už plastová, nebo dřevěná vybírejte dostatečně velká, a hlavně zvolte správné konstrukční řešení. Klasikou jsou kyvná střešní okna, která se otevírají 45° výklopem. Pro vyšší polohy se hodí okna se zvýšenou osou otáčení. S panoramatickými okny si užijete ničím nerušený výhled a jejich systém otvírání oceníte i při mytí.

TIP: Nezapomeňte si zajistit bezpečný přístup na střechu – svůj podkrovní byt vybavte alespoň jedním střešním výlezovým oknem.

Iluze balkonu v podkrovním pokoji

Nesahá váš projekt tak daleko, abyste stavěli balkon, zároveň si chcete dopřát pořádný výhled a pocit, že jste venku? Řešením nejen do malých podkrovních pokojů nebo bytů jsou balkonová střešní okna složená ze dvou křídel, kdy spodní z nich tvoří čelo balkonu a horní křídlo slouží při vyklopení jako stříška.

Zdroj: FAKRO

Světlo i bez oken?

Alternativou přívodu denního světla do míst, kde okna nejsou (například chodba či toaleta), je řešení tubusovým světlovodem. Ten světlo zachytává do speciální kupole a rozvádí jej do útrob domu.

Praktické využití šikmin

Příliš nábytku ubírá jak na prostoru, tak na světle. Abyste ale nepřišli o praktické úložné prostory, využijte šikminy. Stačí je opatřit posuvnými dvířky, případně i doplnit poličkami.

Vyvarujte se přílišného členění

Ani ta největší střešní okna nezajistí dostatek světla, pokud podkroví příliš zastavíte zdmi. Jako přirozený předěl prostoru můžete využít přiznané trámy. Snažte se každopádně minimalizovat příčky a stěny a tam, kde to půjde, ponechejte prostor co nejotevřenější, aby podkroví skutečně prokouklo.