Příčkovky Ytong jsou pro tento typ prací jako stvořené
Pokud potřebujete “táhnout” v pórobetonu Ytong jen elektrické kabely, můžete být využita i příčkovka Ytong s šířkou 75 nebo 100 mm. Koupíte je v každém DIY marketu a pro práci s nimi nepotřebujete žádné extra nářadí. Pro vrtání otvorů do zdiva Ytong máte na výběr vrtáky v průměrech 62 (pro krabice vypínačů) a 82 mm (pro krabice rozdělovačů, zásuvek a vypínačů pod omítku). Pro samotné drážky pak stačí zakoupit v kamenném obchodě nebo na eshopu Xella škrabku drážek, která je určena pro ruční zhotovení přesných drážek v pórobetonu Ytong.
Do příčkovek Ytong šířky 125 mm už můžete dělat i rozvody vody
A v příčkách Ytong tl. 150 mm nemusíte mít obavy ani z instalací odpadových trubek. Každá stavba je však jiná, pokud děláte rekonstrukci a chcete mít jistotu, že instalací rozvodů oslabíte příčku, konzultejte váš postupy s projektantem nebo statikem.
Při práci s příčkovkami Silka potřebujete něco “silnějšího”
Vápenopískové příčkovky Silka mají sice podobné surovinové složení a jsou to materiály, které se dokonale hodí k pórobetonu Ytong, přesto při práci s nimi budete pracovat s materiálem s vysokou objemovou hmotností. Ta přináší na jedné straně výbornou akustiku, nosnost a akumulační schopnosti příček ze Silky, na druhé straně je to těžší materiál než Ytong a jiné bude také nářadí, které budete při rozvodech v příčkovkách z vápenopísku potřebovat.
Pokud budete potřebovat příčkovku Silka například zkrátit, používejte diamantové kotouče v ručním el. nářadí, nebo kotoučovou vodou chlazenou pilu. A na drážky a zásuvky už bude potřeba klasická elektrická frézovačka, nikoliv ruční drážkovačka, která je předurčena pro pórobeton Ytong.