Skip to content

DÍLNA: Pokosové pily

Chystáte se na stavbu pergoly, zhotovení plotu, položení dřevěné podlahy nebo chcete obložit podkroví dřevem? Pokosová či kapovací pila vám ušetří čas a dřinu.

Galerie

V dílně i v domácnosti je občas potřeba uříznout materiál pod úhlem. Čisté pokosové řezy jsou zapotřebí vždy, pokud jde o vytvoření hezkých a stabilních rohových spojů. Pokud například potřebujete vyrobit rámeček na obrázek, vystačíte si s pokosovou šablonou (pokosníkem) za pár desítek korun nebo si řez vyznačíte úhloměrem, ale pokud se chystáte na truhlářské práce většího rozsahu, pokosovou pilu určitě oceníte. Nejde totiž jen o přesné pravoúhlé řezy či pokos 45°, ale též o řezy složené (námětkové), které kombinují šikmý řez a úkos.

Co pokosová pila umí?

Pokosové pily patří do rodiny kotoučových pil. Předchůdcem pokosové pily je pokosník, což je šablona ve tvaru písmene „U“, ve které jsou pod patřičným úhlem (nejčastěji 45°) vyříznuty vodicí drážky pro list ruční pilky. Současné pokosové pily slouží rovněž ke zhotovení úhlových řezů a nabízí mnohostranné využití, od přířezů prken, trámů, fošen až po dokončovací práce při pokládce podlah a výrobě obložení nebo třeba již zmíněných rámečků na obrázky. Možná namítnete, že stejnou práci zvládnete i maflem, ale u pokosové pily jde především o rychlost, snadnost a hlavně přesnost práce.

Základem pokosové pily je otočná a naklápěcí hlava, která dovoluje řezat šikmo ve dvou směrech. Na přesnost řezu má vliv snadné nastavení sklonu a natočení obrobku podle dílků úhlové stupnice a možnost přesného upnutí obrobku. U dražších modelů nechybí ani laser označující, kudy bude veden řez. Některé pokosové pily se už dodávají se skládacím stabilním stolem, některé modely stůl nemají a je nutné je přišroubovat či jinak upnout k libovolnému stolu.

Hobby a profi

Pokosové pily se vyrábí ve dvou kategoriích, hobby a profesionální, což se odráží zejména v jejich ceně, výkonu a provedení. U nejjednodušší ruční pokosové pily nastavujete úhel řezu příčně i na pokos ručně, u dražších elektrických nastavíte úhly pokosu pomocí tlačítek. Levnější a jednodušší hobby pokosové pily jsou hlučnější a o něco obtížněji se s nimi manipuluje. Kromě větší robustnosti a nižší hlučnosti mohou mít profi pokosové pily i dražší výbavu například pro vyznačování přesného řezu pomocí laseru, mimo to jsou ergonomicky propracovanější a mají také nižší hmotnost, což se promítá do lepší manipulace s pilou.

Vybíráme pilu

Pro výběr pokosové pily jsou kromě ceny podstatné dvě veličiny, výkon v otáčkách a rozměry kotouče. Vyšší výkon zaručuje vyšší rychlost řezu a průměr kotouče ovlivňuje maximální hloubku řezu. Na trhu najdete pokosové pily, které jsou vybaveny jen otočným kloubem, což umožňuje jen sklápění dolů do řezu, což omezuje jejich řezné schopnosti. Lepší pokosové pily jsou vybaveny tzv. potahem, což znamená, že mají motor s kotoučem uložený na posuvném rameni, čímž se výrazně prodlužuje délka řezu a pila má tak širší využití.

Kapovací pokosová pila

Kapování znamená opakované zkracování materiálu na nastavenou délku, například pomocí vyklápěcích dorazů. To oceníte při zhotovení podlahy či všude tam, kde potřebujete větší množství stejných dílců (při obkladech dřevem, pokládce podlahy, zhotovení nábytku atd.). Pro krácení delšího materiálu lze dokoupit přídavný stůl s pravítkem a dorazem nebo zaimprovizovat s využitím truhlářských svěrek, latí a volného stolu či truhlářských koz.