Dům a byt – internetový časopis o bydlení

Hlavní stránka Stavba Vytápění Krb ke komínu, komín ke krbu

Krb ke komínu, komín ke krbu

Mnoho novostaveb i rekonstruovaných domů majitelé vybavují krby, případně krbovými nebo a kachlovými kamny. Plní funkci záložního zdroje tepla a zároveň slouží jako výrazný výtvarný prvek interiéru.

Fotogalerie:

< >

331 0

Krby, krbová a kachlová kamna jsou spotřebiče paliv, v nichž se spaluje dřevo nebo dřevěné brikety. Připojují se na spalinovou cestu, tvořenou kouřovodem a komínem, kterou se odvádějí spaliny do volného ovzduší. Zmíněné topné zdroje se mohou připojovat do jednovrstvých komínů, kde komínový průduch tvoří komínový plášť vyzděný z cihel, nesporně výhodnějším a dokonalejším řešením jsou však vícevrstvé keramické, případně i nerezové komíny.

Ta věc nad střechou

Většina novostaveb je zcela přirozeně vybavena komínem, existují však i domy, které tuhle odvěkou a samozřejmou nezbytnost stavení a okrasu střechy postrádají. Buď se na komín zapomnělo, nebo se o vytápění či přitápění „ohněm“ prostě neuvažovalo.

Zní to možná paradoxně, ale o komínu by vždy měli uvažovat i všichni ti, kteří se o teplo v domě prakticky nestarají. Pracuje za ně elektřina, plyn, případně jim teplo proudí od dodavatele přímo do radiátorů. Nezávislost se tak rázem mění v závislost a stačí porucha rozvodné sítě či přírodní kalamita…

Moderní komín je tedy v každém případě důležité technické zařízení, které významně ovlivňuje provozní bezpečnost a účinnost otopné soustavy, ekonomiku vytápění a celkový standard bydlení.

Náš tip

Pokud například v domě topíte plynem a hodláte připojit ještě doplňkový zdroj tepla (nejčastěji krbová kamna nebo krbovou vložku), můžete využít třeba komínový systém Schiedel Kombigas. Nosným prvkem systému Kombigas je komínová tvárnice, rozdělená na tři samostatné části. Ta první je určena pro komínový průduch pro pevná paliva, druhá část tvárnice vytváří uzavřenou šachtu s vloženým plastovým potrubím pro odvod spalin od plynového spotřebiče a poslední částí tvárnice je samostatná víceúčelová šachta, kterou lze využít mimo jiné například pro připojení solárního systému. 

Dřív než se rozhodnete

Je třeba ujasnit si, zda chcete v domě využívat krb, krbová kamna nebo krbovou vložku. Krb nabízí otevřený oheň, je dekorativnější, konstrukčně náročnější a masivnější, ovšem ve většině případů není schopen zastat roli hlavního zdroje vytápění (účinnost činí asi jen 12–20 %).

Instalace krbových kamen je jednodušší, jsou méně náročná na prostor a jejich účinnost je až 85 % (výkon se pohybuje mezi 1 až 18 kW, přičemž 1 kW výkonu kamen vytopí asi 20 m3 prostoru).

K nejvyhledávanějším patří kamna plechová a kachlová. Plechový plášť se nahřívá rychleji než kachlový, ovšem rychle i chladne, zatímco kachlový plášť hřeje déle, neboť velmi dobře akumuluje teplo. Kompromisem mezi oběma „ohňozdroji“ je krbová vložka (účinnost 50 až 80 %). A je tu ještě alternativa krbových kamen s teplovodním (nebo teplovzdušným) výměníkem.

Komíny z portfolia společnosti HELUZ cihlářský průmysl, v. o. s., při testech ve Výzkumném energetickém centru VŠB-TU v Ostravě.

