Skip to content

BEZPEČÍ DOMU: Dveře a okna

70 % vloupání je vedeno přes dveře balkonové či terasové, případně přes sklep. Bezpečnosti byste tedy měli věnovat pozornost nejen u vchodových dveří, ale celkově u všech oken a dveří v domě.

Galerie

Vstupní dveře jsou základ, zde to zloděj zkusí jako první. Jsou-li to kvalitní a bytelné bezpečnostní dveře, poohlédne se po jiné, snadnější cestě. Ne každé vstupní dveře na našem trhu vyhovují bezpečnostním standardům, proto se nejprve zaměřte na ně. Měla by vás zajímat bezpečnostní kategorie dveří, stvrzená patřičnou certifikací. Obecně zlodějům odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné.

Bezpečná a odolná

Při zabezpečení vstupu nejde jen o dveře samotné, ale i o kvalitní vložku a kování. Cylindrická zámková vložka je v principu stejná více než devadesát let, v detailech ale prošla obrovským vývojem. Dnes jsou ve vložkách zabudovány prvky odolné proti zlodějským metodám, jako je vyháčkování nebo bumping, ale i proti hrubému násilí, které zloději čím dál častěji využívají. Důležité je, aby byly klíče vybaveny bezpečnostní kartou. Pokud potřebujete vyrobit kopii, žádný zámečník vám ji bez této karty neudělá. Vy tak máte klíče pěkně pod kontrolou a nemusíte se bát, že je někdo okopíruje a pak přijde k vám domů a jednoduše si odemkne.

Zabezpečení řešte komplexně

Trendem poslední doby je řešit zabezpečení tak, aby nevzniklo žádné slepé místo. Protože zloději používají jak hrubou sílu, tak sofistikovanější metody, nestačí mít pouze kvalitní cylindrickou vložku. Máte tu nejlepší vložku, ale instalovali jste ji do starých dveří? Pro zloděje žádná překážka, prostě dveře vyrazí. Proto je potřeba mít kvalitní dveře, vložku, ale i bezpečnostní kování. Bezpečnostní dveře jsou vyztuženy a navíc se osazují do speciálních zárubní vylévaných betonem. Kvalitní cylindrická vložka s kováním a překrytem zase zajistí, že k vám domů to nepůjde ani tudy.

Neprostupná okna

Sklo je v představách většiny lidí křehký materiál, který se po jediném silnějším nárazu těžkým předmětem rozletí na tisíce střepů. To však neplatí pro speciální bezpečnostní skla, jejichž překonání pro lupiče rozhodně není žádné peříčko.

„U bezpečnostního zasklení je mezi vrstvy skla vložena čirá PVB fólie vyznačující se mimořádnou pevností a přilnavostí. Zaručuje, že úlomky rozbitého skla zůstanou připevněny na fólii a nerozletí se do okolí,“ říká Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel společnosti Dafe-Plast. Díky tomu lze sklo jen velmi obtížně násilně překonat, a okna jsou tak chráněna před vandalismem nebo vloupáním.

Stupeň ochrany závisí na počtu vložených PVB fólií. Pokud je použita pouze jedna bezpečnostní fólie, jsou skla většinou pouze chráněna před vysypáním (a případným poraněním). Při dvou a více fóliích sklo může být kategorizováno do příslušných bezpečnostních tříd a sloužit tak jako ochrana před násilným vniknutím do domu. O tom, jakou třídu bezpečnosti pro skla vašich oken zvolit, rozhodují zejména konkrétní požadavky pojišťoven. Bojíte se, abyste si pro zvýšení bezpečnostní třídy skel nemuseli rovnou pořizovat nová okna? Bohatě postačí vyměnit sklo u oken stávajících!

Nepodceňujte okenní kování

Nepříjemnému překvapení se vyhnete výměnou kování na svém okně za bezpečnostní variantu. Bezpečnostní kování se příliš neliší od klasického kování, rozdíl je však ve větším počtu uzamykacích bodů a jejich tvaru. Pokud budou mít okna s klasickým kováním například pouze sedm uzamykacích bodů, okna s bezpečnostním kováním jich budou mít při tom samém rozměru deset. „A zatímco u klasického kování se u uzamykacích bodů používají čepy ve tvaru hladkých válečků, čepy u bezpečnostních variant mají hřibovitý tvar bránící vypáčení oken. Tato úprava může být provedena přímo u vás doma, nemusíte se obávat, že zůstanete bez okna déle, než je to nezbytně nutné.“

Třídy bezpečnosti

Pro každou bezpečnostní třídu norma (ČSN EN 1630) přesně stanoví, jakému náporu, s jakým vybavením pachatele a po jak dlouhou dobu musí daný výrobek odolat. U RC2 je lupič vybaven dlouhým šroubovákem, hasákem, plastovými nebo dřevěnými klíny, pilou zlodějkou, rámovou pilou na kov nebo miniaturní pilkou a v neposlední řadě půlmetrovou ocelovou trubkou pro použití na případné mříže. Takto vybavený zloděj by se oknem či dveřmi neměl dostat dovnitř ani po třech minutách usilovného snažení. Zloděj nechce dělat hluk, a pokud se do domu rychle nedostane, raději zkusí štěstí jinde.