Nesporný prim hraje skládaná střešní krytina, k níž patří např. betonové a pálené tašky. Standardně se používají na plochách od sklonu 15°. Existují však systémy, které lze pokládat od sklonu 7°. K položení krytiny slouží pomocné montážní konstrukce – rošty.
Rostoucí oblibu zaznamenávají lehké plechové (pozink či hliník s povrchovou úpravou) tašky nebo šablony, standardně si stojí asfaltové šindele a trh si žádá i krytiny z přírodních materiálů.
Ocel a další plechy |
Vyrábí se z vysoce kvalitního ocelového plechu s povrchovou úpravou (např. aluzinkem). Prvky se profilují do tvaru klasických střešních tašek s různou výškou vlny, formátu a barevného provedení (Lindab aj.). Základní surovinou je speciální žárově pozinkovaný svitkový ocelový plech tl. 0,6 mm. K pasivační chemické úpravě plechu se používá dvouvrstvý organický polyesterový lak s příměsí polyamidových zrn pro ztužení vrstvy. Jinou variantou je velkoformátová profilovaná plechová střešní krytina o hmotnosti 5 kg/m², případně krytina z ocelového pozinkovaného plechu, opatřeného vrstvou polyesterového či polyuretanového laku, či z neželezného plechu (měď, hliník, titanzinek) v různých povrchových úpravách. |
Z pece, či ze sušičky?
Pálené (keramické) střešní tašky se řadí k těžkým krytinám, které kladou zvýšené nároky na kvalitu střešní vazby. Vyznačují se vysokou odolností proti povětrnosti a dlouhou životností. Tašky nesou střešní latě, jejichž rozměry stanoví předepsané normy. V některých skladbách střešního souvrství se používají kontralatě, kladené souběžně na krokve. Existují však i tzv. posuvné tašky s výhodou pokládky na původní laťování (díky vůli v krycí délce se hodí takřka pro všechny rozteče latí, proto se úspěšně používají např. při rekonstrukcích starších střech).
Keramika je stále moderní materiál s úctyhodnou tradicí a řadou možností povrchových úprav (Tondach, Röben, Walther, Creaton či Eurotop Bohemia). Vyrábí se z čistě přírodních komponentů, hlíny, jílu a vody, a vypaluje se za vysokých teplot. Škála barev, engob a glazur vzniká nanášením jílových kalů s různým obsahem oxidů kovů a křemičitých přísad na vysušenou tašku s následným výpalem. Povrch je poté podstatně hladší než u běžné režné tašky, což brání znečištění, obrůstání mechy a řasami. Dekorativní vlastnosti si pálená taška udrží po celou dobu své životnosti, tedy asi 80–100 let.
Pevnost kamene
Betonové střešní tašky se většinou vyrábějí z portlandského cementu, písku, vody a speciálních příměsí. Pracovní postup – tedy tažení či ražení – se prakticky shoduje s výrobou keramické tašky. Polotovary pak putují do vytvrzovací komory a následně vysychají na vzduchu. Díky vlastnostem suroviny mají velmi malou nasákavost. Materiál v průběhu času zraje, čímž se zvyšuje jeho pevnost a odolnost, životnost může přesáhnout i 100 let.
„Důležitými vlastnostmi jsou vysoká pevnost a až extrémní mrazuvzdornost,“ upřesňuje Ing. Jakub Dressler z technického oddělení Bramac. „K rozhodujícím faktorům výběru střešní krytiny patří i třicetiletá záruka na materiál. V praxi využíváme CAD programy. Program sám vypočítá počet prvků, typ podstřešní fólie, protisněhové schéma, ale i tepelnou ochranu, kterou řešíme systémem nadkrokevního zateplení, apod. Výsledkem je cenová nabídka přesně na míru domu.“
K předním výrobcům betonové krytiny patří Bramac, KM Beta, Betonpres, KB Blok, Mediterran aj.
Více dodavatelů najdete na webu iStavInfo ZDE. |
Hliníková kvalita
Falcované hliníkové tašky patří s pouhými 2,3 kg/m² k nejlehčím, ale také nejstabilnějším materiálům vůbec (pouhými čtyřmi taškami lze pokrýt 1 m2 plochy střechy). Falcované šindele zase spojují osvědčený kosočtvercový tvar s moderními vlastnostmi high-tech materiálu. Falcovaná šablona představuje klempířskou techniku falc na falc, která zajišťuje perfektní integraci komponentů do střešního systému.
Nesporným pozitivem těchto výrobků je malá tloušťka, nízká hmotnost (jsou vhodné i na méně únosné krovy) a zároveň vysoká odolnost proti rozbití, korozi a poškození mrazem (v přirozených podmínkách a při odborné pokládce až čtyřicetiletá záruka).
„Prefa nabízí několik systémů krytin z legovaného hliníku,“ doplňuje obchodní ředitel společnosti Prefa Aluminiumprodukte Ing. Jiří Fiala. „U tzv. maloformátových krytin se zájem celkem rovnoměrně dělí mezi falcovanou tašku, šindel a šablonu. Velmi žádaná je naše služba výpočtu množství materiálu pro danou střechu. K tomu využíváme náš interní program i CAD software. Všechny naše produkty jsou určeny výhradně pro profesionální řemeslníky. Máme zkušené odborníky a investujeme hodně energie do školení klempířů.“
Vláknocement, bitumen, plast
Sortiment střešních prvků doplňuje vláknocementová krytina – eternit (cement, voda, mletý vápenec a celulózová vlákna) s nízkou hmotností, dlouhou životností a vysokou funkčností. Bitumenové šindele (Dehtochema, Tegola, IKO) se vyrábějí z asfaltových pásů s vložkou, metodou vysekávání do různých tvarů. Asfaltové šindele se skládají ze skelné nosné vložky, technologicky upraveného asfaltu a kamenného posypu. Některé typy jsou samolepicí. Plastové krytiny se vyrábějí ve formě šablon, desek nebo rolí buď recyklací plastů, nebo z nových materiálů (PVC, polykarbonát, polyester, polyetylen atd.).
Tradiční přírodní materiály
Břidlice s různou strukturou a v různých barevných odstínech může být štípaná (nepravidelné tvary) a řezaná (pravidelné tvary). Známy jsou komponenty Dekslate, Richter – Pizarras, Assulo aj. Slaměné a rákosové došky s výbornými izolačními vlastnostmi tlumí výkyvy teplot v interiéru. Dobře zhotovená došková střecha z rákosu vydrží 40 i více let, pokládá se na laťování a tloušťka se pohybuje okolo 30 cm. Variantou jsou dřevěné šindele, vhodné i pro moderní dřevostavby, roubenky nebo sruby. Na výrobu šindelů (štípáním či řezáním) se používá smrkové a modřínové dřevo s velkým obsahem silic.