K nejpoužívanějším světelným zdrojům patří klasické žárovky, halogenové žárovky, kompaktní úsporné zářivky a tzv. LED žárovky, diody a pásky. Všechny používané zdroje osvětlení interiérů se vzájemně liší nejen energetickou náročností, ale i dalšími parametry. Zohledňují tedy nejen energetické, a tudíž i finanční úspory, ale také kvalitu světla a její vliv na lidské zdraví. Pojďme si v nabídce a také ve výběru vhodných světelných zdrojů udělat jasno.
Žárovky, halogenky, zářivky
S rostoucí cenou elektrické energie a stále se zlepšující informovaností veřejnosti o vlivu světla na zdravé životní prostředí roste zájem uživatelů o vlastnosti jednotlivých zdrojů světla.
Klasické žárovky – fungují na principu rozžhaveného wolframového vlákna (až na 200 °C) průchodem elektrického proudu a následného vyzařování světla. Klasické žárovky měly (mají) vysokou kvalitu světla, vydávají typické „teplé bílé“ světlo (blízké přirozenému slunečnímu světlu), kladem je i okamžitý start bez blikání, snadná výměna a samozřejmě i jejich cena. Zásadním nedostatkem tohoto zdroje je ovšem velmi nízká účinnost (92 % elektrické energie přemění na teplo, 8 % na světlo), vysoká povrchová teplota a vysoké provozní náklady.
Halogenové žárovky – vyšší teplotou žhaveného wolframového vlákna (3 000 °C) se dosahuje snížení spotřeby při stejné svítivosti. Vyrábí se ve tvaru klasických žárovek s paticí „miňon“ (tzv. malý Edisonův závit E14) nebo se standardním závitem (tzv. velký Edisonův závit E27) v energetické třídě C a D. Výhodou je okamžitý start, o 20–30 % nižší spotřeba oproti klasické žárovce, příjemné bílé světlo s vyšší teplotou chromatičnosti 2 900 až 3 100 K, životnost přibližně 2 000 hodin a možnost postupného stmívání. K minusům patří vyšší pořizovací cena a nutnost použití „trafa“ (transformátoru).
Zářivky – při stejné svítivosti mají až o 75 % nižší spotřebu než klasické žárovky a životnost dosahuje přibližně 14–16 000 hodin. Obecně se nedoporučuje umisťovat zářivky v prostorách, kde často rozsvěcujete a zhasínáte. Výhodou je přímá zaměnitelnost za „klasiku“, o 25 až 30 % menší příkon v porovnání s klasickou žárovkou a dlouhá životnost. Zářivky se dělí na lineární a kompaktní. Kompaktní zářivka je v podstatě náhradou za klasickou žárovku (stejná patice) ovšem s delší životností (12–16 000 hodin) a úsporou energie.
LED žárovky
Jde o světelný zdroj založený na principu světlených diod s obvyklými závity (E27 a E14) a tvarem i rozměry klasické žárovky. Odborněji pak o polovodičovou součástku s přechodem PN (P kladný polovodič, N záporný polovodič) , který při průchodu elektrického proudu emituje optické záření. Kromě jednobarevných LED se vyrábějí také vícebarevné, blikající, infračervené a ultrafialové. Výhodou je, že čip má malé rozměry, malé napájecí napětí, a tudíž nízkou spotřebu, dlouhou životnost (až 100 tisíc hodin) atd. Jednou z mála nevýhod je především vyšší cena. Tu vyvažuje až 80% úspora energie oproti klasické žárovce.
Rada odborníka |
Vít Lakomý (46), elektrikář s téměř třicetiletou praxí v oboru elektromontážní práce, vyhláška 50, § 8 elektro silnoproud, částečně slaboproud:
Praktickou výměnu svítidel je přesto lepší svěřit odborné firmě, neboť může vyžadovat zásah do elektrické instalace (napojení svítidla, jiný systém uchycení LED zdroje) a v některých případech je skutečně zapotřebí kompletní rekonstrukce. Nový zdroj je vhodné volit s alternativou jeho další případné náhrady. Kupříkladu moderní LED pásky pod kuchyňskou linkou jsou sice dobrým řešením k osvětlení pracovní plochy, ovšem většina uživatelů si není schopna opravit ani běžnou závadu. Při výběru LED zdroje je rovněž dobré věnovat pozornost vyzařovacímu úhlu světla a také odstínům světla. Doporučujeme se poradit v odborné prodejně osvětlení se zaměřením na LED zdroje. Konkrétně v případě kuchyňské linky a komerčních prostor se zpravidla používají studenější odstíny, v obytném prostoru pak spíše teplejší odstíny. Tato volba nemá vliv na intenzitu osvětlení.“ |
Jasno v pojmech
V interiérech zdaleka nejde jen o to čím, ale také jak svítit. Spotřebitele by tedy měla zajímat i svítivost, dalšími parametry jsou jas, měrný světelný výkon (kolik lumenů vyzáří zdroj světelné energie na každý watt výkonu, což je v podstatě úspornost zdroje) a další kritéria, jako index podání barev (věrnost barevného vjemu), směrovost světla, oslnění atd. Zdroje světla se dále vybírají podle patic (E14, E27, bajonetový uzávěr B22, GU10, G9 nebo GX53).
