Než se budeme bavit o elektronických zabezpečovacích systémech, je třeba připomenout základní pravdu, a sice že základem bezpečného domu jsou kvalitní dveře, okna, zámky a kování. Pokud se tyto prvky zkombinují se správně vyladěným elektronickým zabezpečovacím systémem, mají zloději minimum šancí, že se jim jejich záměr podaří. Na druhé straně nemusíte mít zrovna vchodové dveře jako do trezoru, pokud je vstup hlídán detektorem pohybu či dokonce bezpečnostní kamerou. Systém vyhlásí poplach ihned, jakmile se bude s dveřmi dít něco neobvyklého.
Otázkou zůstává, co si s takovou informací počít a jak ji využít. Pokud vám např. přijde SMS zpráva, že se spustil alarm, můžete se rozjet urychleně domů, nebo pomocí bezpečnostní kamery zkontrolovat situaci přímo na displeji telefonu. Co si však počnete, když vám kamera pošle záznam rozbitých nebo vypáčených dveří a vy jste daleko od domova? Můžete zavolat souseda nebo policii, ale tím získává zloděj docela dost času na krádež i útěk. Nejlepším řešením je proto připojení systému na pult centrální ochrany (PCO), kdy je výjezdová služba schopna dorazit na místo v opravdu krátké době.
Hraje se o minuty
Aby měl pachatel co nejméně času na samotnou loupež, je potřeba ho co nejdéle zdržet. Pokud nemáte elektronický zabezpečovací systém, tak to jediné, co jej odděluje od vašich cenností, jsou dveře a okna. Záleží ovšem i na dalších okolnostech, například hustotě zástavby, přítomnosti sousedů či kolemjdoucích. Podstatné je i to, zda je na váš dům z ulice dobře vidět či zda má zloděj na svou práci klid – ukrývají ho stromy, vloupává se zezadu ze dvora atd. Pokud bydlíte stranou od okolní zástavby, jeví se elektronické zabezpečení s připojením na pult centrální ochrany jako nezbytnost. Abychom si pravděpodobný průběh vloupání lépe představili, popíšeme si jednotlivé situace vloupání v závislosti na zabezpečení.
Scénář první
Žádné zabezpečení, ani mechanické (pořádné dveře), ani elektronické (alarm). Navíc nezapomeňte, že žijete v anonymním světě, kde často neznáte ani své vlastní sousedy. Tak proč by zrovna oni měli řešit, co se to děje ve vedlejším domě či bytě? Ve chvíli, kdy s kufry přicházíte domů, mnohdy ještě ani netušíte, co se vevnitř odehrálo. Asi to nejmenší zlo bude, že v té spoušti, co po sobě zloději zanechali, nemůžete najít kabel k fotoaparátu a nepřetáhnete si fotky z dovolené. Horší už je, že je vlastně nemáte kam převést, protože vám mimo jiné ukradli i počítač a novou televizi. Zavoláte policii a můžete se utěšovat pouze tím, že ještě včera jste si užívali pohodovou dovolenou.
Scénář druhý
Máte doma elektronické zabezpečení i kvalitní bezpečnostní dveře a zámky. Alarm funguje, ale je připojen pouze k vašemu mobilu. Říkali jste si, že hluk sirény alarmu zloděje jistě odradí, a kdyby se přece jen něco stalo, máte to z práce kousek. Tak proč se připojovat na bezpečnostní agenturu? A tak se stane, že vám na dovolenou přijde SMS zpráva o tom, že byl váš objekt narušen. Zjistíte to až pozdě odpoledne, protože na pláž jste s sebou mobil nebrali. Začínáte řešit, komu zavoláte, aby šel k vám domů situaci ověřit. Pro jistotu voláte i na policii, kde však právě mají jiný případ a k prohlídce vašeho domu se dostanou až později. Ano, dají pak vědět. Klidná dovolená pro vás však skončila, protože přesně nevíte, co se stalo a co se bude dít dál.
