Základním parametrem pro výběr je využití bazénu. Pokud chcete bazének pro malé děti na chatu, kde pobýváte pouze několik týdnů v roce, postačí jednoduchý nadzemní, který se jednoduše instaluje a následně demontuje a uskladní. Pokud ale uvažujete o bazénu v místě trvalého bydlení, je nutné dbát zvýšené opatrnosti při výběru technologie. Bazén by měl mít obdobnou životnost jako rodinný dům.
Konstrukce a filtrace, to je, oč tu běží
Jsou dva základní prvky, které je nutno řešit už při koupi bazénu: konstrukci bazénového tělesa a filtraci. Co se týče konstrukcí, lze vybírat z typů plastových, laminátových, nerezových a železobetonových. Plastové výlisky jsou nejlevnější a mají menší životnost. Plast reaguje na teplotní výkyvy, což může vést až ke zvlnění a prasknutí vany. Ostatní typy jsou sice finančně nákladnější, ale jejich životnost je prakticky neomezená.
S potrubím i bez něj
U filtrací lze vybírat mezi potrubní filtrací a filtrační jednotkou bez potrubních rozvodů. Obě varianty, pokud jsou dobře navrženy, zabezpečí požadovanou kvalitu vody.
Pokud uvažujete o elektrolýze soli, tepelném čerpadlu či sprše, je třeba již v momentě instalace bazénu natáhnout potřebné elektrické rozvody či vodovodní trubky.
Výběr technologie
Před pořízením bazénu je důležité vědět, kolik času budete věnovat údržbě vody. Máte možnost vybrat si manuální dávkování potřebných přípravků, různé druhy dávkovačů či rozmanité technologie na přímou úpravu vody.
Základem každého bazénu je oběhové čerpadlo a mechanický filtr zajišťující základní oběh vody a mechanické odstraňování nečistot. Typ a velikost oběhového čerpadla a mechanického filtru se určí podle objemu vody.
Mechanická filtrace se plní filtračním médiem (různé hrubozrnné písky, aktivní uhlí, zeolity a další). Tato technologie je nedílnou součástí bazénu a zajišťuje základní čisticí cyklus vody.
S chemií i bez ní
To ovšem nestačí: bazénová voda potřebuje více pozornosti. Je třeba používat vhodnou dezinfekci, roztoky na udržování pH a další druhy bazénové chemie, které se aplikují manuálně, nebo pomocí poloautomatických či automatických dávkovačů. Existují samozřejmě i produkty na přímou úpravu bazénové vody: nejčastější jsou ionizátory, salinátory a UV lampy.
„Pokud budete mít bazén pouze s mechanickou filtrací, je nutné používat dezinfekční chemii na bázi aktivního chloru, bromu nebo kyslíku,“ radí Luděk Vyskočil, specialista firmy Albixon.
Příjemně teplá voda
Dalším technologickým prvkem jsou zařízení na vyhřívání vody. Stejně jako u technologie pro přímou úpravu bazénové vody je i zde z čeho vybírat. Nejčastějším způsobem vyhřívání jsou tepelná čerpadla, tepelné výměníky, elektrická topení a solární panely. Tato doplňková zařízení se obvykle vážou na základní technologický prvek, kterým je oběhové čerpadlo.
Na čem nešetřit
„Nejčastější chybou zákazníků je podle mých zkušeností to, že si vymezí určitou částku a chtějí mít vše najednou: bazén s filtrací, zastřešení, automatické dávkování nebo alespoň elektrolýzu, tepelné čerpadlo, protiproud, robota na čištění a tak dále a tak dále. Ve snaze vejít se do rozpočtu pak šetří na všech komponentech, včetně vlastní konstrukce a filtrace. A to je zásadní chyba! Na konstrukci a filtraci se rozhodně nevyplatí šetřit. Doplňky nejsou nutné pro základní funkčnost bazénu a lze si je pořizovat postupně. Při používání bazénu pak sami zjistíte, které příslušenství potřebujete a které nikoli,“ říká Rudolf Pejša, specialista firmy Bazény Desjoyaux.