V čem tkvělo úskalí rekonstrukce prvorepublikové vily z konce 20. let 20. století? Jsou tato léta pro vás něčím specifická?
Zásadní pro tento typ rekonstrukce je samozřejmě dodržet ráz původního domu a zároveň upravit a přizpůsobit objekt dnešní době a jejím požadavkům. Jedním z témat současnosti je úspora energie. To vede k větším nárokům na tepelnou izolaci domu.
Jsem rád, že jsme fasádu domu udrželi ve stávající podobě bez dodatečného zateplení. Tím se dodržel ráz původní stavby a zlepšení tepelných parametrů objektu bylo dosaženo jinými postupy. Samozřejmě by asi objekt titul „pasivní dům“ nezískal, ale to nebylo naším cílem ani cílem investora.
V jakém stavu byl dům před rekonstrukcí? Čím oslovil své nové majitele?
Mladá rodina chtěla vyměnit bydlení v bytě za rodinný dům. Přestože vila od doby svého vzniku nebyla nikdy kompletně rekonstruována a stav domu tomu odpovídal, investoři dokázali rozeznat jeho potenciál. Rekonstrukce prodloužila životnost stavby minimálně
o dalších osmdesát let.
Jaké bylo zadání klienta a jak jste na něj reagovali?
Zadání bylo velmi volné s předpokladem, že během realizace návrhu dojdeme k souladu našich představ. Snažili jsme se o otevřenost prostoru, logické využívání dráhy slunce vzhledem k orientaci stavby, logickou návaznost na zahradu a jasné vymezení klidových zón pro rodiče a děti.
Přízemí je koncipováno jako společenský prostor – ze vstupní chodby se schodištěm se vchází do koupelny a toalety, spíže a velkého obytného prostoru.
Z obývacího pokoje je možné vstoupit do další místnosti, která se využívá jako pracovna. Z kuchyňské části je přístup do zimní zahrady.
Patro je naopak věnováno klidovým prostorám. Nachází se zde koupelna, ložnice rodičů s šatnou a dětský pokoj. Z něj je možné vyjít na terasu umístěnou na ploché střeše zimní zahrady.
Na co jste navázali, a v čem bylo naopak třeba vyjít vstříc moderním potřebám bydlení?
V přízemí objektu se podařilo vytvořit centrální obytný prostor, který plynule přechází do zahrady přes nově realizované otvíravé prosklení fasády. To byl také jediný větší zásah do fasády a ústupek moderní době. Půdorys domu se jednoduchým přebudováním příček změnil v otevřený a vícefunkční prostor. Jinak se nám podařilo víceméně využít původní dispozici domu a přizpůsobit ji současným požadavkům klienta.
Jaká technická řešení jste zvolili?
Především šlo o odizolování objektu před vlhkostí a provedení podlahového vytápění, zateplení podlah, spodní části domu a střechy. Došlo také ke kompletní výměně oken v současném standardu. Vzhledem k rozhodnutí nenarušit charakter stavby byl u oken kladen důraz na původní proporce okenních rámů. Majitelé počítají s tím, že časem, v horizontu přibližně pěti let, přistoupí k instalaci vnitřního tepelněizolačního systému.
Součástí projektu bylo také kompletní zpracování interiéru, včetně detailů. Jak jste si s ním poradili?
Nechtěli jsme potlačit charakter konce 20. let. Interiér je sice zařízen moderně a současnému životnímu stylu odpovídá i propojení kuchyně a obývacího pokoje, ale původní ráz se projevuje v detailech. Například jsme důsledně repasovali dveřní křídla včetně původních klik a kování nebo parapetní skříňku v koupelně.
Podařilo se nám také zdařile zkombinovat povrchy v domě – podlahové stěrky, dlažbu s výraznější grafikou, dřevěné povrchy podlah a citlivou mozaiku doplňků, jako jsou záclony a podobně.
Čím byla práce na této realizaci specifická? Lze ji shrnout do krátkého motta?
Zakázka byla výjimečná díky absolutní důvěře majitelů. Celkově jsme s výsledkem rekonstrukce velmi spokojeni, nejvíc ale oceňují celkovou náladu nově vzniklého prostoru, kombinace původních s novými prvky a práci s detaily – zábradlí, osvětlení, povrchy. Mottem projektu se stala právě snaha najít přirozenou krásu původních prvků, a to jak v jejich prostém tvaru, tak i v prostotě materiálu. Současné použití nových prvků se rovněž nese v tomto duchu.
Autoři projektu: Studio A, *1991
Autoři projektu pracovali v rámci činnosti architektonické kanceláře Studio A. Stavebně-architektonickou část zajišťoval Ing. Jan Kupec, který představuje již druhou generaci rodiny pracující v pelhřimovské kanceláři. Architektonický a projekční ateliér, založený v roce 1991 Ing. Karlem Kupcem, má široký rejstřík působnosti. Navrhuje rezidenční objekty, kancelářské budovy, rodinné domy stejně jako průmyslové a administrativní budovy. Projektuje novostavby i rekonstrukce. Firma se zabývá také urbanistickým řešením a kultivováním veřejného prostoru. Spolu s dceřinou firmou Kaja Projekt tvoří kompletní stavební zajištění od koncepce stavby přes kompletní projekční práce až po realizaci stavby.
Technické údaje |
|