Skip to content

Vyrobte si originální keramofon

Pálená střešní taška je zcela jistě klasikou českých domů, lze ale tento tradiční stavební materiál využít i k uměleckému účelu? Pojďme to zkusit a vytvořme spolu keramofon – zahradní hudební nástroj ve stylu xylofonu. Výroba není složitá, s běžně dostupnými nástroji ji zvládneme za jedno odpoledne.

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

Co budeme potřebovat?

Na výrobu hracích kamenů si připravíme 8 střešních tašek (Tondach Bobrovka), provázek, úhlovou brusku s diamantovým kotoučem na řezání kamene, vrtačku a vrták s břity z tvrdokovu Ø 6 mm, rychloupínací svěrky, paličky ke xylofonu, digitální ladičku nebo mobilní aplikace typu gStrings atd., ochranné pomůcky.

Po rozměření podle tabulky položíme tašku na vhodnou podložku, zajistíme rychlosvěrkou a řežeme z lícové strany

Výroba hracích kamenů

V další fázi rozměříme místa pro tzv. uzlové body – díry pro uchycení provázku (pro správné kmitání tašky musí ležet ve 2/9 hrací plochy, nelze tedy využít naznačené otvory z výroby)Hrací kameny vytváříme postupně od nejnižších tónů po nejvyšší. Po rozměření podle tabulky položíme tašku na vhodnou podložku, zajistíme rychlosvěrkou a řežeme z lícové strany, viz obr. 1. Řez vedeme v několika vrstvách bez velkého tlaku na materiál. V další fázi rozměříme místa pro tzv. uzlové body – díry pro uchycení provázku (pro správné kmitání tašky musí ležet ve 2/9 hrací plochy, nelze tedy využít naznačené otvory z výroby). Vše opět rozměříme podle tabulky a obr. č. 2. Vrtáme bez příklepu, ideálně vrtačkou ve stojanu. Vrták občas chladíme vodou, případně častěji přebrousíme. Po hudební stránce máme téměř hotovo, v tomto stavu jsou hrací kameny už hrubě naladěny, v další fázi je naladíme přesně.

Jemné dolaďování

Tašku provizorně pověsíme například na větev stromu viz obr. 3 a ťukneme na ni paličkouTašku provizorně pověsíme například na větev stromu, viz obr. 3 a ťukneme na ni paličkou. Výšku tónu měříme elektronickou ladičkou. (většina ladiček zobrazuje jméno tónu a odchylku od nuly, která indikuje správně vyladěný tón).

Pokud potřebujeme tón zvýšit, lehce úhlovou bruskou tašku zkrátíme. Pokud potřebujeme tón snížit, tašku jemně vybrousíme v její polovině, viz obrázek č. 4.

Z bezpečnostních důvodů doporučuji při broušení tašku upnout rychlosvěrkou k vhodné podložce nebo stolu. Tašku lze vyladit velmi přesně, důležité je postupovat ve více jemných krocích a nesnažit se provést úpravu na jeden řez.

Pokud potřebujeme tón snížit, tašku jemně vybrousíme v její polovině

Hrací plocha, rám

Hrací kameny budeme sestavovat do jedné řady zleva doprava od největších po nejmenší. Celou sestavu pověsíme pomocí provázků na minimálně 1600 mm dlouhou větev stromu, případně na volně stojící konstrukci vytvořenou z dřevěných hranolů nebo svařenou z ocelových profilů. Pro snadnější hru bude vhodné umístit tašky do výšky očí.

Paličky

Ke hře na keramofon použijeme buď komerčně prodávané paličky na xylofon nebo si vyrobíme vlastní z dřevěné tyčky Ø 6-10 mm, délky 400 mm a vhodné kuličkKe hře na keramofon použijeme buď komerčně prodávané paličky na xylofon nebo si vyrobíme vlastní z dřevěné tyčky Ø 6-10 mm, délky 400 mm a vhodné kuličky. Materiál kuličky je vhodné volit měkčí, můžeme experimentovat s menšími gumovými míčky, skákacími kuličkami, případně velými dřevěnými korálky pro jemnější zvuk omotanými plstí.

Keramorchestr

Keramorchestr v podání skupiny Musica FolkloricaStřešní tašku jsme dokázali zušlechtit do muzikální podoby keramofonu, lze ji hudebně využít i jinak? Zcela jistě ano. Existují další zajímavé keramické produkty, které můžeme s úspěchem použít na výrobu keramohouslí, keramovioly, keramobasy, keramokytary nebo soupravy bicích nástrojů od bonga bubínků až po keramocajon.

Nevěříte? Zavítejte na náš web musicafolklorica.cz, keramorchestr.cz, kde najdete spoustu inspirace a ukázek hry na tyto experimentální instrumenty, které jsou od března zapsány v České knize rekordů. 

tón

délka tašky

pozice otvorů

 G

345

77

A

321

71

H

304

68

C

299

66

D

278

62

E

268

60

FIS

251

56

G

241

54

 Autor: Petr Pavlinec