Scénář třetí
Zavolá operátorka bezpečnostního centra, že došlo k narušení objektu. Když mobil nezvedáte, volá na další nahlášená čísla. Je však domluveno, že v každém případě vždy vyráží zásahové vozidlo, takže i když vy nic netušíte, přijedou a postarají se. Zloděje chytí přímo na místě, předají ho policii. Zajistí opravu rozbitých dveří, aby byl dům zabezpečen do vašeho návratu z dovolené. V případě většího narušení budou střežit místo, dokud to bude nutné. Až se s vámi spojí, informují vás o situaci, popřejí vám co nejhezčí zbytek dovolené a ujistí vás, že o svůj domov už se strachovat nemusíte. Je samozřejmě na vaší úvaze, zda je lepší zlý pes, kamarád soused se zbraní, příbuzní nastěhovaní po dobu dovolené ve vašem bytě, nebo elektronický alarm napojený na bezpečnostní centrum. V každém případě nikdy nenechávejte plné poštovní schránky, pořádně zavřete okna i dveře a nechlubte se na sociálních sítích, kam jedete nebo kde jste. I zloději jdou s dobou a celých 11 % z nich již někdy využilo informaci na sociální síti jako dobrý tip k nezvané návštěvě.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Systémy bezpečí
Pokud vás předchozí řádky trochu vystrašily, berte to pozitivně. Lidé mají většinou sklon hrozbu vyloupení podceňovat, dokud to nezakusí na vlastní kůži. Možná si řeknete, že je elektronický systém zabezpečení drahý. Tento omyl se bohužel traduje od vzniku prvních alarmů. V dnešní době je však střežení domácností finančně dostupné. Nejvyšší investici samozřejmě představuje koupě alarmu a jeho instalace, kde se cena pohybuje od 18 000 Kč, ve větším domě kolem 30 000 Kč – což vzhledem k možným škodám na majetku není až tak velká investice. Máte-li obavu, že by při instalaci detektorů a čidel došlo k razantnímu stavebnímu zásahu do stěn domu či bytu, zvolte bezdrátové řešení. A nakonec k ceně za ostrahu domu bezpečnostní agenturou. Připojení na PCO a s tím spojené využití služeb ostrahy stojí od 400 Kč měsíčně (na www. hlidanizdarma.cz si tuto službu můžete nezávazně vyzkoušet na půl roku zdarma).
Zabezpečení v inteligentním domě
Pokud připojíte elektronický systém ostrahy k řídicímu systému inteligentního domu, můžete využívat čidel a detektorů i k dalším účelům, než je „pouze“ ostraha. Detektory pohybu se tak dají využít k samočinnému rozsvěcení světel v místnostech, kde se zdržujete jen krátkou dobu, např. na chodbách. Systém lze nastavit tak, že po aktivaci alarmu při odchodu z domu se samočinně zatáhnou rolety v přízemí, topný systém se přepne do úsporného režimu a vypnou se všechna světla v domě.
Po návratu domů a odkódování alarmu se topení samo nastaví na komfortní teplotu, a bude-li už tma, mohou se automaticky rozsvítit světla v určitých místnostech i na přístupové trase k nim. Jedním tlačítkem Jdeme-li spát, je dobré aktivovat elektronické zabezpečení v přízemí, protože mnoho zlodějů neodradí přítomnost spících majitelů – obzvláště jsou-li ložnice v patře. Pokud jsou vaše vchodové dveře vybaveny zámkem s elektronickým ovládáním, můžete jedním stiskem na ovladači domu (telefon či tablet) dálkově zamknout vchodové dveře.
Posviťte si na zloděje
Další zajímavá funkce alarmu v inteligentním domě rozsvítí světla v celém domě včetně dvora a vytáhne všechny žaluzie a závěsy. Kromě zvuku sirény se mohou rozblikat i venkovní světla, takže přijíždějící ochranka nebo policie varovaná pultem centrální ochrany z dálky vidí, o který dům jde. Zloděj se díky tomu nemůže schovat ve tmě a francouzskými okny je na něj vidět už z ulice.
Pozor, pozor!
„Vychytávkou“, která může zloději řádně zahrát na nervy, je zapojení venkovních reproduktorů, např. na terase či v pergole, které jinak slouží k poslechu hudby. Z reproduktorů se například při aktivaci této funkce může pořád dokola ozývat varovné hlášení o narušení objektu a brzkém příjezdu ochranky.
Více komfortu
Kouzlo inteligentního domu spočívá v jednoduchém ovládání všech domovních systémů z jednoho místa, což se dá využít i k ovládání zabezpečovací elektroniky. Nemusíte chodit ke klávesnici na chodbě, ale vše obstaráte na tabletu, který s bezpečnostní ústřednou v domě dokáže obousměrně komunikovat. Na obrazovce např. můžete zobrazit půdorys domu, v něm pak snadno zkontrolujete pomocí magnetických detektorů na okenních rámech a dveřích, zda jsou všechna okna a dveře opravdu zavřeny. A pokud dojde k vyhlášení poplachu, z půdorysu domu lehce zjistíte, ve které místnosti se alarm spustil, a pomocí bezpečnostní kamery se můžete podívat, co se opravdu děje.