Skip to content

Kvalita zabudování oken roste, samozřejmostí ale stále není

Dnes si lze jen těžko představit, že by pokrývačská či tesařská firma dodala střechu, aniž by její součástí nebyla parozábrana a pojistná hydroizolace. Tato ryze technická věc je natolik známá, a bezesporu důležitá, že ji nikdo nezpochybňuje. V oblasti montáží oken tomu tak zdaleka ještě není. Hydroizolační a parotěsné zábrany jsou pro mnohé montážní firmy stále velké tabu, a tak se i nadále vesele pění v domnění, že jen takto je to správně. Nicméně určitý rostoucí kvalitativní trend tu je, a to díky vzdělanějším a zvídavějším investorům.

Galerie

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

Stejně jako u zmíněných střech by bylo ideálním stavem, pokud by kupující při objednávce oken dostal od dodavatele férovou cenu včetně plnohodnotné a kvalitní montáže – tedy zabudování výrobku tak, aby nedocházelo k průniku hnaného deště do spáry mezi okenním rámem a ostěním ze strany venkovní, a průniku vodních par ze strany vnitřní. Toto nakonec již tři roky vyžaduje technická norma ČSN 74 6077. A protože život není ideální, nejsou ideální ani cenové nabídky dodavatelů oken. V nich investor dostane vyčerpávající data o produktech, což je zajisté v pořádku, ale o tom, jestli budou nová okna nainstalována do stavby v souladu s platnou technickou normou, nebývá v nabídkách, až na výjimky, ani čárka.   

Když skrz spáru proteče voda. (Zdroj: tremco illbruck)

Vyplatí se vědět víc

Protože normované zabudování oken není realizačními firmami prováděno automaticky, vždy se vyplatí vědět o problematice více a nespoléhat jen na informace od dodavatelů. Shrňme si tedy, co při výběru nových oken určitě nenechat bez povšimnutí a co nekompromisně vyžadovat.

Dodatečná aplikace exteriérové hydroizolační fólie Twinaktiv (Zdroj: tremco illbruck)Montáž oken zdarma. Oblíbená obchodní finta nejednoho prodejce oken. Nic není zadarmo, a pokud to obchodník v nabídce nabízí, zpozorněte. Obvykle se totiž jedná jen o základní montáž, tedy vsazení okna do otvoru, ukotvení a vypěnění spáry. Tím to pro montážníka končí. Vše ostatní, jako je hydroizolační a parotěsné zajištění spáry membránami a zednické zapravení se konat nebude. A pokud to budete zpětně vyžadovat, tak pochopitelně za příplatek. Zde je důležité upozornit, že dolepení exteriérových hydroizolačních a interiérových parotěsných membrán na již zabudované okno tak, aby membrány spolehlivě fungovaly, může být náročnější! Běžně se membrány na okenní rám aplikují ještě před vsazením celku do otvoru a poté se již pouze dolepí na ostění a zapraví pod omítku.

Souhlasit či nesouhlasit s parotěsným provedením spáry? Velmi zajímavá formulka stojící nejčastěji na konci cenových nabídek. Někdy bývá již dopředu škrtnuté „souhlasím“. Jestliže kupující není dostatečně informován o normované montáži oken, nechá si od prodávajícího „poradit“, jaké slovo škrtnout. Pokud se dodavatel nechce zabývat normovaným ošetřením spáry, bude kupujícího přesvědčovat, že tato část montáže není důležitá, a proto je lepší „nesouhlasit s parotěsným provedením spáry“. Okno bude namontované pouze na PUR pěnu. Při jakékoliv budoucí reklamaci, například když skrze spáru zateče dešťová voda, má kupující smůlu, protože ve smlouvě nesouhlasil s normovaným zabudováním.

Normovaná montáž pouze do novostaveb. Častá argumentace dodavatelů oken. Věc se má tak, že namontovat okno dle normy do novostavby je zcela logicky jednodušší než u výměny starého okna za nové. V nově stavěných domech jsou dnes používány přesné stavební materiály, spáry mezi rámem okna a ostěním jsou obvykle stejnoměrné a čisté. Aplikace hydroizolačních a parotěsných membrán a jejich zapravení je snadnější. U nových domů se rovněž nabízí použití komprimačních pásek (typicky illmod Trio+), jež nahrazují klasickou PUR pěnu i membrány. Nicméně není pravda, že do rekonstrukcí nelze vsadit okno a normovaně jej zabudovat. Jistě, pro realizační firmu je to náročnější vzhledem k obtížné předvídatelnosti kvality ostění a šíře spáry. U standardní výměny zdvojeného okna za nové plastové do cihlového domu však zásadní problém nebývá. Systém s použitím PUR pěny jako tepelného izolantu a interiérové parotěsné a exteriérové hydroizolační fólie s perlinkou funguje naprosto bezpečně.

PUR pěnu je vždy nutné chránit před vodou, vlhkem a UV zářením. (Zdroj: tremco illbruck)

Tahle PUR pěna zvládne všechno. Čas od času přijdou různí podnikavci se „zázračnou“ pěnou, kterou se snaží nabízet dodavatelům oken a montážním firmám. Argumentuje se vodotěsností, vzduchotěsností, často i UV odolností a bezpočtem certifikátů. Parozábrany a hydroizolace se údajně používat nemusejí. Bohužel se vždy jedná o zavádějící, ne-li přímo lživé informace. Zatím není známo, že by některý ze světových výrobců PUR pěn vyvinul produkt, který by výše zmíněnými vlastnostmi disponoval. Zcela jistě by takový izolační materiál byl revoluční a při práci mnohem efektivnější, leč nic takového není. Žádná PUR pěna není vodotěsná, ani UV stabilní. Naopak pokud není chráněna před denním světlem a není udržována v suchu, velmi rychle degraduje, rozpadá se a pozbývá svých tepelněizolačních vlastností. Zapravit zpuchřelou pěnu pod omítku je neštěstí. Nedostatečně izolovaná a chráněná spára mezi oknem a ostěním vede k prochládání rohů v interiéru, kondenzaci vodních par a vzniku plísní.

Argumentů, proč se vyhnout kvalitnímu zabudování oken, ze strany dodavatelů je, v nejrůznějších variantách, stále dostatek. Stejně jako u jiných částí stavby se určitě vyplatí vědět o stavebních postupech více a nespoléhat se jen na to, co se kde říká. Dnešní doba je velmi rychlá a rychlé jsou také změny, které přinášejí nové technologie a normy.