Dům a byt – internetový časopis o bydlení

Hlavní stránka Stavba Svépomocí Postavím si sám, část 2.

Postavím si sám, část 2.

Rodinný dům se dá postavit za milion, za deset i za padesát a více. Ovšem u domů, které vznikají z potu, nadšení a odříkání budoucích majitelů, jde obvykle o co nejvíce muziky za co nejnižší cenu.

Fotogalerie:

< >

343 0

První část seriálu najdete zde.

Za zásadním rozhodnutím stavět budoucí domov svépomocí je vždy třeba vidět kromě odhodlání především spoustu dřiny a také hodně rizika. Právě proto si svépomocní stavebníci zaslouží daleko víc obdivu než sousedské nepřejícnosti.

Nepsané zásady

Ta tam je doba, kdy se sice oficiálně stavělo podle schváleného projektu, ale protože mnozí zkušení „políři“ často neuměli v těch technických „malůvkách“ číst, stavbu řídili intuitivně, podle mnohaletých praktických zkušeností. Měřilo se olovnicí a šlaufkou, nedostatkový konstrukční materiál nahrazovaly podomácku zhotovené stavebniny, a přestože většina takto poskládaných domů dodnes stojí, o komfortu, natož energetické úspornosti nemůže být řeč.

Dnes se změnily nejen používané materiály a technologie, ale i „manuál“ stavby jako takové. Stavební zákon realizaci staveb svépomocí připouští, nijak ji nedefinuje, ale klade poměrně přísné podmínky. Stavebník, který se rozhodne pro výstavbu vlastními silami, je povinen zajistit stavební dozor a stavebnímu úřadu sdělit konkrétní osobu, která jej bude vykonávat. Na stavbě je totiž důležitá role koordinátora všech profesí, které mají co do činění s konstrukční, stavbařskou a architektonickou stránkou díla.

Co říkají stavebníci…

Každoročně se v redakci scházejí podklady a fotodokumentace mnoha novostaveb i rekonstruovaných objektů, každoročně jich také desítky publikujeme. Všechny tato individuální počinky mají mnoho společného. Jejich budovatelé se netají počátečním entuziasmem a žádný svého rozhodnutí nelituje. Ve většině případů jim stavba doslova i obrazně „cihlu po cihle“ prošla vlastníma rukama, odborné práce ovšem téměř bez výjimky nakonec svěřili řemeslníkům. V průvodních dopisech dotyčných se pak nejčastěji objevovala slovní spojení: „šikovný a zručný partner“, „spousta práce“, „ušetřené finance“, „za kvalitu ručíme“, „na dozor se můžeme spolehnout“…

Stropní konstrukce je jednoduchá stavebnice. I ta však vyžaduje hodně výpočtů a přesnost.

Nejčastější rizika svépomoci

Stavební odborníci, v mnoha případech odpůrci svépomocného stavění, se na celou záležitost dívají poněkud skeptičtěji. Argument finančních úspor podle nich často vede k volbě nevhodných výrobků a následně i technologií, naprostým laikům chybí potřebné znalosti, manuální zručnost a nezbytná přesnost.

Stavby často nesplňují kritéria norem (bezpečnostní požadavky na schodiště, zábradlí, elektroinstalace, kanalizaci, izolace), objekty v konečném důsledku nenaplní deklarovaný a projektovaný energetický standard, hledání chybějících financí někdy vede k častým změnám, k zjednodušování nebo dokonce k obcházení schváleného projektu.

Protichůdné stanovisko 

Ing. arch. Tomáš Veselý z ateliéru Break Point tvrdí, že spolehlivá realizační firma se obecně hledá složitě, ovšem kvalitu lze přesto zjistit z dříve realizovaných a dokončených staveb, z referencí jiných investorů. Stavbu svépomocí podle něj většinou volí investor, který chce ušetřit – což nemusí být a někdy také nebývá pravda – a také chce mít finance i průběh stavby pod kontrolou.

