Skip to content

Sauny, parní lázně a infrakabiny

Je to manýra? Snobství? K čemu je to vlastně dobré? Tak se může ptát jen ten, kdo saunu či parní lázeň neokusil. tento blahodárný princip vyplavování jedů z těla, známý už po tisíce let, potřebujeme v dnešním zamořeném světě o to více. Pojďte se s námi přesvědčit, že o nedostupný luxus se tu nejedná.

Obsah článku

 Infračervená kabina představuje moderní zařízení s podobným účinkem jako u sauny

 Nechcete-li mít saunu v domě, můžete si pořídit montovaný saunový domek, který lze postavit na vhodném místě pozemku (Dyntar)

 Nejnákladnější jsou sauny z cedrového dřeva, které je ovšem pro takový účel ideálním materiálem  (SAUNY SALUS)

 Podkrovní lázeň se saunovou kabinou (SAUNY SALUS)

 Saunový domek nebo parní lázeň u jezírka slibuje pravé zimní radovánky (SAUNAPROJEKT)

 Ve větším domě je vhodné umístit saunu u bazénu (SAUNAPROJEKT)

 Domácí finská suchá sauna představuje rozumnou investici do zdraví celé rodiny (Saunatop)

 Saunová kabina s rázovitou kádí na šokové zchlazení rozpáleného těla ledovou vodou (SAUNY SALUS)

 Saunové kabiny se prodávají většinou jako hotové stavebnice (SAUNY HEJDÁNEK)

Potní chýše nebo stan indiánského šamana má účel i princip stejný jako sibiřská baňa, řecká lakonika, římská terma a dnešní turecká lázeň. Ať je postavena primitivní technikou nebo moderní technologií, vždy se v ní polévají rozžhavené kameny vodou…

 

Parní lázeň – společný předek

Starší než sauna, která využívá suchý horký vzduch, je parní lázeň. Sauna se objevila v dnešním Finsku patrně až počátkem našeho letopočtu.

 

Parní lázně mají keramikou či plastem obložené stěny. Dovnitř se vhání horká pára. Teploty kolem 50 °C jsou na mezi snesitelnosti. Oproti suché sauně jsou sice podstatně nižší, ale tepelnou kapacitu vzduchu zvyšuje velmi vysoká vlhkost (voda vede teplo víc než 20krát rychleji než vzduch).

 

Teplota vzduchu je vyšší než teplota těla, proto na kůži kondenzuje pára. Vysoká vlhkost zabraňuje pocení, a tím i ochlazování našeho organismu. Očistný účinek přináší blaho tělu i duši.

 

V sauně působí především prohřívání suchým vzduchem. Teploty se pohybují až kolem 100 °C. Režim může být chvílemi obohacen náhlým odparem vody, která krátkodobě zvlhčí vzduch a působí na kůži jako tepelný náraz. K termickému působení se přidává masáž pokožky nejrůznějšími prostředky. Suchý nebo střídavý režim, kterým se sauna liší od parní kabiny, je zajištěn jednak způsobem větrání, jednak výdřevou prostoru.

 

Infračervené paprsky

Snad každá bytost se ráda vyhřívá na sluníčku. Jsou to právě infračervené paprsky, které prohřívají svalstvo, mírně aktivizují metabolismus a vyvolávají blažené pocity. Zejména v zimě je zřejmé, že to nemusí být teplota vzduchu, která tělu i duši přináší úlevu a libé pocity – největším blahodárcem bývají sluneční paprsky.

 

Takzvaná infrakabina poskytuje možnost regenerace organismu s podobným účinkem jako u saunování. Odlišný je pouze typ přenosu energie. Ale jen menší část energie ze zdroje ohřívá vzduch, více než 3/4 absorbuje povrch těla a podpovrchové vrstvy tkání – teplo se uvolňuje přímo v nich. Původně se tento typ přístroje používal pouze v lékařství, ale dnes se rozšířil i do soukromého bydlení.

 

Snadná instalace infrakabiny

Infrakabina má jednu podstatnou provozně technickou vlastnost: neprodukuje páru a pracuje s teplotou vzduchu 35–55 °C. To neklade žádné nároky na okolí na rozdíl od sauny (kolem 100 °C) nebo parní kabiny (sice jen 50 °C, ale až 100% vlhkost). Kromě toho nahřátí na provozní teplotu trvá jen 5–10 minut.

