Skip to content

Využijte fotovoltaiku naplno. Sdílejte vyrobenou elektřinu

Fotovoltaická elektrárna pomůže za slunečných dnů pokrýt spotřebu domácnosti, nabít elektromobil, ohřát vodu nebo pohánět klimatizaci. A nyní získala elektřina vyrobená ze slunce i další využití: možnost sdílení v rámci komunity. Využijte elektřinu na chalupu nebo ji sdílejte se svými blízkými, přáteli či sousedy.

Co je to sdílení elektřiny?

Sdílení elektřiny umožňuje majitelům fotovoltaických elektráren využít vytvořené přebytky energie na další odběrná místa. Systém prakticky řeší drobnou nevýhodu fotovoltaiky. Ta v běžných domácnostech produkuje nejvíce energie během dne, kdy je většina osob mimo domov a spotřeba elektřiny je nižší. Komunitní sdílení energie tento nedostatek přeměňuje na smysluplné využití obnovitelných zdrojů napříč komunitou. Vytvořenou přebytečnou elektřinu totiž můžete sdílet nejen mezi svými nemovitostmi (např. mezi domem a chalupou), ale také se svými blízkými, v rámci bytového domu, firmy nebo jiného energetického společenství.

Jak funguje komunitní sdílení elektřiny

Systém komunitního sdílení funguje v reálném čase. Podmínkou je registrace výrobny a založení tzv. skupiny sdílení. Výrobny i odběrná místa musejí být vybaveny elektroměrem s průběhovým měřením. Systém každých 15 minut vyhodnocuje, kolik elektřiny přeteklo z výrobny a jaký objem z tohoto přetoku byl spotřebován dalšími členy skupiny. Celý proces hlídá Elektroenergetické datové centrum (EDC). EDC vyhodnocuje, zda došlo ke sdílení elektřiny, a pokud je ve skupině více odběrných míst, rozpočítává vyrobenou elektřinu podle tzv. alokačního klíče.

Tip: Pro přehledné vysvětlení, jak systém funguje, doporučujeme shlédnout video: jak na sdílení elektřiny.

Tři možnosti komunitního sdílení elektřiny

V současnosti můžete přebytky vyrobené elektřiny sdílet třemi způsoby:

  1. 1. Malá skupina – určená pro rodinu nebo přátele s maximálně 11 odběrnými místy. Přebytky vyrobené elektřiny můžete posílat ze svého domu na chalupu, do domácnosti rodičů nebo je rozdělit mezi více odběrných míst. U tohoto typu sdílení platí standardní distribuční poplatky.
  2. 2. Bytový dům – obyvatelé bytových domů mohou využívat elektřinu z vlastní fotovoltaiky bez distribučních poplatků.
  3. 3. Energetické společenství – až 1 000 odběrných míst může sdílet energii na území až tří sousedících obcí s rozšířenou působností. Tato varianta je vhodná pro obce, družstva a spolky, které chtějí společně investovat do obnovitelných zdrojů. U této varianty se platí standardní distribuční poplatky.

Jaké jsou technické požadavky pro sdílení elektřiny?

Základem sdílení elektřiny je vlastní výrobna, typicky fotovoltaická elektrárna. Všechna zapojená odběrná místa musejí být vybavena elektroměrem s průběhovým měřením. O jeho instalaci se postará distributor. Skupina sdílení musí být zaregistrována u EDC. Důležitým krokem je také nastavení alokačního klíče, který určuje, jak se bude vyrobená elektřina rozdělovat mezi členy skupiny.

Jak probíhá vyúčtování sdílené elektřiny

Při vyúčtování vás nečekají žádné složitosti. U výrobny uvidíte, kolik elektřiny jste sdíleli ostatním. V odběrných místech se ve vyúčtování celková spotřeba snižuje o množství této přijaté elektřiny. Sdílení může být buď bezúplatné (například v rámci rodiny), nebo za dohodnutou úplatu. Vše záleží na vás a domluvě s dalšími členy vaší skupiny.

Zdroje:
https://www.cez.cz/cs/clanky/chcete-sdilet-elektrinu-poradime-jak-zacit-a-usetrit-201999

https://www.cezakademie.cz/cs/videa/jak-na-sdileni-elektriny-1-220697

https://www.cezakademie.cz/cs/clanky/sdileni-elektriny-v-roce-2025-jak-funguje-komunitni-energetika-209529

https://www.cez.cz/cs/pro-vyrobce/sdileni-elektriny

Zanechat komentář

Podobné články

Zatím tu nejsou žádné podobné články.

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025