Skip to content

Krbová kamna: Jak vybrat ta správná?

Vybrat správná krbová kamna či adekvátní krbovou sestavu je v současné době náročné a není to vždy jen o přání či penězích.

Galerie

Od ledna tohoto roku volba krbů a kamen vyplývá i z požadavků na rodinné domy stavěné v nZEB a pasivním modu. Od těchto požadavků se také odvíjí schvalovací proces a jeho výsledek na energetickém štítku, který je povinný pro všechny novostavby, ale i starší domy, které jdou do prodeje. Krbová kamna a krby jsou tedy většinou součástí energetického mixu. Prakticky na všechny požadavky a možnosti se výrobci připravili. Pojďme se tedy podívat na možnosti, které nám, případným odběratelům, současný trh nabízí.

Jaké máme možnosti?

Základní otázka zní: k čemu krb budete využívat a co od něj očekáváte? Většina možností totiž předčí očekávání a pak si budete vyčítat, že jste při realizaci nepočítali třeba s horkovzdušným vytápěním, možností radiátorových rozvodů anebo kombinací obou dvou systémů. Lze ale také mít působivý interiérový prvek, který nám bude horkovzdušně topit, ohřívat vodu do radiátorového systému a přihřívat užitkovou vodu do elektrického bojleru, kde je teplota řízena termostatem.

Krb či krbová kamna anebo kamna kachlová totiž nemusí být jenom znakem luxusu, ale také ukázkou praktičnosti, důvtipnosti a šetrnosti. Když si jedním polínkem v krbu vytvoříte útulnou atmosféru, vytopíte celý dům a ohříváte si i vodu, je to krásné, chytré, užitečné, levné a ekologické.

Schéma teplovzdušného rozvodu krbu, kdy kromě sálání a akumulace je ještě využit ohřev a rozvod teplého vzduchu do dalších místností

Také si přečtěte: Krbová kamna mají řadu výhod

Ověřená kvalita

Světoví výrobci s mnoha desítkami let zkušeností (např. Jotul, Philippe, Sequin či Hark) vám za hodně peněz nabídnou fantastické možnosti. Společnosti typu holandské Bogart & Gonay či domácí Stüv a Romotop zas sázejí na dlouholeté zkušenosti s inovacemi ať už v designu či technickém vybavení. Od kanadských výrobců můžete mít topidla s dvoufázovým hořením – kromě primárního hoření dřeva také dřevoplynu. A špičkovou litinovou kvalitu se sekundárním spalováním a splněnými euronormami za skvělé ceny vám nabídnou i tuzemští výrobci.

Platí to i o různých typech a verzích obkladů, kombinaci spalovacích režimů či možnosti pracovat s ukládáním vyrobené energie. Dnes už není žádnou zvláštností mít krb s dálkovým ovládáním či programovatelným termostatem apod.

Víte, že…

Rozdíly v rychlosti přenosu tepla z krbu se různí a jsou přímo závislé na typu materiálu použitém ke stavbě topeniště. Například topeniště z ušlechtilé oceli je v zatopení nejrychlejší, plechová vložka se šamotovou vystýlkou potřebuje času o něco více, podobně jako topeniště litinová. Ta jsou pak výhodnější z hlediska konvekce. K velmi rychlému přenosu tepla dochází u krbových kamen vzhledem k velkému poměru využitelnosti paliva 75 % až 95 % a kontaktní ploše. Atraktivní je vyváženost obou poměrů u kachlových kamen s použitím krbových vložek anebo krbových kazet. Tyto faktory se pak mohou lišit v případě individuálních požadavků (trojskla, zvýšená akumulace, ohřev vody či rozvod teplého vzduchu) z hlediska toho, do objektu s jakou tepelnou ztrátou a v jaké součinnosti s jinými systémy má být zprovozněn. Kromě krbů na pevná paliva jsou dnes k dostání plynové krbové vložky s automatickým ovládáním plamenů, termostatem pro regulaci teploty a s „autentickými poleny“ z keramické hmoty. U těchto moderních systémů se už také podařilo odstranit tzv. efekt „modrého plamene“ a tím pádem je dojem z napodobení živého krbu takřka dokonalý.