Výběr a instalace světleného zdroje by se měly řídit také způsobem a místem upevnění. Tzv. přisazené svítidlo se montuje na povrch stropu, stěny nebo podhledu, vestavné svítidlo se umisťuje do dutiny v podhledu nebo ve stěně, zavěšené na tyč nebo lankové závěsy a reflektor (světlomet) svítí podle potřeby a momentálního nastavení.
Důležitý je také dopad světla: přímé osvětlení, kdy veškeré světlo dopadá na předmět nebo plochu, polopřímé je kombinací přímého a nepřímého osvětlení, smíšené osvětlení – světelný tok se rozptyluje stejnoměrně všemi směry, a konečně nepřímé osvětlení, které využívá odrazu světla od povrchu stropu či stěn.
Co řeší stisk vypínače
K nejsledovanějším ukazatelům světelných zdrojů patří příkon, životnost, pořizovací cena a úspora energie. Rozhodně nelze opomenout ani kvalitu a podání barev. Kompaktní zářivky se nabízejí ve verzi „teple bílá“ (na obalu označená 825, 827, 2 500 K a 2 700 K), dále „studeně bílá“ (840, nebo 4 000 K) či „denní bílá“ s modrým nádechem (865, 6 500 K). Index podání barev (Ra) udává schopnost zdroje reprodukovat barvy osvětlovaných předmětů ve srovnání s ideálním zdrojem světla. Kompaktní zářivky a LED zdroje vykazují index 70–90 (vysoký index činí 100).
Šifry a zkraty
Na krabičkách najdete především informaci o příkonu, udávající, kolik zářivka nebo žárovka spotřebuje elektrického proudu (např. 5 W = 26 W znamená, že 5W úsporná zářivka svítí srovnatelně jako běžná 26W žárovka). Důležitá je rovněž informace o světelném toku v lumenech (lm). Laicky řečeno uvádí, jak silně zdroj světla svítí, neboť i to má vliv na celkovou spotřebu. (Pro srovnání klasická „šedesátka“ má světelný tok 710 lm, 15W úsporka 850 lm, 8W LED 470 lm).
Informace o příkonu a světelném toku výrobci udávají v tzv. energetickém štítku, který je rovněž povinnou součástí obalu. Dalšími údaji na krabičce jsou životnost zdroje v hodinách, někde i v letech, počet spínacích cyklů, barva světla (tzv. teplé, studené, nebo denní – tady pozor, zejména starší oko je zvyklé spíše na teplejší „oranžové“ světlo, ovšem spousta nových zdrojů svítí spíše jasným „bílým“ světlem).
Ostatní informace, např. o obsahu rtuti, rozměrech patice (to je také nutné zjistit, abyste pak žárovku mohli našroubovat do lampičky nebo lustru), o výrobci, zemi původu a způsobu likvidace jsou sice rovněž důležité, pro běžného spotřebitele a jeho snahu chovat se šetrně však druhořadé.
Zeptali jsme se… |
Evy Poláčkové, jednatelky BON JOUR ILLUMINATION, Vánoční dvůr Dobrovíz: Co je nutné brát v potaz při osvětlení zahrady a domu a jaké jsou současné trendy vánočního osvětlení?
Pak už záleží jen na vašich představách a vkusu, protože i vánoční výzdoba podléhá vývoji a určitým trendům. V současnosti s rozvojem LED osvětlení nastává jakýsi návrat k teple bílému osvětlení, ač je stále v oblibě, na rozdíl od našich sousedů směrem na západ, ledově bílá. S profesionalizací vánoční výzdoby roste zájem o 3D dekorace pro běžné spotřebitele. K nejvyhledávanějším světelným systémům patří bateriové a solární osvětlení pro široké možnosti využití. Současné trendy jsou vždy poněkud kultivovány původem země a její kulturou, v charakteru vánoční výzdoby se setkáváme s podobnými trendy jako v módě obecně. Krajkové motivy, kombinace různých materiálů a struktur napodobující návrat k historii, ale i moderní design v podobě kombinace barev dřeva a kovu v kontrastu barevných odstínů od bílé až po sytě červené a černé. Možnosti jsou dnes velké a je jen na vás, jak se rozhodnete zútulnit váš nejposvátnější prostor – domov, ať už sami či s pomocí odborníků. Připravil Vlastimil Růžička |