Nejjednodušším opatřením je samozřejmě rozumná spotřeba vody. Nelze nezmínit klasické rady, jako je vypnutí sprchy při mydlení, zastavení kohoutku při čištění zubů, využití duálních tlačítek při splachování malé a velké potřeby či upřednostnění sprchy před napuštěnou vanou.
Malé a efektivní investice
Moderní kohoutky a sprchové hlavice mají v sobě zabudované perlátory, které dokážou ušetřit až 85 % vody. Perlátory přidávají do vody perličky vzduchu – voda tedy protéká pomaleji, efekt mytí zůstává stejný. Pokud kohoutek nemá zabudovaný perlátor, je možné ho dokoupit a jednoduše našroubovat. Počáteční investice se vrátí takřka okamžitě. I pořízení nové úsporné sprchové hlavice se na platbě vodného jistě projeví. S velkými úsporami vody pomůže i správná myčka nádobí. Při každodenním mytí nádobí by se její cena měla splatit do několika let.
Dešťová voda lépe zavlažuje
Mulčování rostlin, keřů a stromů se vyplatí všem zahrádkářům. Mulč okolo kmínků či stonků pomáhá udržet vlhkost u kořenů. Rostliny poté nevyžadují častou zálivku. Mulč mimo úspory vody pomůže také s plevelem, který nebudete muset tak často odstraňovat. Pro zalévání zahrady i rostlin na balkoně a v domácnosti se srážková voda hodí lépe než voda pitná. Zejména díky tomu, že je měkká. Pitná voda v sobě na rozdíl od dešťové obsahuje kromě chlóru také soli, a tak příliš zasoluje půdu. I pH dešťovky je pro rostlinky přirozenější. Srážkovou vodu můžete schraňovat v sudech pod okapy či ve větší nadzemní nádrži. Ta se hodí pouze pro sezonní použití – v zimě by v ní voda zamrzala. Voda se v nadzemních nádržích rychleji kazí, protože se zahřívá, a tak je dobré jí často využívat.
Rozvod dešťové vody po domě
Máte-li chuť pustit se do rozsáhlejších úprav, vyplatí se vám investovat do podzemní nádrže na dešťovku a jejího rozvedení po domě. Voda svedená ze střech a jiných ploch (příjezdová cesta či chodníček) se kumuluje v podzemní nádrži v nezamrzající hloubce. Největší nečistoty se usadí na dně. Do rozvodových trubek pak tato voda proudí přes další filtr.
Existují různé druhy a velikosti podzemních nádrží. Nejefektivnější je nádrž plastová, která se nejlépe instaluje a nejdéle vydrží. Systém rozvodu vody pohání malá domácí vodárna, která v případě sucha do nádrže dopouští pitnou vodu. Jak velikou nádrž zvolit, napoví tři parametry: úhrn srážek v dané lokalitě, velikost střechy či jiných ploch využitých pro sběr a způsob zužitkování srážkové vody. Nádrž by měla být úměrně velká, v příliš objemné nádrži se voda rychleji zkazí, malá nádrž zase neuspokojí potřebu a mnoho pitné vody neušetří. Dešťovku, která se do nádrže nevejde, musíte navíc nechat buď vsáknout do pozemku, nebo svést do kanalizace.
Chytrým využitím přebytečné dešťovky je její svod do přírodního jezírka. Přírodní jezírka jsou jeden ze způsobů, jak lépe zadržovat vodu v krajině. Voda totiž velmi rychle odtéká do řek, nezůstává v půdě, což zesiluje vznik záplav. Kromě toho se v jezírkách brzy usadí nový život: obojživelníci, vážky, jiní drobní živočichové a hmyz.
Domácí využití vody zdarma
Srážkovou vodu rozvedenou po domě lze bez problémů zužitkovat při splachování toalety, praní prádla, mytí podlahy a auta. Pouze splachování toalety a praní prádla představuje téměř 50 % spotřeby pitné vody v domácnosti. Na některé činnosti se hodí více než voda pitná, protože je měkká. Při splachování tak nedochází k zanesení nádržky vodním kamenem. Stejný efekt budete moci zaznamenat i ve své pračce, která se opotřebuje daleko pomaleji. V dešťové vodě se lépe rozpouštějí prací prášky. Díky tomu se prádlo dobře vypere i v menším množství prášku.
Již jednou použitá voda
Při stavbě nového domu se kromě využití dešťové vody vyplatí také počítat s rozvodem a zužitkováním tzv. šedé vody. To je již jednou použitá voda ze sprch a umyvadel, která následně poslouží ke splachování toalety. To představuje dalších 40 % celkové spotřeby vody v domácnosti.