Dům a byt – internetový časopis o bydlení

Hlavní stránka Stavba Zabezpečení Jak ochránit dům před zloději?

Jak ochránit dům před zloději?

Jak nejspolehlivěji ochránit dům či stavbu před návštěvami zlodějů, případně jim snížit možnost úspěchu či zajistit jejich zadržení?

Fotogalerie:

< >

347 0

Z čerstvých statistik Policie ČR vyplývá, že přestože je průměrný měsíční počet vloupání do nemovitostí proti loňsku nižší, jsou to pořád vysoká čísla. Do rodinných domů se měsíčně vypraví 310 zlodějů, do bytů pak 262.

Jasno do věci vnesl podrobný průzkum iniciovaný společností Jablotron, ve kterém byli zpovídáni zločinci ve výkonu trestu, odsouzení za vykradení domů či bytů. Zloději byli k odpovědím motivováni „plusovými body“ v rámci vězeňského řádu, takže vznikl soubor zajímavých poznatků takříkajíc přímo od zdroje.

Z průzkumu jasně vyplývá, že je dobré svůj majetek pořádně zabezpečit, a pokud k vloupání dojde, zvolit takový systém, který pomůže pachatele dopadnout přímo na místě. Dodatečné dopadení pachatele není už tolik efektivní.

Slabá místa domu

U rodinného domu jsou důležitou položkou vchodové dveře, ty však podle průzkumu považuje až 70 % zlodějů za snadnou překážku! To nesvědčí o šikovnosti zlodějů, ale o nedostatečném zabezpečení, protože až 80 % z nich přiznává, že speciální bezpečnostní dveře překoná jen s obtížemi. Větší procento již hovoří s respektem jen o elektronickém zabezpečení, které jim silně komplikuje jakoukoliv cestu do domu.

Většina zlodějů volí jako nejsnadnější cestu okno do zahrady nebo ještě lépe balkonové dveře v zadní části domu. Samozřejmě se i tady vyplatí investovat do trvanlivějších výrobků s bezpečnostním sklem a vyztuženým rámem, přesto jsou tyto celoprosklené cesty pro zloděje poměrně snadnou překážkou.

Opatřit je mřížemi není příliš příjemné ani estetické, existuje však lepší možnost: sáhnout po elektronickém alarmu, který jako neviditelný pomocník slabá místa pohlídá. Stejně jako u balkonových dveří poslouží elektronické zabezpečení všude tam, kde to mechanické selhává – lupiči často chodí přes sklep, garáž nebo střešními okny.

Zásahovka v akci

Nezbytnou součástí efektivního zabezpečení domu by mělo být i připojení na pult centralizované ochrany (PCO), který dokáže v krátké době po narušení vyslat k objektu zásahovou jednotku. To zásadně eliminuje nepříjemné následky vloupání a přispívá k okamžitému zadržení pachatele. V případě, že je narušení domu navíc verifikováno pomocí kamerového systému, operátor PCO okamžitě informuje Policii ČR, která vyjíždí s přesným popisem pachatele. Podle průzkumu právě to, že je dům napojen na PCO, odradí od samotné loupeže nadpoloviční většinu zlodějů, protože to pro ně představuje vysoké riziko dopadení.

Zloděje nechytejte sami!

Jak již bylo řečeno, majitel objektu, byť informovaný o řádění zlodějů ve svém domě, nemá mnoho šancí, jak vloupání řešit. Nejen proto, že se právě pravděpodobně nachází daleko, například na jednání nebo dovolené, ale i proto, že setkání s agresivním pachatelem může být nebezpečné. Bezpečnostní agentura oproti tomu své zaměstnance neustále vzdělává tak, aby byli připravení na nenadálé a nebezpečné situace, dokázali je rychle vyhodnotit a vyřešit, a pomohli tak zamezit páchání škod na soukromém majetku.

