Skip to content

Čidla, všude samá čidla

Možná si to ani neuvědomujete, ale setkáváte se s nimi prakticky všude a v našem každodenním životě mají stále větší význam.

Čidlo, senzor nebo snímač – tři názvy pro stejnou věc. Tou je zdroj informací pro řídicí systémy technických zařízení. Čidlo je předurčeno k měření určité fyzikální nebo technické veličiny. Výsledek převádí na signál, který lze dálkově přenášet v měřicích a řídicích systémech.

Mezi příklady velmi oblíbeného využití patří parkovací čidla, která ve své nejjednodušší podobě upozorňují řidiče intenzitou či frekvencí zvukového signálu na vzdálenost od vozidla před ním či za ním. Řidič pak ani nemusí mít vizuální kontakt s okolím a může se řídit pouze stupnicí signálu.

Tyto technologie se staly již běžnou a nezbytnou součástí života. Neobejde se bez nich žádná moderní domácnost a například tzv. inteligentní dům je na nich přímo závislý. Výhody jsou nasnadě. Moderní technologie, jejichž základem jsou čidla, dokážou zabezpečit zcela automatický chod domácnosti bez nutnosti vašeho zásahu. Můžete díky nim uspořit čas, peníze i energii a v klidu odjet třeba na dovolenou.

Jak to funguje

Začněme u běžně známých využití – například v bojleru. Automatické spínání a udržování nastavené teploty má na starosti „obyčejné“ čidlo. Pohybové senzory vám po setmění rozsvítí světlo na zahradě. Také senzor dechu pro miminka dnes zná už asi každá maminka.

Ale vydejme se dále do budoucnosti. Dnes už není ničím výjimečným představa domácnosti, která se bude chovat podle vašeho rytmu a potřeb. Ráno se vaše rolety nebo žaluzie automaticky vytáhnou v čase, kdy obvykle vstáváte, nebo ve chvíli, kdy se úplně rozední, záleží, jak si nastavíte systém. Po vašem odchodu z domu se automaticky zamknou všechny dveře, otevřou se garážová vrata a pak i vjezdová brána, které se okamžitě po vašem odjezdu zase zavřou.

O zalévání se nestaráte, přenecháte to dešťovým senzorům. Další čidla se postarají o včasné stažení slunečníků při silnějším větru. Stačí si nastavit takový scénář chování zařízení, jaký vám nejvíce vyhovuje. Čidla váš systém zásobují informacemi a tak se starají o částečně autonomní chování vašeho příbytku.

Firma Schüco nabízí celou řadu senzorů pro snímání fyzikálních poměrů uvnitř i vně objektu, například větru, deště, emisí CO2 nebo teploty. K nejdůležitějším senzorům automatizovaného řízení budov pak patří její magnetické spínače, které kontrolují především stav otevření oken, dveří a světlíků. Signalizují, zda je příslušný otvor v budově otevřen či uzavřen, uzamčen či odemčen, a aktivně tak přispívají ke zvyšování zabezpečení a efektivity. Využití je především k efektivnímu automatizovanému ovládání oken, posuvů, dveří (bezpečnost, energie, klima v místnosti), protislunečních jednotek, osvětlovacích jednotek, vytápění apod.

Svítí, fouká, praží

Sluneční a větrné čidlo Somfy Soliris senzor RTS Aquatic pro ovládání pohonů pro markýzy (SOMFY)S okny a možností ovlivňovat klima uvnitř domu souvisí i nabídka žaluzií, rolet, markýz, fasádních clon a sítí proti hmyzu. Přenosným dálkovým ovladačem můžete ovládat i několik žaluzií najednou.

Ale automatické systémy od Somfy pracují, i když nejste doma. Například zvedne-li se vítr a na terase zůstala vysunutá markýza, čidlo větru iniciuje její zasunutí, aby ji ochránilo před deštěm a poryvy větru.

Současné inteligentní systémy ovládání umožňují řídit otevírání a zavírání stínicích předokenních prvků zcela automaticky. Dílčí čidla jsou zabudovávána většinou na fasádě domu či skle okna. V rámci komplexního inteligentního ovládání stínění můžete volit mezi různými režimy spuštění pohybu stínicích prvků.

Například režim Astro od firmy Minirol umožní nastavit otevírání a zavírání stínicích prvků při východu a západu slunce přesně podle zeměpisné polohy domu. Jednotlivé režimy automatického řízení a jejich parametry lze přitom snadno měnit za pomoci nadřazeného dálkového ovladače, který slouží jako centrální řídicí systém. Stínění však zvládne reagovat i na aktuální podmínky v exteriéru i interiéru.

Bezpečí garážových vrat

Čidla u vjezdu do garáží jsou dnes běžnou záležitostí. Využívají se hlavně z hlediska bezpečnostních prvků a díky tzv. optoelektrické liště, která patří mezi nejkvalitnější doteková zabezpečovací zařízení, jsou zcela bezpečná pro lidi i pro auta.

Optoelektrická lišta je bezpečnostním prvkem, který je součástí řídicí jednotky u vrat s dálkovým ovládáním. Je tvořena paprskem vedeným v dorazové gumě koncové lamely, jenž při přerušení posílá signál do řídicí jednotky. Zajišťuje tak, že se vrata při najetí na jakoukoliv překážku okamžitě zastaví a popojedou zpět nahoru.

Kromě optoelektrické lišty se používá také infrazávora, pracující na principu vysílače a odrazky. Signál je vysílán a přijímán dvěma elektronickými čidly umístěnými na bocích vjezdového prostoru. „Pokud by došlo k přerušení signálu v prostoru vrat, garážová vrata se automaticky zastaví. „Tento systém lze napojit a naprogramovat pro účely automatického zavření vrat po vjezdu nebo výjezdu automobilu. Existuje také možnost časování,“ vysvětluje Radek Havelka ze společnosti Minirol.

Čidla ve stručnosti

Typů a druhů čidel je opravdu velké množství. Dělit je lze podle několika hledisek. Uvádíme alespoň orientační přehled coby vstup do problematiky.

Základní funkce

  • Zabezpečení ­proti vstupu: okenní a dveřní čidla, otřesové senzory, infrazávory, pohybová čidla
  • Zabezpečení ­proti ­živlům: záplavové senzory, senzor detekce kouře, úniku plynu
  • Ovládání oken a ­stínění: senzory osvitu, větru, teploty, přítomnosti, koncové senzory
  • Řízení osvětlení: senzory přítomnosti, senzory intenzity osvětlení, senzory pohybu
  • Řízení topení, větrání a klimatizace: senzory teploty vzduchu, podlahy, senzor vlhkosti vzduchu, senzor koncentrace CO, senzor přítomnosti nebo pohybu
  • Řízení závlahy: dešťový senzor, senzor osvitu, teplotní senzor, hladinový senzor v retenční nádrži

Čidla dle principu

  • Kontaktní: spínač, mikrospínač – například zavření dveří, poklopu na půdu atd. Nevýhodou je rychlejší opotřebení, obtížnější instalace, potřeba údržby. Výhodou je nízká pořizovací cena.
  • Magnetická: nejtypičtější užití je detekce otevření. Přiložením magnetu se sepnou. Jsou bezúdržbová.
  • Ostatní: pracují na různých principech podle typu sledované veličiny.