Obdobný názor zastává i majitel projektového ateliéru Thermo Plus Ing. Karel Peterka: „Svépomocných stavebníků přibývá, což vidím jako určitý návrat k minulosti, vyvolaný jistou nedůvěrou v dodavatele a přirozenou snahou ušetřit.“

Právě to je ale podle projektanta poněkud diskutabilní třeba už kvůli vyšší dani při nákupu materiálu nebo absenci garancí a záruk. „Nic proti částečné či úplné svépomocné výstavbě,“ doplňuje inženýr Peterka, „ale rozhodně vždy s velmi kvalitním autorským dozorem projektanta a technickým dozorem stavebníka.“

A do třetice stanovisko majitele stavební firmy DK 1 Ing. Daniela Kozla, který sice patří k odpůrcům svépomocného stavění, ale přesto je respektuje jako věc svobodného rozhodnutí každého jedince. „Stavařina se studuje čtyři až deset let a teprve pak přichází mnohaletá praxe a s ní získávání zkušeností. Tzv. kutil domácí by se do toho plést neměl a v mnoha souvislostech dokonce ani nesmí… Nicméně, zoufalý stav tuzemského stavebnictví nahrává tomu, že než se roky soudit, je skutečně lepší udělat si některé věci sám.“

Výběr materiálu a technologie

„Pokud chcete stavět sami, měli byste si vybrat vhodný, jednoduchý systém,“ radí Ing. Pavel Heinrich ze společnosti Heluz. Technologie zdění z komplexního cihelného systému není složitá a při dodržení jednoduchých zásad lze postavit hrubou stavbu rychle a kvalitně. Klasická zdicí malta se dnes téměř nepoužívá, cihly se vyrábí s broušenou ložnou plochou a spojují se pomocí tenkovrstvých malt nebo speciální pěny, které výrobce k cihlám dodává zdarma.

Podmínkou je kvalitně provedený projekt, nejlépe prováděcí dokumentace včetně vyřešených detailů. Nastudujte si postupy doporučené výrobcem materiálu, obstarejte si od něj příručky, podívejte se na montážní videa. Cihlářská společnost má tyto materiály pro stavebníky připraveny. Postupy správného zdění z broušených, nebroušených i akustických cihel, provádění příček i montáže keramických překladů a stropů jsou podrobně popsány v příručkách pro provádění.

Pozor!

Stavebníci často nečtou záruční podmínky zakoupeného materiálu ani doporučení výrobců. Neuvědomují si, že není-li stavební materiál či technologie náležitě aplikován odbornou firmou, nemusí výrobce v případě budoucích problémů záruku uznat. Například u neodborně provedené střechy mohou jít škody do desítek až stovek tisíc korun.

Poslední část seriálu najdete v této rubrice příští čtvrtek.

Text: Petr Saulich | Foto: Archiv , Vít Klouček |
Datum: 18.11.2016 | 8 komentářů

logo MessengerPoslat Messengerem
tisk nahoru Facebook

Diskuze ke článku

Svépomocný stavebník 18.11.2016 07:08
Mirakas

Dobrý den,
je pravdou, že né každý svépomocný stavebník se měl do stavby svépomocí pustit. Znám jeden z cca 20 případů, kdy to tak být nemělo. Ale já osobně jsem dům svépomoc postavil a ušetřil jsem cca 1,2 mil korun. Dům je v naprostém pořádku, vše s čím jsem si nevěděl rady jsem řešil dostatečně dlouho na internetu s odobrníky a ze zkušenými stavebníky, než abych něco udělal špatně. Na odborné práce jsem si najal řemeslníky, mnohdy příbuzné a známé, se kterými jsem tuto práci absolvoval. Takže pokud má někdo manuální rzučnost, někoho, kdo s tím má zkušenost, tak není nejmenší problém. A argument pánu inženýrů, že k ušetření vlastně nedojde kvůli jiné dani je naprosto liché, protože stavební firma vždy počítá se základním ceníkem stavebních materiálů. Zatímco každý z nás si dokáže při koupi zařídit slevu mnohdy až 30-40%, když se tomu trošku pověnuje.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 423 hlasů

