Skip to content

Teplá voda – drahá, nebo levná samozřejmost?

V našem klimatickém pásmu představuje ohřev teplé vody až jednu čtvrtinu spotřeby energie v domácnosti, podle některých údajů až 30 %. Průběžné zdražování odběratele naučilo, jak využít různých technických vymožeností tak, aby si zajistili příslušný komfort a zároveň přitom ušetřili. Přinášíme příklady nejefektivnějších řešení.

Galerie

Obsah článku

Úsporou teplé vody šetříme náklady na vodu samotnou a také na její odvod – stočné. Dobré těsnění, šetřicí sprchové hlavice, pákové baterie a stopventily umožňují ušetřit až 40 % teplé vody.
Po zavedení těchto opatření zjistíte, že „mechanicky“ šetřit už dál nelze, ale že zůstává velká rezerva ve způsobu ohřívání.

Inteligentní šetření

Každý zajisté bude souhlasit s tím, že teplou vodu nepotřebuje mít k dispozici celý den.
V určitou dobu jí zas ale potřebujete velké množství. Je tedy zbytečné vodu „po troškách“ přihřívat celý den a ve špičce jí mít vlastně nedostatek. Z dnešního hlediska je tradiční elektrický spotřebič (bojler) de facto neekologickým prostředkem ohřívání vody, protože má zbytečné tepelné ztráty.
Moderní spotřebiče umí tento problém řešit. Ohřev a regulaci lze programovat a ovládat už i na dálku přes internet. Nastupující generace tepelných čerpadel se umí podílet i na ohřevu vody a také jej zajišťovat. Zásobníky teplé vody s vlastním tepelným čerpadlem jsou k dostání i na našem trhu.
Důležité je z bohaté nabídky produktů a řešení vybírat (nejlépe už ve fázi projektování domu) nikoli jen podle ceny zařízení a jeho designu, ale především podle funkčních vlastností a reálné potřeby domácnosti. Zvažte také možnosti zapojení spotřebiče do topného systému, vyhnete se zbytečnému nákupu a instalaci dalších drahých technologií. Můžete ušetřit přímo – náklady na ohřev, nepřímo – nákupem vhodných zařízení a spotřebičů, a přeneseně – úsporou na jiných zařízeních a technologiích.

Elektrická řešení

Nové elektrické ohřívače již dosahují úsporného provozu s nízkou spotřebou energie. Průtokové ohřívače vody jsou pak primárně určeny do menších prostor a domácností s nižším počtem členů nebo jako druhý ohřívač vody, nejlépe pro použití v kuchyni.
Alternativou průtokovým ohřívačům může být nová generace malých zásobníkových ohřívačů vody, například kompaktní ohřívače Ariston Andris se zásobníky na 10, 15 a 30 litrů. Výrazně se tak snižuje doba a množství energie na ohřev vody. 30l zásobník stačí na osprchování a použití umyvadla či dřezu i pro více osob. Malé rozměry umožňují pohodlnou instalaci nad i pod dřez či umyvadlo.

Termodynamický ohřívač Kaliko na principu tepelného čerpadla vzduch/voda získává energii ze vzduchu v domě, má vysoký topný faktor COP až 3,7 a díky tomu je až z e 70 % příprava teplé vody zdarma (DE DIETRICH)
Energeticky efektivní model Andris Lux Eco díky funkci Eco Evo umožňuje ušetřit ještě více energie. Tato funkce si „zapamatuje“ potřeby a zvyklosti členů domácnosti (pravidelný denní režim) a podle toho reguluje svůj provoz. Ve své kategorii je tento spotřebič prvním ohřívačem s elektronickým termostatem. V oblasti inteligentních elektrických ohřívačů vody odpovídá novým požadavkům i bojler Okhe Smart od DZ Dražice. Je jedním z mála, který se řadí do energeticky úsporné třídy B. Jako první ve své třídě na českém trhu může být dálkově řízen pomocí aplikace v chytrém telefonu nebo tabletu. Má vylepšený režim připojení k odběru elektrické energie, dokáže předvídat spotřebu vody a efektivně ji ohřívat, což může přinést úsporu 15 % ročních nákladů. Pokud se ale budou chtít mimo časový rozvrh vykoupat například tři lidé po sobě, stačí přejít do režimu manuál a přepnout na nejvyšší teplotu, čímž se zajistí rychlý dohřev. Návratnost investice je u tohoto bojleru kratší než dva roky.

