(KOMERČNÍ PREZENTACE)
Seznamte se s limitními rozměry
Již při plánování stavby byste měli s projektantem řešit také velikosti oken, dveří a posuvných systémů. „Vyrobit je možné prakticky cokoliv, ale ne vše bude dlouho a dobře fungovat, pokud klient trvá na řešení, za které nemůžeme dlouhodobě ručit, a odmítá přistoupit na nabízenou konstrukční alternativu, musíme ho odmítnout,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka VEKRA okna.
Limitní rozměry, které pro jednotlivé materiály a profilové systémy, udávají minimální a maximální velikost vyrobitelných prvků, závisí na více faktorech. „Například u plastových oken a dveří je třeba počítat s tím, že plastový profil reaguje na zahřívání slunečními paprsky změnou své velikosti, u nevhodně zvoleného konstrukčního řešení může vlivem této tzv. dilatace docházet k prohýbání, případně i poškození oken či dveří,“ vysvětluje Ing. Tomčíková z VEKRY. Ale důvodů, proč se zabývat limitními rozměry, je více. Proberme si pár konkrétních příkladů.
Víte, jakou hmotnost má křídlo posuvných dveří?
Zdvižně posuvné dveře známé také jako HS Portály, jsou dnes neodmyslitelnou součástí moderních rodinných domů. Kdo by nechtěl propojit interiér se zahradou nebo s terasou prakticky bez bariér.
„Co si mnoho stavebníků neuvědomuje, je fakt, že například taková posuvná křídla osazená izolačním trojsklem mají běžně hmotnost 200 až 400 kg,“ říká Ing. Tomčíková a dodává, „často se pak diví, že v cenové nabídce od VEKRY je také použití mini jeřábů a manipulační techniky při montáži.“ Pokud bude potřeba do vašeho domu osadit prvky s hmotností 110 kg a více a váš dodavatel neřeší, jak se ke stavbě dostane a jakou manipulační techniku použije, měli byste zbystřit, protože vás pak může překvapit nejenom vyšší cena, ale i případné obtíže při montáži.
Pro snadný a lehký posuv takto těžkých křídel je nutné mít správně dimenzované kování a podvozky, po kterých se křídlo pohybuje. Vůbec není vyloučeno, že nějakou dobu může nedostatečně konstrukčně promyšlený systém fungovat, ale až nastanou problémy, může se řešení problému pořádně prodražit a znepříjemnit život. A to vůbec nehovoříme o tom, že systém musí být především bezpečný.
TIP: kvalitní plastový okna lze koupit přímo od výrobce!
Konstruktér by měl při návrhu řešení pro velké okenní a dveřní systémy počítat s řadou faktorů a dobře propočítat statiku skel a profilových sloupků a spojů. V úvahu je třeba také brát i zeměpisnou polohu a výšku budovy, kde bude takový prvek zabudován. Překvapilo vás to? Uvědomte si, že okna patří mezi jeden z nejvíce namáhaných prvků stavby. Raději ani nemyslet na to, co může s nevhodně konstrukčně navrženým prvkem udělat silný poryv větru.
Příliš malá křídla mohou být také problém
Nejenom příliš velké prvky působí komplikace, ale i příliš malé rozměry mohou vadit. „Byli jsme nuceni odmítnout realizaci, kdy klient trval na výrobě HS Portálu se šířkou křídla menší, než je stanovené minimum, a odmítl přistoupit na nabízenou alternativu, po čase nás kontaktoval, zda bychom mu nemohli pomoci, protože portál dodaný jiným výrobcem se mu v rámu divně 'kýve',“ uvádí příklad Ing. Tomčíková z VEKRY.
Zkušený výrobce by měl upozornit zákazníka na taková úskalí, konkrétně v tomto případě způsobená malou roztečí pojezdových vozíků.
Pokud vás dodavatel oken upozorní, že vaše požadavky jsou z hlediska velikosti či hmotnosti výrobků za rámcem přípustných limitů, nepodceňujte to. Raději si nechte navrhnout alternativní konstrukční řešení, u kterého se nebudete muset bát ani o funkčnost výrobku, ale ani o své zdraví. Navíc by vás měl dodavatel také upozornit na případná omezení z hlediska funkčnosti kování, zejména u malých oken nebo balkonových dveří, to se týká zejména balkónové protiprůvanové pojistky nebo mikroventilace.
Proč neuvádíme konkrétní rozměry?
Okna, dveře a posuvné systémy jsou unikátní součástí každého domu a zodpovědný dodavatel by měl vysvětlit nejen přípustné limity pro požadovaná řešení, ale vysvětlit také úskalí a případně navrhnout alternativu. Toto platí obecně pro každý materiál, konkrétní profilový systém a určitý typ zasklení. Nutné je také dodat – s přihlédnutím k umístění prvků a podmínek na konkrétní stavbě.