Kutilský národ se obvykle dělí na dvě „větve“, a to na železomilce a dřevomilce. Možná, že mi namítnete, že každý, kdo pracuje se dřevem, si občas „sáhne“ i na železo a naopak – a já s vámi budu souhlasit. Při zařizování dílny se tyto materiálové preference zákonitě projeví ve volbě vybavení i nářadí, a to už při volbě stolu.
Jak vybírat stůl |
Velikost stolu, výška, povrchový materiál a požadavky na úložný prostor se odvíjejí od toho, jak jej budete využívat. Rozměry stolu do dílny zvolte podle místa, které na něj máte, a potřebné velikosti pracovní plochy. Berte v potaz délku i hloubku pracovní desky. Pro drobné kutilství, modelářství či práci s elektronikou stačí menší stůl, pro hrubší činnosti je třeba větší plocha. |
Truhlář nebo zámečník?
Pokud pro vás bude dřevo tím hlavním materiálem, pořiďte si hoblici. Plánujete-li zpracovávat převážně železo, chcete brousit, pájet nebo dokonce svařovat, neobejdete se bez bytelného zámečnického ponku. Svou roli určitě bude hrát také místo, které máte k dispozici, protože i malá, takzvaná školní hoblice vyžaduje prostor.
Také je třeba vědět, že pro běžné kutilské práce je vhodnější zámečnický ponk, protože poslouží i pro práce se dřevem, ale zároveň vydrží drsnější zacházení při zpracování železa. To občas vyžaduje údery těžkým kladivem, občas sjede sekáč nebo o stůl „brnknete“ kotoučem rozbrusu, nemluvě o občasném dešti žhavých jisker při broušení či svařování.
Materiál a pracovní deska
Pro lehčí práce postačí starší kuchyňský či kancelářský stůl nebo pracovní stůl s pracovní deskou z laminované dřevotřískové desky (LTD), ale vezměte v potaz, že jde o levnější, méně odolný materiál.
Dalším „lehčím“ materiálem pro stolní desku do dílny je takzvaná spárovka, slepená z dřevěných přířezů ze smrkového nebo bukového dřeva. Jde o univerzální materiál pro široké spektrum činností.
Pro drsnější práce a použití těžšího nářadí máte na výběr mezi stoly s deskou z bukového multiplexu, tedy z vrstvené a lepené bukové dýhy, obroušené a ošetřené olejovými roztoky. Mívají sražené obvodové hrany. Vynikají svou pevností a odolností. Možnou variantou je i pracovní deska z dřevovláknité desky (MDF), která dobře odolává teplu.
Profesionální stoly mívají povrch ochráněný například gumovou vrstvou, kovovou hranou, polypropylenovou deskou, oplechováním, zvýšenou hranou atd.
Osvědčená klasika
Přiznávám, že nové profesionální dílenské stoly nejsou vždy levnou záležitostí. Najdete sice stoly za 1 700 Kč, ale také svařované stoly se šuplíky za 33 000 Kč. Do domácí kutilské dílny nejspíš postačí stůl za pár stovek nebo starší model z druhé ruky.
Vynikající je také ponk se zásuvkami, který býval ve výbavě vojenských pojízdných dílen po bývalé ČSLA a který se při troše štěstí může objevit v nabídce zboží z druhé ruky. V internetových bazarech je k mání poměrně velké množství pracovních stolů, takže stačí si jen počkat na ten pravý za rozumnou cenu.
Úložné prostory
Nedílnou součástí některých dílenských stolů jsou úložné prostory v podobě regálů, šuplíků nebo skříněk s regály. Pochopitelně je vhodné využít prostor co nejlépe, takže čím víc šuplíků, tím lépe.
Ruku v ruce s počtem šuplíčků stoupá cena – u profesionálních stolů s řadou zátěžových šuplíků pohybujících se na kuličkových ložiskách si řádně připlatíte. Pak je ale třeba si znovu položit otázku, zda se stůl za 20 000 Kč v domácí dílně vůbec vyplatí a zda není rozumnější investovat tuto částku postupně do nákupu kvalitnějšího nářadí.
Náš tip |
Pro náročné zámečnické práce je vhodný stůl svařený ze silných „L“ profilů s deskou z fošen, který snese i pořádné rány kladivem. I když dáte fošnové pracovní desce „co proto“, stačí ji po čase jen otočit nebo vyměnit fošny a jede se dál. Odolnost takto namáhaného stolu můžete zvýšit silnějším plechem, který přišroubujete na povrch desky. |