Integrace systémů

Ohřev vody je po vytápění druhou nejvyšší položkou na provoz domácností, v případě nových domů (nZEB, Pasivní domy) pak má být poměr 50 : 50. Zajímavé je řešení samostatného bojleru s integrovaným vzduchovým tepelným čerpadlem, které je jednoduché i ekonomické. Pokud není systém vytápění propojen s ohřevem vody, šetříte v letním provozu ostatní zařízení, což prodlužuje jejich životnost.Thermodynamic Green je tepelné čerpadlo, u kterého místo jímání tepla ze vzduchu v okolí ohřívače je nainstalován termodynamický panel, který získává teplo nejen ze slunečního záření, ale i z okolního vzduchu a za jakéhokoliv počasí (ACCORONI)
Další možností zvýšení ekonomické úspory je napojení bojleru na druhý zdroj tepla, kterým může být například solární nebo fotovoltaický systém, případně kotel na biomasu nebo krb.
Některé typy zařízení obsahují až dva další integrované výměníky tepla, proto těchto kombinací může být i více najednou.
Ohřívač vody s integrovaným tepelným čerpadlem nasává vzduch z budovy nebo z venkovního prostředí (teplota vody se zvýší cca o 3 °C), lze jej jednoduše a rychle instalovat napojením přívodu studené vody, odvodu teplé vody a zapojením do sítě elektrické energie.
Výše uvedené parametry splňuje například řada bojlerů Green 300 od společnosti Accoroni s koeficientem topného faktoru (COP) vyšším než 3 a s přípravou teplé vody do teploty 60 °C ve 275 l objemné nádrži. Díky automatické funkci dezinfekce zůstává voda v nádrži nezávadná a stále připravená. Tento způsob ohřevu neprodukuje škodlivé plyny, neznečišťuje životní prostředí a šetří provozní náklady.

Ohřev vody plynem

Na vytápění, ohřev vody a vaření u nás využívá plyn více než dva a půl milionů domácností.
I v oblasti plynových kotlů jde vývoj rychle vpřed, zejména v otázce bezpečnosti a účinnosti spalování. U kondenzačních kotlů se účinnost posunula až na hranici možností spalovacího procesu. A hledají se další úspory. „Jednou z možností je například snaha o snížení příkonu oběhových čerpadel a ventilátoru. Výhradně se používají elektromotory s vysokou účinností doplněné o regulační strategie řízení otáček pro snížení spotřeby elektrické energie a zajištění vyšší míry kondenzace,“ říká Václav Landsinger, technik společnosti BDR Thermea. Výhodou kondenzačních kotlů je pružná a přesná regulace – již v základu nabízejí ekvitermní řízení s možností doplnění o vlivy teploty prostoru. Aktuálně výrobci přicházejí s ovládáním přes internet, diagnostikou na dálku atd. Příkladem mohou být chytré termostaty s wi-fikonektivitou.
Ohřev teplé vody v zásobníku neklade příliš vysoké nároky na instalovaný výkon kotle a poskytuje větší komfort. Akumulace energie v zásobníku není beze ztrát. „Proto v této kategorii splňují parametry energetické třídy A pouze kotle s malým integrovaným zásobníkem, např. Baxi Nuvola DuoTec.
V kombinaci s plynem mají zásobníky o typickém objemu okolo 125 l energetickou třídu B nebo C,“ doplňuje Václav Landsinger.