 

Infrakabina se tedy dá instalovat bez velkých příprav a větších prostorových nároků. Je úsporná, pro jedno použití spotřebuje zhruba 1 kWh. Provoz bývá až 10krát levnější než u běžné sauny.

 

Pro instalaci infračervené kabiny je obecně potřeba pouze zarovnaný povrch. Můžete ji umístit prakticky kdekoliv v interiéru. Stavebnicový systém s vlastní podlahou nevyžaduje žádné stavební úpravy. Díky nízké spotřebě elektrické energie cca 1 200–3 000 W / 220 V není třeba zasahovat do elektroinstalace, stačí připojit kabinu do zásuvky jako kterýkoli jiný běžný spotřebič. U některých modelů se přímo počítá i s možností stěhování kabiny, třeba na zimní dovolenou na chalupě.

 

Vestavěné sauny a parní lázně

Na rozdíl od infračervených kabin, instalovat do svého obydlí vestavnou saunu nebo parní kabinu vyžaduje určité nároky. Z toho důvodu je rozumnější, když si nejprve vyberete dodavatele. S ním pak proberte vše potřebné – od půdorysu až po případné přeložky rozvodů. Sauny a kabiny bývají obvykle hotové výrobky. Jsou to tedy vlastně stavebnice, které se smontují na místě – je tedy nutno počítat s tím, že mají dané určité rozměry.

 

Druhou možností jsou sauny a lázně atypické konstrukce zhotovené na míru. Nabízí je poměrně dost dodavatelů. Někteří z nich jsou schopni dodat i stavebnicový systém, který se dá velmi jednoduše a rychle smontovat.

 

A konečně třetí způsob je zřízení takové relaxační vymoženosti svépomocí. Takové dílo ovšem vyžaduje zručného a zkušeného člověka (který se však může ujmout pouze stavebních a konstrukčních prací, nikoliv odborných instalací rozvodů).

 

Ať tak či onak, vždy je potřebná určitá stavební příprava. První podmínkou je rovná keramická nebo kamenná dlažba, případně litá minerální podlaha v místě osazení sauny či parní kabiny. Musí tam být vyveden elektrický kabel, a to samostatně jištěný přes proudový chránič. Je také třeba, aby místnost, kde bude sauna či parní kabina instalována, byla dobře větratelná. Nejčastěji se tato domácí zařízení umísťují v prostornějších koupelnách nebo ve speciální místnosti s dostupným hygienickým zařízením, třeba blízko bazénu či domácí tělocvičny, což bývá nezřídka v suterénu domu.

 

„Pravá turecká“

Nespokojíte-li se s kabinou v koupelně, chcete-li větší „páru“, klasickou parní lázeň, musíte změnit úhel pohledu. Zatímco kabina se jen připojí na rozvodné sítě, lázeň je regulérní stavba, respektive vestavba. Velikost, styl a vybavení záleží na finančních možnostech a fantazii. Prostředí lázně tvoří kromě páry především povrchová úprava. V naprosté většině případů se lázně realizují klasickou stavební metodou. Vnitřní povrchy jsou pak pokryty keramickými, skleněnými nebo mramorovými obklady, mozaikami v tureckém, antickém nebo orientálním stylu. Tomu by měly odpovídat i sedačky, lavice, fontány, pítka a další vybavení. Firem stavějících parní lázně na klíč není u nás mnoho, ale jsou. Pro ilustraci uvádíme stručný příklad možné sestavy parní lázně na klíč: Kapacita cca 6 osob, s komfortnější výbavou, pro frekventované využití (velká rodina, klub, veřejnost). Kompletní dodávka a montáž interiéru parní komory cca 2,5 x 1,8 m včetně pokládky keramiky (ergonomické sedačky, klenutý strop, patřičné izolace atd.), generátor 6 kW a trafo pro světla, dávkovací pumpa vonných esencí, celoskleněné dveře, vnitřní osvětlení, rozvod páry, ventilace, el. vytápění sedaček a podlahy, spotřební materiál (odvápňovač, esence), doprava, výchozí elektrorevize, zaškolení, dokumentace – to vše přijde na 435 000 Kč včetně DPH.

 

Saunové domky

Sauna či parní lázeň nemusí ovšem být bezprostřední součástí domu. Může stát podle finské a ruské tradice samostatně opodál. Podobně jako u vestavěných saun a kabin, i zde se může jednat buď o stavebnici (montovaný domek), nebo o individuální projekt. Je však třeba počítat s větším objemem stavebních prací a finančních prostředků.