Stavba rd 18.11.2016 07:32
Pavel

Naprosto souhlasím s předchozím příspěvkem! Už 6let bydlíme naprosto spokojeně v domě budované "postupným najímání řemesel". Pravda, kluky jsme najímali na základě referencí, byli to bytosti uvažující a orientované. Jsem přesvědčen, že dům nemá technologické chyby, mj. právě proto, že nikdo nezamýšlel novátorské kravinky, ale volily se osvědčené postupy. Zatím tedy nula problémů, na rozdíl od kolegů, kteří stavěli "na klíč". A sorry, živím rodinu, takže to nejpodstatnější: firmy dle jejich rozpočtových pravidel nabídky (téměř shodně) cenu cca 7-8 mil Kč za hrubou stavbu! Za cca 6 mil. Kč bydlíme komplet i s vnitřním vybavením, nábytkem, podlahami, sanita, kuchyň včetně spotřebičů atd., prostě komplet, jsou v tom úpravy terénu a ploty, brány, venkovní dlažba... Takže, bohužel, jasná volba...

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 351 hlasů

Vlastní zkušenost 18.11.2016 08:41
Max

Dům cca 120m2 jsem si postavil svépomocí, náklady 1/3.Kromě fasády plně vybaven. Použil jsem jen dvě firrmy, střecha,okna a interierové dveře. Z toho co jsem si dělal se nepokazilo nic.Jediný problém byl s jednim kolenem u vodni instalace.Ale to byla vada materiálu. Takže kecy že to nejde,nebo se to nemá jsou na nic.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 335 hlasů

Vlastní zkušenost 18.11.2016 12:23
Opava

Hlavne pán z firmy DK1 je nejlepší stavitel.
Materiál prodá se 100% marží a ještě se samé starosti s reklamací za odvedenou práci jeho firmy. Vřele doporučuji.
Stavební firmy nemají kvalifikované remeslníky,protože za ty směšné peníze jim nechce nikdo pracovat. Osobně jsem si najal na rekonstrukci RD 2 zdníky a do 3 týdnu jsem měl vše hotovo a stálo to jen 70tis. A hlavně měli svou hlavu a nemusel jsem je vézt za ručičku jako malé děti.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 355 hlasů

Stavebník svépomocí 18.11.2016 14:11
Standa

Taky jsem stavěl svépomocí ale před 35 lety ale to byly jiné problémy -jako něco sehnat třeba obkladačky ,elektro materiál ,vodovodní materiál.
Než jsem se do stavby pustil tak jsem chodil na brigády a díval se zedníkům pod ruky jak se co dělá. Takže jsem taky ušetřil a to byl hlavní cíl mého snažení za cenu druhého zaměstnání kde jsem ale nedostával zaplaceno za odvedenou práci. Nikdy jsem této moji aktivity nelitoval - přeji všem budoucím stavebníkům (svépomocí) pevné nervy a výdrž stojí to za to úsilí.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 332 hlasů

