V programu Nová zelená úsporám (NZÚ) je novinkou průběžná forma výzvy, takže výzva potrvá až do roku 2021. Během této doby má program k dispozici zhruba 27 miliard korun získaných z prodeje emisních povolenek. Stavbu či rekonstrukci si díky tomu můžete v klidu naplánovat a přizpůsobit svým finančním i časovým možnostem, např. i po částech v průběhu několika let.
Podmínky výzvy
Dotační výzva NZÚ je určena majitelům rodinných domů, kteří chtějí získat dotaci na výměnu oken, dveří, zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo či solární systémy. Podporována je i výstavba domů s velmi nízkou energetickou náročností. Stejně jako v minulých výzvách platí, že výše dotace se odvíjí od dosažených energetických úspor a ve výsledku může uhradit až 50 % celkových výdajů. Stejně jako v minulých výzvách Nové zelené úsporám si můžete požádat o dotaci před, v průběhu i po dokončení realizace podporovaných opatření.
O co lze žádat?
Třetí výzva programu NZÚ se dělí na tři oblasti označené písmeny A, B, C. Oblast A se týká snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů, oblast B zahrnuje výstavbu nových rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a oblast C podporuje efektivní využití zdrojů energie. To znamená, že můžete svůj dům efektivně zateplit, vyměnit okna a venkovní dveře, postavit si pasivní dům, vyměnit zdroj tepla za efektivnější a šetrnější k přírodě, instalovat fotovoltaickou elektrárnu nebo připojit dům na teplovod. Příspěvek dostanete i na rekuperaci, tepelné čerpadlo. Obecně v této výzvě platí, že čím větší úspory energie dosáhnete, tím vyšší dostanete dotaci.
Výstavba rodinných domů
V oblasti B můžete získat jednorázovou fixní dotaci na dům v energeticky šetrném standardu. Dům musí mít nízkou měrnou roční spotřebu tepla na vytápění (méně než 15 kWh/m2 za rok), průměrný součinitel prostupu tepla obálkou budovy musí být menší než 0,22 W/m2K. Dům musí mít instalován větrací systém s rekuperací tepla a majitel musí také doložit protokol o absolvovaném blower door testu.
Efektivní využití zdrojů energie
Oblast podpory C zahrnuje dotace na výměnu neekologického zdroje tepla (spalující například uhlí, koks, uhelné brikety) za efektivní ekologicky šetrné zdroje (například kotel na biomasu, tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel) a na napojení na soustavu zásobování teplem, na výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem, na instalaci solárních termických a fotovoltaických systémů a na instalaci systémů nuceného větrání se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu.
Solární systémy
Podpora se týká také instalace fotovoltaických systémů do dokončených rodinných domů i do novostaveb, přičemž výše podpory může dosáhnout až 100 000 Kč na dům. Podporu až 35 000 Kč můžete získat na solární systémy pro ohřev teplé vody, které pokryjí potřebu tepla pro ohřev teplé vody alespoň z 50 %. Systém musí být vybaven zásobníkem tepla či akumulační nádrží o měrném objemu alespoň 80 l na 1 kWp instalovaného výkonu systému. Vyšší dotace pak směřují na podporu systémů propojených s distribuční soustavou, které umožní využít vyrobenou elektřinu k pokrytí okamžité spotřeby v budově.
Výměna kotle |
Fyzické osoby již nemohou v programu Nová zelená úsporám ve 3. výzvě pro rodinné domy žádat o dotaci na výměnu kotlů na tuhá paliva provedenou po 15. 7. 2015 (včetně). Tuto možnost nově přináší tzv. kotlíkové dotace z Operačního programu Životní prostředí (www.opzp.cz). V případě, že v oblasti podpory A je dle podmínek programu Nová zelená úsporám nutná výměna původního zdroje tepla na vytápění, může žadatel oba výše uvedené dotační programy kombinovat. |
Kontakty: Nová zelená úsporám, Operační program životního prostředí