Nevítaná návštěva

Nejvhodnější doba pro lup je různá v závislosti na objektu, který chce zloděj navštívit. Zatímco u rodinných domů polovina dotázaných delikventů určila za nejlepší dobu den a druhá zase noc, u bytových domů zcela jasně vyhrála ta část dne, kdy jsou obyvatelé bytů v práci. Každopádně s trochou šikovnosti dokáže zloděj do bytu nebo domu proniknout relativně tiše. Navíc ve spánku nemusíte pohyb nezvaného hosta vůbec zaznamenat, a pokud vás již probudí, málokdo by stál o přímé setkání s možná nebezpečným lumpem. Proto je vhodné na noc elektronicky zabezpečit ty části domu, ve kterých se nepohybujete, například garáž nebo okna a dveře v přízemí. Běžnou součástí alarmu bývá rovněž panik-tlačítko, kterým si v případě nebezpečí přivoláte pomoc.

Zloději se nebojí

Neplatí to ale úplně doslova, protože 70 % zlodějů se shoduje na tom, že alarm je pro ně největší překážkou. Profesionální montážní firma dokáže navrhnout a nainstalovat zabezpečení tak, aby mu neproklouzla ani myška. Navíc bezdrátový zabezpečovací systém nevyžaduje zásahy do interiéru a jeho jednotlivé prvky se dají snadno přemístit či doplnit. Díky mobilní aplikaci můžete být tak odkudkoliv informováni o všem, co se v domě a jeho okolí děje. Samozřejmostí je i možnost napojení zabezpečovacího systému na bezpečnostní centrum s profesionálním zásahem v případě narušení objektu či ohrožení jeho obyvatel.

Zloději a siréna

Zloděj neuteče, ani když se rozezní siréna? Bohužel, vinou nevšímavosti okolí je to pravda a shodují se na tom celé dvě třetiny dotázaných zlodějů. Siréna nicméně funguje perfektně jako předsunutý detektor narušení objektu a má také upozornit zloděje na to, že vstupuje do zabezpečeného prostoru. Pokud jste mimo doslech, je siréna k ničemu, ale zabezpečovací systémy i na toto pamatují. Na mobil vám přijde SMS zpráva či systém rovnou zavolá. A co dělat potom? Máte volat policii či spěchat rovnou dům zkontrolovat? Nejlepší je kombinovat elektronické zabezpečení se službou bezpečnostního centra, které informaci o narušení vyhodnotí a vyšle zásahovku.

Záznam potvrdí vloupání

V arzenálu zabezpečovacích prvků najdete i bezdrátový detektor s vestavěnou kamerou, který při zachycení pohybu v zajištěném prostoru pořídí sérii fotografií, které uloží a následně odešle do bezpečnostního centra a majiteli objektu. Je to vizuální potvrzení přítomnosti zloděje v domě či bytě, tzv. fotoverifikace poplachu.

Obdobně funguje i služba Videoverifikace, která k potvrzení poplachu využívá on-line obraz z kamer instalovaných například vně objektu (monitorují přístupové cesty k domu) a taktéž videozáznam pořízený před vznikem poplachu. Operátor bezpečnostního centra kromě vyslání zásahové jednotky okamžitě informuje Policii ČR, která vyjíždí s přesným popisem pachatele.

Zloděj alarm nepřekoná 

Všechny prvky zabezpečovacího systému jsou konstruovány tak, aby rozpoznaly pokusy o sabotáž, jako je demontáž, poškození nebo pokusy o prolomení přístupového kódu. Z průzkumu Jablotronu navíc jasně vyplývá, že pro naprostou většinu zlodějů je elektronický zabezpečovací systém důvodem k výběru jiného objektu, který hodlají vyloupit. Nejen proto je přínos zabezpečení daleko vyšší než vynaložené náklady. Zvláště u novostaveb je v dnešní době zabezpečení objektu samozřejmostí. V rozpočtu na stavbu domu či koupi bytu tvoří investice na jeho pořízení malou položku. Cena za hlídání objektu alarmem napojeným na bezpečnostní centrum je v porovnání s pocitem bezpečí a jistoty ochrany vašich blízkých neboli toho nejdražšího, co máte, opravdu zanedbatelná.

Pozor!

Mnoho majitelů domů pořízení elektronického zabezpečení odkládá, protože se spoléhají na psa. Ten ale mnohdy nezafunguje, navíc mu zloději mohou ublížit. Některé pachatele sice hlídací pes může odradit, ale druhá část zlodějů si dokáže poradit i s odstraněním psa, zatímco alarm napojený na bezpečnostní centrum se jim zneškodnit nepodaří.