Svepomoci kvalitne 18.11.2016 22:06
mitote

Docela me pobavila veta "Stavby často nesplňují kritéria norem (bezpečnostní požadavky na schodiště, zábradlí, elektroinstalace, kanalizaci, izolace)". Normy dum splnovat musi at ho stavi kdokoli jakkoli, musi mit platne revize atd..... jinak by nebyl zkolaudovan. Dum stavime svepomoci. Donutili nas k tomu prave hlavne firmy a remeslnici, protoze to, co na dome predvadeli bylo k placi. A nebyli to levne firmy. Nektere jsme vyhodili v pulce, nektere praci dokoncili a pak jsme jen reklamovali a reklamovali. Navic jsme po nich museli nektere veci opravovat a predelavat. Na materialu jsme v zadnem pripade nesetrili jen proto, abychom cenu domu ztlacili co nejniz... naopak jsme se snazili vybirat kvalitni materialy a na nicem nesetrit. Jiste budete namitat, jak jako laikove muzeme dum zvladnout lepe jak remeslnici... je to jednoduche. Spousta firem si na prace najima kde koho a je jim casto docela jedno jak to udelaji, vzdyt investor tomu nerozumi a nepozna to. Pokud neni investor jako my, kdy se zajima, studuje, cte doporucene postupy, vse neustale konzultuje, chce mit resen kazdy detail a chce mit vse dobre. Svepomoci stavime proto, aby byl dum poradne, a ne ojebany firmama, ktere maji za cil co nejvice vydelat a co nejvice usetrit na materialu i praci. Kdyz vidim, jak domy stavi v ulici firmy na klic... skoda mluvit... jak nechavaji ve zdivu diry jako krava, protoze se jim nechce delat dorezy, nebo usazuji preklady na male dorezy, nebo vylevaji zakladove pasy do tyden stare navazky hliny atp... Jinak souhlasim s prispevkem vyse... rozdilne DPH je sice vec jedna, ale ja jako stavebnik dostanu ve stavebninach slevu a napr takovy Porotherm nam dal slevu 52% na cihly a preklady. Stejne tak vsichni ostatni davaly slevy. Na druhou stranu firmy poptane na stavbu si uctovali material vzdy za plnou cenikovou cenu. Takze, kde je ta uspora diky 15% DPH?

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 321 hlasů

Vlastní zkušenost 19.11.2016 13:27
Max

Všude kde jsem přišel s hotovymi penězi jsem dostal slevu.A pokud jsem bral 2 kamióny porothermu, měl jsem i dopravu zdarma. V betonárce na mě koukali jak z jara,když jsem řekl ze platím hotově hned. Dokonce mi nabídli betonpumpu za nákladovou cenu. Vylít základy jsme zvládli ve dvou lidech a 4 mixy za 3hod. V 10hod jsem byl v práci za počítačem. Úspora na základové desce 250tis oproti nejlevnější nabidce. Nikdo mě nepřesvědčí že to je hůře udělané než od neznámé firmy. Od vykopu do nastěhování 14 měsíců.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 350 hlasů

Ještě jednou o svépomocném stavění 21.11.2016 16:39
Petr Saulich

Vážení přispěvatelé.
Nedá mi, abych si i já, jako autor diskutovaného článku "nepřihřál" svoji polívčičku. Jsem rád, že text a zejména některé jeho pasáže vyvolaly tuto poměrně obsáhlou diskusi. Jen bych rád připomenul a v daném případě si dokonce dovolil zdůraznit, že jsem v žádném případě nezpochybňoval ani nehaněl svépomocný způsob stavění, natož všechny ty, kteří právě takto zrealizovali svůj sen o vlastní střeše nad hlavou. Byla, je a dozajista i v budoucnu bude to vždy věc osobního rozhodnutí a svobodné volby. Osobně se znám s mnoha lidmi, kteří to dokázali a tady bych asi (spíš stoprocentně) nepochodil. Naopak, těchto nadšených stavebníků si velmi vážím, obdivuji jejich entuziasmus a obětavost. Přesto, a s tímto vědomím právě proto, jsem dal prostor zástupcům realizačních firem, kteří na věc nahlížejí poněkud odlišně. Dost možná, že tím sledují své vlastní, tedy firemní cíle a zájmy, ovšem to jim nelze upírat. Nelze však zpochybnit, že ve všech uvedených případech jde o zkušené profesionály, studované stavbaře (projektanty a architekty), kteří argumentují na základě vlastních praktických zkušeností.
Přikláním se k jejich stanovisku, že ke svépomocnému stavění člověka vedou zejména finanční úspory a také nedůvěra v kvalitu díla. To se netýká výhradně stavebnictví, ale i mnoha jiných oborů. Řemeslo už léta stagnuje a dokonce devalvuje (viz stav učňovského školství i situace v mnoha stavebních firmách, kde často odbornou práci zastává podstatně levnější pracovní síla z východní Evropy). Lidé se tedy oprávněně bojí, že za své finance nedostanou to, co právem a na základě smluvních podmínek požadují. Nechci zde polemizovat nad tím jak dál a co je třeba dělat - od toho jsou jiní, kompetentnější. Chci je připomenout, což jsem v článku uváděl, nezbytné záruky. Onen vlastnoruční podpis řemeslníka - zde i firmy jako dodavatele díla tzv. na klíč - pod vlastní práci. Tu tzv. "kůži", s níž jednotlivec přichází na trh. A tu mi žádný kamarád melouchář či kutil Pepík stoprocentně neposkytne. A ještě jednu poznámku. Bude-li mi výrobce stavebního komponentu garantovat životnost toho či onoho produktu (což samozřejmě při prodeji nebo dodávce na stavbu ze zákona učiní) , pak se v případě svépomocného stavění určitě nezaručí za odvedenou práci, natož za kompletní dílo. To nehovořím o spoustě dalších nezbytných revizí, protokolů, zkoušek atd., bez nichž se neobejdete. Před úřady, ale především v následném praktickém užívání stavebního díla.
Ještě jednou si tedy dovoluji vysvětli hlavní smysl zmíněného článku. Neodrazuji. Jen si dovoluji upozornit na případná rizika. Petr Saulich