 

Na kolik přijde zákazníka saunový domek ze skandinávského smrku (nejlevnější materiál) včetně montáže? K nejlevnějším a nejmenším patří domek s vnitřními rozměry sauny 2,0 x 1,3 m, cena je 130 000 Kč. Větší sauna pro čtyři osoby přijde zhruba na 200 000 Kč. Uvádíme však ceny při tloušťce stěn 35 mm. Zvolíte-li silnější stěny (50 mm), zaplatíte o cca 10–15 % více. Přejete-li si u domku terasu na posezení s výhledem do přírody, připravte si cca 10 000–13 000 Kč navíc.

 

Při výběru dejte pozor na ceny, které na první pohled vypadají zřetelně nižší než u ostatních dodavatelů. Obvykle v nich totiž není započítána cena topidla, nátěry a další náležitosti.

 

Ceny saunových kabin a infrakabin

Ceny saunových kabin a infrakabin se pochopitelně liší podle velikosti, použitého dřeva a vybavení doplňky, které si dohodnete. Při předběžném plánování lze podle současné nabídky českých dodavatelů vycházet z následující tabulky, která platí pro typizované výrobky:

– pro 1–2 osoby: od 50 000 Kč (smrk vně i uvnitř)

– 2–3 osoby: 90 000–130 000 Kč

– větší: 130 000–200 000 Kč

 

Dřeva pro sauny

Vnitřek sauny bývá vždy obložen dřevem. Nepoužívají se však jakékoliv dřeviny, ale osvědčené druhy dřeva.

– Severský smrk – kvalitní se suky, používaný na stěny a strop sauny; nejvíce užívaný

– Severská borovice – kvalitní, převážně bezsukový materiál na stěny a strop sauny

– Hemlock – exkluzivní bezsukový materiál na stěny a strop pro saunu vyšších cenových kategoriích

– Topol – nejvíc používaný bezsukový „nepálivý“ materiál na zhotovení interiéru

– Abachi (africká vrba) – bezsukový „nepálivý“ materiál vhodný na zhotovení interiéru

K nejdražším používaným materiálům však patří cedrové dřevo. Jeho užití na kompletní kabinu zvýší cenu zhruba o 25 000 až 30 000 Kč.

 

Kontakty

SaunaTop, spol. s r. o., Malín 328,284 05 Kutná Hora 5,

tel.: 327 523 619-20,

e-mail: saunatop@saunatop.cz, www.saunatop.cz

Saunaprojekt, Martin Polívka, Na Dobešce 31, 147 00 Praha 4,

tel.: 222 734 877,

e-mail: praha@prodejsaun.cz, www.prodejsaun.cz

Sauny Hejdánek předváděcí centrum: Finská 3, Praha 10,

mobil: 604 200 974,

e-mail: sauny@sauny-hejdanek.cz, www.sauny-hejdanek.cz

SAUNY SALUS – Sládek Vlastimil předváděcí prodejna:

Formanská 292, Praha 4, Újezd u Průhonic,

tel./fax: 272 942 949,

e-mail: vsladek@volny.cz

Unikos, spol. s r. o., Olomoucká 175, 785 01 Šternberk,

tel./fax: 585 083 311,

e-mail: mail@unikos.cz, www.unikos.cz

Dyntar Sauny, Vitiněves 127, 506 01 Jičín,

tel.: 493 555 568,

e-mail: sauny@dyntar.com, www.dyntar.com

FINSKKA, s. r. o., Říčanská 431, 252 42 Jesenice u Prahy,

tel.: 241 931 149,

e-mail: finskka@finskka.cz, www.finskka.cz

Aquamarine Spa, s. r. o., Na Ježově 370, 251 66 Senohraby u Prahy,

tel./fax: 323  655 786,

e-mail: info@aquamarinespa.cz, www.aquamarinespa.cz

Eurobalneo, s. r. o., Nádražní 64, 150 00 Praha 5,

tel.: 257 327 220,

e-mail: info@eurobalneo.cz, www.eurobalneo.cz

SMIS, s. r. o. – CZ, Na Šťáhlavce 1401/7, 160 00 Praha 6,

tel.: 224 322 333,

e-mail: smis@smis.cz, www.smis.cz

 

text: Miroslav Sedláček

foto: archiv firem
zdroj: Můj dům 10/2004

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025