Oheň potřebuje i vzduch 

To sice ví každé malé dítě, ovšem co už nedopoví ani dospělý, to je prokázaná skutečnost, že nezbytné množství vzduchu závisí na druhu paliva, typu spotřebiče a samozřejmě i parametrech komína. Ke spálení 1 kg dřeva v uzavřeném prostoru je třeba minimálně 4 m3 vzduchu, plameny v otevřeném krbu ho však spolykají celých 80 až 100 kubíků. Spálíte-li v krbu za jeden romantický večer nějakých 6 až 8 kg dřeva, prostým násobkem zjistíte, jak obrovské „plíce“ musí takové topidlo mít. V utěsněných nízkoenergetických, natož pasivních domech, v nichž je samovolná regulace vzduchu nežádoucí, je nutné postarat se.

Spalovací vzduch lze ke krbu přivést buď speciálním potrubím, případně otvory s mřížkami v podlaze či ve stěně nebo přímo komínovým tělesem. To je ovšem záležitost odborných výpočtů a přizvání odborníků výrobce nebo specializované firmy.

Kde hoří, tam zpravidla i kouří

Máte-li v domě dosud nevyužívaný komín, pak se kromě vzhledu, materiálu, druhu paliva, výkonu a dalších parametrů nově instalovaného zdroje tepla zajímejte také (možná především) o technický stav komína, jeho tah i průměr kouřovodu. Podle posledních dvou parametrů pak prodejce doporučí vhodný model topidla. Pokud však vlastníte stavbu zcela bez komína, pak hledejte mezi výrobci stavebnicových třísložkových systémů nebo nerezových stavebnic s vnitřní keramickou vložkou (kotví se na fasádu). Tyto systémy poměrně výrazně eliminují nezbytné stavební úpravy, k nimž patří např. zhotovení základu komínového tělesa, související bourací práce a stavební úpravy, dodatečné izolace prostupu ve střešním plášti apod. V obou případech se ovšem vždy obraťte na specializované firmy, které jsou ve většině případů schopny zajistit nejen praktické provedení stavby či montáže komína, ale zároveň vybaví i případné administrativní náležitosti a samozřejmě ve výsledku vše zprovozní, zrevidují a doporučí i vhodný zdroj přesně na míru domu.

Když krb, tak taky komín?

Často se čtenáři ptají, jak je to s komínem v případě dodatečné stavby interiérového krbu. Norma stanoví, která ohniště musí mít vlastní odvod kouřových plynů, případně jaká topeniště mohou být společně připojena na jeden komín. Oddělený odvod spalin je nezbytný u všech topenišť, což v praxi znamená, že každá kamna či krb musí mít samostatnou kouřovou cestu.

Komínový průduch a topeniště musí být navzájem sladěny a přizpůsobeny. Typ topeniště, teplota a množství spalin, odtahové potrubí a výška komína určují, jak velký průměr musí průduch mít. Malý průměr – spaliny nebudou správně odváděny, příliš velký průměr – kouřové plyny se při cestě vzhůru mohou příliš rychle ochlazovat a škodit komínu dehtovými usazeninami.

Krby s otevřeným ohništěm tedy musí být připojeny samostatným kouřovodem do samostatného komína. Stejná podmínka platí také pro krby nebo krbová kamna či krbové vložky s uzavíratelným ohništěm, které mohou být v technicky odůvodněných případech připojené i do svislého kouřovodu s funkcí komína.

Krbová kamna ROMOTOP Navia 01 v kombinaci ocelového plechu a keramických kachlí vhodná i pro NED domy. Průměr kouřovodu 150 mm, vývod spalin horní nebo zadní.

Výběr vhodné varianty

Základním požadavkem na komín s přirozeným tahem je dostatečný tah. Ten musí být větší, než jsou všechny tlakové ztráty v celé spalinové cestě i v přívodu vzduchu potřebného ke spalování. Podle typu a výkonu spotřebiče je třeba prověřit velikost otvorů pro přívod vzduchu (např. i okenních spár). Vzhledem k tomu, že tah komína závisí nejvíce na výšce komína, vycházejí minimální účinné výšky 5 m pro většinu spotřebičů na tuhá paliva.