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 322 hlasů

Následující 4 pole nevyplňujte, slouží proti nevyžádaným zprávám.

Odsud již můžete vše vyplnit.

Vložte nový příspěvek


Nápověda

[b] tučný text [/b]

[i] text kurzívou [/i]

http://neco.cz/ nebo www.neco.cz vytvoří odkaz

nekdo@neco.cz e-mailová adresa

Velikost souboru je omezena na 500 kB.


Tučné položky jsou povinné.

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.


Reklama


ES

Krásné bydlení s architektem Michalem Kuncem

další videa

Partner sekce

Aktuální číslo časopisu Můj dům

Předplatné časopisů


≡ Menu

  • Dům
    • České domy
    • Zahraniční domy
    • Jak bydlí celebrity
    • Stavba a rekonstrukce
    • Domy na klíč a developerské projekty
    • MŮJ DŮM: Katalog rodinných domů
  • Interiér
    • Návštěvy
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Obývací pokoje
    • Ložnice
    • Dětské pokoje
    • Domácí fitness
    • Pracovny
    • Šatny a prádelny
    • Bydlíme
  • Stavba
    • Svépomocí
    • Vytápění
    • Fasáda domu
    • Konstrukce domu
    • Povrchové úpravy
    • Podlahy
    • Střecha domu
    • Okna, dveře
    • Zabezpečení
    • Rozvody vody, kanalizace, plynu, elektro, ...
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
    • Návštěvy zahrad
    • Terasy, balkony a ploty
    • Jezírka a bazény
    • Květiny
    • Péče o zahradu
    • Odpočinek na zahradě
  • BLOG
  • Akce
    • Projekt roku
    • Tipy
    • Soutěže & Slevy
    • Kalendář
  • Diskuse
    • Dům
    • Byt
    • Zahrada
    • Kuchyně
    • Koupelna
    • Právo a finance
  • Poradna
Vyhledávání
Přihlášení
Newsletter
O nás
Newsletter


Články na partnerských webech

Stavba Web.cz

Altán pro knihovnu

iMateriály

Sporthotel Olympia v novém kabátě

Sporthotel Olympia v novém kabátě

Rodinný dom

Dom (nielen) do hôr

Dom so štvrtou dimenziou


Partneři webu

Business Media One Můj dům StavbaWEB iMateriály Rodinný dom Media Market Consulting

  • Dům
  • Interiér
  • Stavba
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
  • BLOG
  • Akce
  • Diskuse
  • Poradna

Profil | Kontakt | Pro inzerenty | Netviewer | RSS | GDPR

Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2021

created by Business Media One with Sabre SW