Text: Adam Krejčík | Foto: Shutterstock.com , Archiv |
Datum: 22.06.2017 | 4 komentáře

logo MessengerPoslat Messengerem
tisk nahoru Facebook

Diskuze ke článku

21.12.2019 22:17
dalibor

fyzicky mám dům zabezpečený téměř dokonale, takže jsem se letos zaměřil hlavně na jeho právní ochranu. Založil jsem si proto přes https://www.alphacitizen.com/cs/ svěřenecký fond, který by tuto problematiku měl dobře řešit. Myslím, že od teď jsem připraven naprosto na všechno.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 114 hlasů

05.12.2020 15:45
Bohumila

My si kupujeme nové detektory na chatu. Letos v létě nám ji totiž někdo vykradl. Naštěstí jsme tam neměli nic moc cenného a důležitého, ale stejně je to nepříjemné. Přidělalo nám to spousty starostí a necítím se tam tak bezpečně, jako do té doby. Nejlepší zabezpečení jsme sehnali tady.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 23 hlasů

05.12.2020 15:46
Bohumila

My si kupujeme nové detektory na chatu. Letos v létě nám ji totiž někdo vykradl. Naštěstí jsme tam neměli nic moc cenného a důležitého, ale stejně je to nepříjemné. Přidělalo nám to spousty starostí a necítím se tam tak bezpečně, jako do té doby. Nejlepší zabezpečení jsme sehnali tady: http://www.rex.eu/

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 22 hlasů

15.01.2021 13:52
sasy

U rodinného domu je potřeba znemožnit přístup už na pozemek.Pokud překoná plot tak aby zárověň spustil alarm.Ono je docela pozdě když se spustí alarm když už vnikl do domu obvzlášť v noci.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 11 hlasů

Následující 4 pole nevyplňujte, slouží proti nevyžádaným zprávám.

Odsud již můžete vše vyplnit.

Vložte nový příspěvek


Nápověda

[b] tučný text [/b]

[i] text kurzívou [/i]

http://neco.cz/ nebo www.neco.cz vytvoří odkaz

nekdo@neco.cz e-mailová adresa

Velikost souboru je omezena na 500 kB.


Tučné položky jsou povinné.

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.


Reklama


ES

Krásné bydlení s architektem Michalem Kuncem

další videa

Aktuální číslo časopisu Můj dům

Předplatné časopisů


≡ Menu

  • Dům
    • České domy
    • Zahraniční domy
    • Jak bydlí celebrity
    • Stavba a rekonstrukce
    • Domy na klíč a developerské projekty
    • MŮJ DŮM: Katalog rodinných domů
  • Interiér
    • Návštěvy
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Obývací pokoje
    • Ložnice
    • Dětské pokoje
    • Domácí fitness
    • Pracovny
    • Šatny a prádelny
    • Bydlíme
  • Stavba
    • Svépomocí
    • Zabezpečení
    • Konstrukce domu
    • Okna, dveře
    • Vytápění
    • Podlahy
    • Povrchové úpravy
    • Fasáda domu
    • Střecha domu
    • Rozvody vody, kanalizace, plynu, elektro, ...
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
    • Návštěvy zahrad
    • Terasy, balkony a ploty
    • Jezírka a bazény
    • Péče o zahradu
    • Květiny
    • Odpočinek na zahradě
  • BLOG
  • Akce
    • Projekt roku
    • Tipy
    • Soutěže & Slevy
    • Kalendář
  • Diskuse
    • Dům
    • Byt
    • Zahrada
    • Kuchyně
    • Koupelna
    • Právo a finance
  • Poradna
Vyhledávání
Přihlášení
Newsletter
O nás
Newsletter


Články na partnerských webech

Stavba Web.cz

Soutěžní přehlídka Druhá kůže

iMateriály

Materiály pro stavbu 1/2021

Materiály pro stavbu 1/2021

Rodinný dom

Dom (nielen) do hôr

Dom so štvrtou dimenziou


Partneři webu

Business Media One Můj dům StavbaWEB iMateriály Rodinný dom Media Market Consulting

  • Dům
  • Interiér
  • Stavba
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
  • BLOG
  • Akce
  • Diskuse
  • Poradna

Profil | Kontakt | Pro inzerenty | Netviewer | RSS | GDPR

Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2021

created by Business Media One with Sabre SW