(KOMERČNÍ PREZENTACE)
Do domácností dnes stále častěji proniká umělá inteligence. Můžeme s její pomocí ovládat už i střešní okna?
Ano, díky systému VELUX Active můžeme svěřit větrání a stínění umělé inteligenci a nechat okna, aby fungovala na základě čidel. Přinese nám to nejen větší pohodlí, ale také zdravější vzduch. Senzory nepřetržitě měří, jaká je v interiéru teplota, vlhkost a koncentrace CO2, a řídicí systém určuje, kdy je potřeba vyvětrat nebo zatáhnout rolety. Pozná to lépe než my, protože sami na větrání často zapomínáme. VELUX Active za nás hlídá dokonce i předpověď počasí a větrá a stíní podle toho, jestli přijde horký den nebo bouřka. Okna a stínění samozřejmě můžeme ovládat i sami díky aplikaci v mobilu.
Okna na solární pohon
Aby za nás větrala umělá inteligence, musí být okna napojena na elektřinu. Je něco takového u střešních oken už běžné?
Je to stále běžnější, protože určujícím trendem nejen ve stavebnictví, ale prakticky ve všech oblastech je uživatelská přívětivost. Uživatel a jeho pohodlí jsou pro výrobce na prvním místě. Proto i střešní okna a rolety ovládáme dálkovým ovladačem stejně jako třeba televizi. Můžeme si je jako dálkově ovládaná koupit rovnou z výroby, nebo dodatečně elektrifikovat. Aby se dodatečně nemusela přivádět k oknu elektřina, stačí dokoupit set k adaptaci na solární pohon. Baterie motoru je pravidelně dobíjena fotovoltaickým článkem, který funguje naprosto spolehlivě za každého počasí.
Prosvětlení bungalovů
Můžeme dálkově ovládaná střešní okna umístit i výše do střechy, kam na ně už nedosáhneme?
Určitě můžeme, velkým trendem je dnes třeba prosvětlování bungalovů skrz střechu. V těchto přízemních rodinných domech se hodně uplatňují světlovody, které si lidé oblíbili už před pár lety. Teď se díky rostoucímu trendu elektrifikace v bungalovech stále častěji objevují také střešní okna. Hluboké dispozice bungalovu prosvětlujeme buď otevřením do krovu se střešními okny, nebo světelnou šachtou. To je nový a velmi silný trend, protože řeší nevýhodu těchto přízemních staveb. Lidé v nich často zastřešují ještě přilehlou terasu, takže vnitřní část domu zůstává velmi tmavá a například kuchyňská linka, kde potřebujeme na práci dobře vidět, je celodenně odkázaná na umělé osvětlení. Díky elektrifikovaným střešním oknům to tak být nemusí. Získáme s nimi příjemně prosluněný i snadno větratelný prostor.
Od oken k prosklení
Nejčastěji se potkáváme se střešními okny v obytném podkroví. Jaké jsou tady hlavní trendy?
Vedle už zmíněné uživatelské vstřícnosti a elektrifikace je to trend, který bych nazvala „od okna k prosklení“. Směřujeme od malých oken k větším a k celým okenním sestavám. Toto prosklení může být v rovině střechy, nebo zkombinujeme střešní okna s vertikálními a tzv. je zalomíme do fasády. Okna s energeticky efektivním trojsklem se již stala běžným, cenově dostupným standardem. Díky dostupnosti těchto řešení si zákazníci mohou dovolit prosklít větší část střechy bez dopadů na energetickou bilanci v zimním období.