Výběr výkonu a velikosti

Při výběru krbu, krbové vložky či kamen vám výrobce udává výkon v kW, což je abstraktní veličina, která je u většiny smrtelníků nicneříkající nápor na představivost. Proto by vám prodejce, odborník či projektant měli pomoci s vyřešením následující mnohočlenky: estetická představa vs. rozměry vytápěné plochy vs. režim topení – pouze přitápění, jako hlavní topidlo, topení pouze rekreačně či například požadavek na temperování i v noci apod. vs. technické charakteristiky objektu – použitý materiál a jeho tepelné charakteristiky, typ a možnosti komínu apod. vs. typ a výkon topeniště. Vypadá to složitě, ale vyplatí se to.

Akumulační krbová kamna ESQUINA N jsou vhodná pro nízkoenergetické domy. Do kamen lze dokoupit akumulační prvky, které sálají teplo až 5 h (ROMOTOP)

U krbových vložek je pak dobré mít na paměti, že se vždy vyplatí mít tzv. rezervní výkon v zásobě. Pokud je pro vaše prostory – počítáno v nikoli v m2, ale v m3, dostačující například výkon 8 kW, vyplatí se zvolit o něco silnější výkon, třeba 10 kW. Příklad: zjistíte, že chcete topit i přes noc. V praxi to znamená naložit topeniště krbu co možná nejvíce dřívím, nastavit (utáhnout) primární přívod vzduchu a nechat pomalu plápolat celou noc. Velikost topeniště určuje množství a rozměry dřeva, které můžete na noc naložit. Při spotřebě 3 až 5 kg dřeva/hod. a na noční provoz 2 až 4 kg/hod. dřeva, vám 12kW vložka poskytne mnohem více prostoru než 8kW a tím pádem vydrží déle topit.

Mohlo by vás zajímat: 5+1 tip, jak o kamna pečovat a nezničit je

Další související – a nebojme se říci, že silně podceňovanou otázkou je také kvalita a druh paliva. Když naložíte 8kW topeniště špatně proschlým měkkým dřívím, výsledek bude daleko za vašim očekáváním a výkonovými možnostmi topeniště.

Panoramatická širokoúhlá krbová vložka Maeva zapuštěná do zdi (CHEMINÉES PHILIPPE)

Při koupi krbových kamen je pak důležité se informovat, zda konstrukce kamen dovoluje spalování v několika vrstvách. Většinou lze v těchto topeništích uplatnit jen jednu vrstvu, což je v případě nočního vytápění špatná zpráva. Tento poznatek je důležitý také z jiného prostého hlediska: při adekvátní volbě velikosti topeniště si můžete být jisti, že když se po několikahodinové túře na lyžích vrátíte do své chalupy, budete tam mít příjemné teplo a oheň v krbových kamnech.

O krbech podle účinnosti

I to je důležité při výběru toho správného topidla. Například účinnost krbů s otevřeným ohništěm a plošným hořením je ve vztahu k množství a typu paliva malá a pohybuje se v průměru mezi 7–12 %, maximálně pak 20 %.

Krby s krbovou vložkou jsou hotová uzavíratelná topeniště, která mohou být součástí stavebnicových systémů z hotových dílů anebo mohou být využita při stavbě originálního krbu za použití celé škály volitelných materiálů. Jejich výkon se pohybuje od 50% do 85% ve vztahu ke konstrukci a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Ještě něco o dřevu

Všichni už asi slyšeli, že topit se má suchým dřevem, ale ne všichni vědí, co si pod tím představit. Suché dřevo znamená, že má asi tak 15 % až 20 % vlhkosti. Když budete topit nesprávným dřevem, vašich 12 kW výkonu se rázem smrskne. Mladé dřevo totiž může pod kůrou obsahovat až 75 % vody. Velká část vyrobené energie v krbu je pak spotřebována na vysušení příliš mokrého dřeva. Je tedy nutné vědět nejenom, kolik procent vlhkosti má mít správně suché dřevo, ale také jak toho dosáhnout, jaké dřevo je nejlepší na zátop a jaké, když chcete mít teplo rychle, jaké na noc. Které dřevo hodně dehtuje a zamaže vám sklo, jaké zas nedělá moc popela atd. Je také dobré vědět, že dřevo na topení musí být suché, jenom bříza ne, a je dobré také vědět, proč není dobré topit jenom břízou. Tyto informace výrobci a prodejci značně podceňují.

Kam dál? Krása, která hřeje: Vytápění domova prakticky i esteticky