Tepelná čerpadla zasahují

Solární paket Standard FKC je efektivní systémové řešení – kombinace plynový kotel a solární vytápění a ohřev vody. Díky integrovanému algoritmu SolarInside a správné regulaci dochází u celého paketu k navýšení průměrné roční úspory (cca 60 % při solárním ohřevu teplé vody) o dalších 15 % (BOSCH)

Tepelná čerpadla umožňují budování relativně jednoduchých systémů s jedním zdrojem energie, v provedení s integrovaným zásobníkem např. o objemu okolo 200 l.
Díky své variabilitě a rozsahu nabízených výkonů představují čerpadla ideální řešení – jedním zařízením lze topit, chladit i ohřívat vodu, a ještě ve srovnání s tradičními zdroji významně ušetřit. Rovněž jde o ekologické řešení, které lze v případě renovace starších budov připojit i na již existující rozvody. Tím se snižuje jak délka rekonstrukce, tak celkové náklady. „A bonus navíc skýtá povedení all-inone, které rozměrově odpovídá velké ledničce. Můžete tedy jednotku a nádrž na TUV umístit i do malých prostor, což především ocení majitelé menších domů bez technické místnosti. Samozřejmě důležitý je i komfort, jelikož čerpadlo lze ovládat na dálku a není nutné doplňovat palivo, jako třeba u kotlů na pevná paliva,“ shrnuje hlavní výhody tepelných čerpadel Radek Vanduch, hlavní technik Panasonic Heating & Cooling.
Závěrem ještě dodejme, že po 1. lednu 2020 budou právě tepelná čerpadla zřejmě základem energického mixu nově povolovaných staveb. Výběr a kombinace spotřebičů pro vytápění a ohřev TV bude otázkou velmi individuální, jejíž výsledek bude určovat velké množství objektivních i subjektivních faktorů.

Ekologické hledisko

Časy, kdy se výrobci zabývali pouze výkonem spotřebičů, nikoli jejich úsporností, jsou nenávratně minulé. Vede k tomu také stále přísnější legislativa směřující k celkovým úsporám energie a ochraně životního prostředí. Takové jsou i požadavky na povolování staveb nových rodinných domů od 1. ledna 2020. Pro mnohé čtenáře jistě bude překvapením, že dle dispozic EU není elektrická energie na vytápění a ohřev TV považována za ekologický zdroj. Především proto, že není celkově vyrobena z obnovitelných zdrojů, a pak například také proto, že v zásobnících vody – bojlerech dochází ke zbytečným ztrátám proto, že voda zde „nečinně leží“. Tudíž jsou v nejvyšší energetické třídě A zařazeny jen průtokové ohřívače, které nevytvářejí ztráty vznikající při skladování teplé vody.

Vyplatí se vám výměna kotle?

Jak se vyplatí vyměnit starý plynový kotel za nový kondenzační, uvádíme na konkrétním případu nezatepleného rodinného domu z roku 1984 s užitnou plochou cca 100 m2. V době stavby byl instalován jeden z nejpoužívanějších kotlů – DESTILA DPL o výkonu 25kW a pro ohřev teplé užitkové vody plynový ohřívač John Wood. Řešení tehdy běžné po celé republice. Spotřeba energie byla značná – cca 2 600– 2 800 m3 plynu/rok. V roce 2016 byla provedena výměna za kondenzační kotel ENBRA CD 24/Z20 s integrovaným zásobníkem TV. Plynový ohřívač John Wood byl odinstalován. Nová kotelna má roční spotřebu plynu cca 1 700 m3/rok, což je asi o 35 % méně. Finanční úspora je 15–16 000 Kč ročně. Otopná tělesa zůstala původní, což vyžaduje topení na vyšší teplotu otopné vody – cca 70 °C. Výměna radiátorů za tělesa vhodnější ke kondenzačnímu kotli by ušetřila ještě dalších 5–6 % úspory. Byla by to ale další investice. Návratnost lze spočítat poměrně jednoduše: Kotel: 55 000 Kč, komín – plastová vložka: 5 000 Kč, předělání, připojení nového kotle: 5 000 Kč. Celkem: 65–70 000 Kč. Při roční finanční úspoře 15–16 000 Kč je návratnost investice zhruba 4–5 let. Během 15 let životnosti vám kotel uspoří i na pár hezkých dovolených.

TČ Aquarea generace J s chladivem R32 je k dispozici s 3/5/7/9 kW all-in-one a split systémem. Bonus navíc skýtá povedení all-inone, které rozměrově odpovídá velké ledničce (PANASONIC)

Text: Stojan Černodrinski/Foto: archiv firem