Stavebníci často investují do robustních vchodových dveří, ale podceňují právě zabezpečení oken či dveří. Ke vniknutí potom stačí pachatelům nadzvednout okenní křídlo, odemknout šroubovákem obvodové kování, nebo prostě vybít skleněnou tabuli a otočit zevnitř kličkou.
Účinným a finančně nenáročným řešením může být instalace bezpečnostních fólií. Skleněná tabule se při rozbití nevysype, ale zůstává v rámu a bez značného úsilí a vybavení ji v podstatě nelze překonat. Výhodou fólie je její nenápadnost, takže nepřitahuje nežádoucí pozornost. Dražší alternativou jsou tradiční mříže, pevně zabudované nebo otevírací nůžkové. Nákladnější variantou je pak výměna stávajících oken za okna s bezpečnostním prosklením.
Bezpečnostní sklo
Speciální bezpečnostní sklo má mezi vrstvami skla vloženou čirou PVB fólii, jejíž vysoká pevnost a přilnavost zaručují, že úlomky rozbitého skla zůstanou připevněny na fólii a nerozletí se do okolí. Stupeň ochrany se odvíjí od počtu použitých PVB fólií. Jedna fólie většinou zajišťuje ochranu pouze před vysypáním a poraněním. Pokud jsou mezi vrstvy skla vloženy dvě a více fólií a sklo splňuje potřebné normy, může být zařazeno do příslušných bezpečnostních tříd a sloužit tak jako ochrana násilnému vniknutí do domu. To je velmi aktuální pro okna v přízemí, zejména pro francouzská okna na terasy a zahrady. O tom, jakou třídu bezpečnosti zasklení zvolit, rozhodují zejména konkrétní požadavky pojišťoven.
Bezpečnostní kování
Jestliže chcete mít okno ještě více chráněné před případnými zloději, nechte vyměnit kování na svém okně za bezpečnostní. Funguje na stejném principu jako klasické kování, liší se však větším počtem uzamykacích bodů a jejich tvarem. Pokud budou mít okna s klasickým kováním například pouze sedm uzamykacích bodů, okna s bezpečnostním kováním jich budou mít při tom samém rozměru deset. Čepy bezpečnostního kování mají speciální hřibovitý tvar, který brání vypáčení oken. Výměnu kování lze provést přímo na místě u vás doma.
Bezpečnostní čidla
Při pobytu mimo domov se možná obáváte, zda jste zavřeli okna nebo zda nemáte nezvané hosty. Na trhu jsou dnes k mání bezpečnostní čidla, která chrání plášť budovy. Montují se mezi rám a dveřní či okenní křídlo a napojují se na bezpečnostní zařízení nebo jsou součástí chytré domácnosti. Informují majitele o každém narušení těsnosti. Navíc mohou sloužit i ke kontrole polohy okna. Poznáte, zda je otevřené nebo zavřené. Pokud se zloděj snaží narušit okno nebo dveře, čidlo to zaregistruje a vyšle signál do zabezpečovacího zařízení.
Zabezpečení vchodových dveří
Nejdůležitější roli při zabezpečení vchodových dveří do domu hraje samotný zámek. Jak plastové, tak i hliníkové dveře pro vstup do domu bývají v dnešní době standardně osazovány samozamykacími zámky v bezpečnostní třídě RC2, které zavírají a uzamykají v jednom kroku, a to zároveň ve třech bodech: v hlavním zámku a ve dvou zamykacích bodech v horní a spodní části dveří. Všechny tři body jsou automaticky aktivovány již při zabouchnutí dveřního křídla. Tato funkce dokonale utěsní celé dveře. Pro otevření je nutné odemknout otočením klíče.
Pro dosažení bezpečnostní třídy RC3 je nutné volit zámky s hákovými rámovými uzávěry. Nevýhodou tohoto řešení je, že uzavírací body jsou ovládány klíčem a nikoli automaticky. Pokud se tedy po každém zavření dveří neotočí klíčem, jsou jištěny pouze hlavní střelkou a nejsou tak bezpečné.
Bezpečnější dveře
Pokud to konstrukce vašich dveří umožňuje, můžete posílit jejich zabezpečení doplněním přídavným bezpečnostních prvků. Již jsme zmínili výměnu zámku za bezpečnostní variantu s vyšším počtem zamykacích bodů. Další možností jsou nejrůznější závory či přídavné zámky. Dnes se ale tato možnost příliš nevyužívá, protože není zrovna pohodlná – s každým otevřením či zavřením dveří je nutné kromě stisknutí kliky či otočení klíče v zámku také zamknout či odemknout přídavný prvek.
Doplňující prvky ale přinášejí pouze pocitové zabezpečení a nelze s nimi zvýšit bezpečnostní třídu. K bezpečným řešením patří především moderní elektronické systémy, které pracují s otisky prstů vstupními kódy.
Bezpečné otevírání je inteligentní
Rádi byste vchodové dveře otevírali jednoduše, s pomocí číselného kódu, ale máte obavy, že by tento kód mohl případný zloděj uhodnout (například podle vytlačených otisků prstů na klávesnici)? Využijte inteligentní jednotku Door Control System, s níž vám toto nebezpečí nehrozí! Kódová klávesnice je u této jednotky umístěna na dotykovém displeji a před každým vstupem můžete změnit pořadí čísel, aby nebylo možné rozklíčovat vstupní kód podle případných otisků.
Moduly v ovládacím systému umožňují nastavit, zda bude dotykový displej zobrazovat domovní číslo, zvonky se jmény, numerickou klávesnici či další funkce. Součástí může být i kamera s čidlem, která sleduje dění u dveří a zajišťuje komunikaci mezi hostem a domácností (pomocí interkomu či zobrazení na tabletu nebo telefonu). Komunikace může fungovat lokálně nebo kdekoliv na světě přes internet. Door Control System je tak skvělým prostředkem ke zvýšení bezpečnosti.
Jak zabezpečujete okna a dveře? |
Zabezpečujeme výplně stavebních otvorů pomocí magnetů do dveří a oken. v rámci pTZS (poplachový tísňový zabezpečovací systém) detekujeme stav narušení či nezavření. další vhodnou možností je samozamykací (mechanický nebo elektromotorický) zámek, kdy se po odchodu z budovy dveře samy uzamykají. Zároveň v případě odemčení pTZS mohou být dveře trvale ve stavu odemčeno. vše se odvíjí od požadavků klienta na stupeň zabezpečení, obvykle v souvislosti s podmínkami pojišťovny podle rizikovosti chráněného majetku. dveřní i okenní magnety i výše uvedené zámky spadají do kategorie plášťové ochrany a slouží jako doplněk k pohybovým čidlům. další specifickou kategorií ochrany je detekce požáru, kde v rámci systému zadáváme povely požárním uzávěrům k uzavření (požární rolety, předělová vrata apod.). |