Skip to content

Natřete to svému plotu! Ale nezapomeňte na ochranu

Barva se na vašem plotě pomalu olupuje a pergola už nevypadá tak hezky, jako když jste ji postavili? Pak je třeba pustit se do práce! Léto je skvělým obdobím pro obnovení barevného nátěru, který bude v teplých podmínkách krásně schnout. Při práci ale nezapomeňte, že barvy a laky jsou chemické látky a dodržujte při natírání alespoň základní pravidla bezpečnosti práce. A my vám poradíme, jak ochránit to nejdůležitější a přitom za výbavu neutratit majlant.

Galerie

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

Co nakoupit před tím, než se pustíte do natírání?

  • Montérky a pracovní tričko
  • Pracovní rukavice
  • Respirátor

Výběr ale může být složitější, než se může na první pohled zdát. V dalších odstavcích vám poradíme, jak k nákupu pracovních oděvů a ochranných pomůcek pro natírání přistoupit.

Chráníme tělo před fleky i chemikáliemi

Spousta lidí si při špinavější práci jednoduše natáhne staré tepláky a potrhané tričko, které hned po práci vyhodí. Na každou práci se tak spotřebuje jedna sada oblečení. Druhou variantou je použít oblečení víckrát, ze zkušenosti ale víme, že starší oblečení postupně snadno sbírá různé díry a nedokonalosti, kvůli kterým nakonec nebudete stoprocentně chráněni.

Montérky se zpravidla vyrábí z pevné bavlny s vysokou gramáží, díky čemuž jsou méně náchylně k oděrkám, dírám a trhlinám. (Zdroj: Brudra)

My hlasujeme pro lepší a šetrnější přístup. Kvalitní montérky nebo jiné pracovní oblečení si totiž můžete bez obav ušpinit a na jejich kvalitě to neubere. Montérky se zpravidla vyrábí z pevné bavlny s vysokou gramáží, díky čemuž jsou méně náchylně k oděrkám, dírám a trhlinám. V případě, že na ně ukápne nějaká tekutina, trvá delší dobu, než prosákne až na kůži, takže máte čas katastrofu zastavit. Výhodou jsou i různé úchytky, kapsy a pásky, které jsou uzpůsobené pro pracovní prostředí, v němž potřebujete mít vše rychle po ruce. Montérky a jiné pracovní oblečení se samozřejmě vyrábí také v dámském provedení.

Místo toho, abyste po každém natírání oblečení vyhazovali, si tak můžete pořídit jedno kvalitní oblečení a používat ho na široké spektrum prací. Pokud se vám nyní nechce do pracovního oblečení investovat, můžete pro natírání zvolit jednorázový oděv. Při práci s barvami a laky se často používá jednorázová kombinéza, která je odolná proti působení chemikálií a pořídíte ji za nízkou cenu.

Chráníme ruce

Základem ochrany těla při natírání jsou samozřejmě rukavice. Nejen, že chemické látky by vám mohly na kůži způsobit alergickou reakci, ale barva se z kůže v okolí prstů a nehtů dostává jen velmi těžko. Pokud nechcete šáhnout po acetonu, který kůži sice očistí, ale také dost vysuší, zvolte prevenci. Na natírání vám postačí kvalitní ochranné rukavice, bavlněné rukavice jsou ale v tomto případě k ničemu, protože rychle prosáknou a při kontaktu s barvou vás neochrání.

Zvolte rukavice vybavené nitrilovou/latexovou vrstvou, která nepropouští tekutiny a zároveň vám při natírání zachová potřebný cit. Existují textilní rukavice s nitrilovou nebo latexovou vrstvou, které chrání jen nejvíc exponované části ruky, ale i celonitrilové/latexové rukavice chránící celou ruku. Záleží na vás, který typ si zvolíte – povrstvené nebo máčené rukavice jsou prodyšnější, celonitrilové/latexové rukavice zase poskytnou stoprocentní ochranu.

Při delší práci vám doporučujeme chránit také dýchací cesty, kterým výpary z barev rozhodně nesvědčí. (Zdroj: Brudra)

Chráníme své plíce

V profesionálních provozech se jedná o standard, pokud ale pracujete s barvami doma, často se na správnou ochranu nezaměříte. Při delší práci vám doporučujeme chránit také dýchací cesty, kterým výpary z barev rozhodně nesvědčí. Nejjednodušší možností je respirátor, pro kvalitnější ochranu můžete zvolit profesionální polomasku. Pokud si nejste jistí, jaký druh ochrany zvolit, doporučujeme kontaktovat kvalitního prodejce ochranných pracovních pomůcek. Pro každou práci vám doporučí, jaký druh ochrany pro vás bude nejlepší.