Při výběru optimální varianty pro dostavbu nebo rekonstrukci komínu je třeba především zvážit, čemu má komín sloužit s výhledem na několik let dopředu. Realizaci by proto vždy měla předcházet konzultace s revizním technikem nebo odbornou firmou.

U komína ve starší stavbě lze výpočtem stanovit maximální množství spalin, které je schopen odvést. A tím i maximální velikost krbu, vložky nebo kamen, které můžete připojit. Postupuje se tedy opačně než u novostavby.

Další příklady a možnosti

Zvolit můžete například systém Heluz Izostat DUO s tenkostěnnou izostatickou vložkou vhodnou pro všechny druhy paliv i spotřebičů, stejně jako Heluz Izostat. Je určený pro podtlakový (atmosférický) provoz ve všech stavbách, včetně nízkoenergetických a pasivních domů. Komínový systém konstrukčně umožňuje bezpečný odvod spalin do volného ovzduší, ale i přisávání vzduchu ke spotřebiči.

Pro úplnost je třeba zmínit i možnost instalace „plechové“ skládačky, kam patří například univerzální třívrstvý nerezový systém Schiedel ICS, vhodný pro všechny druhy paliv a většinu typů spotřebičů. Za zmínku stojí i značky Jeremias, Gaflex a jiné. Podle ředitele zakázkové výroby Heluz Ing. Martina Coufalíka spočívá základní rozdíl mezi stavebnicovým zděným systémem a nerez komínem už v samotném způsobu založení. Při provozování komína je pak nutné brát v úvahu i teplotu spalin, která bude do komína ze spotřebiče vstupovat. A roli hraje i cena.

Samozřejmě existují i další možnosti, k nimž patří obdobná stavebnice, tentokrát z Ytongu. „Při výběru je potřebné zohlednit požadovaný průměr (Ytong 160, 180 a 200),“ upřesňuje technická poradkyně Xella CZ a manažerka pro klíčové projekty Ing. Lucie Šnajdrová, „dále je také nutné počítat se základem, nebo minimálně s vyztužením desky. Komín je ideální postavit u nosné zdi a k ní jej kotvit pomocí spojky zdiva, kvůli stabilitě doporučuji i přikotvení ke krovu.“ Ideální výška komína Ytong nad střešní rovinou je 1,5 m – takže je třeba přemýšlet nad jeho umístěním i s ohledem na architekturu střechy.

Pozor!

V zahradách a venkovních posezeních si mnozí majitelé domů budují tzv. letní kuchyně, jejichž součástí jsou venkovní krby. A teď „babo raď“, jak vyřešit napojení interiérového a zároveň venkovního krbu? „Do samostatného komína se připojuje vždy pouze jeden spotřebič na pevná paliva samostatným kouřovodem,“ odpovídá Ing. Jan Brynda z Kominictví Brynda, „takže připojení interiérového a venkovního krbu do jednoho průduchu není možné.“ Stejné omezení se vztahuje i na umístění krbu v jednom a krbových kamen v podlaží druhém. Zkrátka a dobře současné technické a bezpečnostní požadavky společné připojení dvou topidel na jednu spalinovou cestu nedovolují.

Text: Petr Saulich | Foto: Archiv |
Datum: 21.09.2017 | 6 komentářů

logo MessengerPoslat Messengerem
tisk nahoru Facebook

Diskuze ke článku

21.06.2019 16:05
Karel

Napojení venkovního krbu a interiérového?.. z povahy věci a logiky to má být oddělené, nehledě na bezpečnostní předpisy. Např. zde se o tom také zmíňuje (Reklama odstraněna editorem)

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 155 hlasů

24.11.2019 01:19
anetka88

S manželem taky plánujeme krb do našeho obýváku a zatím přemýšlíme, jak budeme řešit jeho komín. Nejlepší variantou se nám jeví použit nerezové komíny, které jsou přecejen jednodušší na instalaci, což se nám hodí, vzhledem k tomu, že v domě žádný komín nemáme. Už jsme si jej objednali z https://www.komin-levne.cz/
takže doufám, že krb do Vánoc stihneme udělat.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 84 hlasů

11.05.2020 11:00
Daniel

Mohl by mi někdo poradit, jak bych měl vypočítat výkon správné krbové vložky do většího domu?

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 68 hlasů

12.05.2020 09:00
Michal

O jak velký dům jde? víte alespoň zastavěnou plochu domu? uvažujete o vytápění pomocí teplovodní nebo teplovzdušné krbové vložky?

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 67 hlasů

14.05.2020 19:36
Daniel

Zastavěná plocha našeho domu je něco málo pod 200 m2, Určitě bych chtěl teplovodní krbovou vložku, abych s ní mohl pohodlně topit do radiátorů.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 93 hlasů

16.05.2020 08:54
Michal

Na to bych doporučoval určitě tedy teplovodní krbovou vložku i s výměníkem. Já jsem kupoval výkonnou teplovodní vložku do výrobce krby-bef. Doporučuji se podívat na jejich stránky, kde najdete všechny druhy, které vyrábí.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 94 hlasů

Následující 4 pole nevyplňujte, slouží proti nevyžádaným zprávám.

Odsud již můžete vše vyplnit.

Vložte nový příspěvek


Nápověda

[b] tučný text [/b]

[i] text kurzívou [/i]

http://neco.cz/ nebo www.neco.cz vytvoří odkaz

nekdo@neco.cz e-mailová adresa

Velikost souboru je omezena na 500 kB.


Tučné položky jsou povinné.

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.


Reklama


ES

Krásné bydlení s architektem Michalem Kuncem

další videa

Partner sekce

HAAS+SOHN Rukov, s.r.o. Schiedel

Aktuální číslo časopisu Můj dům

Předplatné časopisů


≡ Menu

  • Dům
    • České domy
    • Zahraniční domy
    • Jak bydlí celebrity
    • Stavba a rekonstrukce
    • Domy na klíč a developerské projekty
    • MŮJ DŮM: Katalog rodinných domů
  • Interiér
    • Návštěvy
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Obývací pokoje
    • Ložnice
    • Dětské pokoje
    • Domácí fitness
    • Pracovny
    • Šatny a prádelny
    • Bydlíme
  • Stavba
    • Svépomocí
    • Povrchové úpravy
    • Střecha domu
    • Podlahy
    • Vytápění
    • Konstrukce domu
    • Fasáda domu
    • Okna, dveře
    • Zabezpečení
    • Rozvody vody, kanalizace, plynu, elektro, ...
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
    • Návštěvy zahrad
    • Terasy, balkony a ploty
    • Jezírka a bazény
    • Květiny
    • Péče o zahradu
    • Odpočinek na zahradě
  • BLOG
  • Akce
    • Projekt roku
    • Tipy
    • Soutěže & Slevy
    • Kalendář
  • Diskuse
    • Dům
    • Byt
    • Zahrada
    • Kuchyně
    • Koupelna
    • Právo a finance
  • Poradna
Vyhledávání
Přihlášení
Newsletter
O nás
Newsletter


Články na partnerských webech

Stavba Web.cz

Byt policistky

iMateriály

Rekonstrukce domu v bývalé dělnické kolonii

Rekonstrukce domu v bývalé dělnické kolonii

Rodinný dom

Dom (nielen) do hôr

Dom so štvrtou dimenziou


Partneři webu

Business Media One Můj dům StavbaWEB iMateriály Rodinný dom Media Market Consulting

  • Dům
  • Interiér
  • Stavba
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
  • BLOG
  • Akce
  • Diskuse
  • Poradna

Profil | Kontakt | Pro inzerenty | Netviewer | RSS | GDPR

Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2021

created by Business Media One with Sabre SW