Vhodný pozemek je téměř každá parcela, která splňuje předpoklady pro stavbu a bydlení. Někdo preferuje rovinu, někdo si přeje naopak svah. Opravdu důležitá jsou ale jiná kritéria, např. dostupnost inženýrských sítí. Voda se dá řešit studnou, ale musí v ní být dobrá voda v dostatečném množství. Jinak jsme odkázáni na vodovodní řad. Velkým problémem jsou i odpady – tj. připojení na síť nebo vlastní čistička. Důležité je i nejbližší okolí. Především zdroje hluku, prachu a pachu vám mohou v budoucnu lézt opravdu na nervy (frekventovaná cesta, zemědělský provoz, průmysl, škola apod.). Podceňovat nelze ani dostupnost pozemku, i v zimě. Špatná, příkrá nebo úzká cesta nedovolí průjezd těžší techniky. Všechny tyto hodnoty se dnes silně promítají do ceny pozemků, stále platí, že to nejcennější na pozemku je správné místo!
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Co si tedy představíte pod pojmem ideální zahrada?
Obdélník, jehož delší osa se nachází ve směru sever–jih nebo jihovýchod–severozápad. Rovina nebo mírný svah v delší ose. Příjezd na pozemek od severu, kde bude i dům s garáží a malým dvorkem. Obytné části domu budou orientované do větší části zahrady na jih a jihovýchod v pořadí dům, terasa, koupací jezírko, rekreační trávník. Na hranicích kolem zahrady volím okrasné výsadby, které nejen chrání, ale vytvoří i zajímavou pohledovou kulisu. Pokud je ze zahrady pěkný a nerušený pohled do krajiny, musíme ho zdůraznit.
PŘED ZAHÁJENÍM STAVBY
Především není nutno nejdříve vykácet všechny stromy! Strom je dole za pár minut, ale znovu roste desetiletí… Před zahájením stavby samozřejmě pozemek vyklidíme a vyčistíme, a to včetně náletových, plevelných a nevhodných dřevin. V místech, kde potřebujeme místo na stavbu (to může být i celý pozemek), skryjeme ornici a deponujeme na vhodném místě. Někdy začínáme oplocením, zvláště pokud jsou součástí i opěrné zídky na hranicích. Zároveň uděláme přípojky odpadů a dalších inženýrských sítí v rámci hrubých terénních úprav a přebytečnou zeminu odvezeme. Upravíme si dobrou příjezdovou plochu pro materiál a techniku. Na stavbě musíte mít možnost připojení k elektřině a vodě!
Vzrostlé stromy ale mohou později narušit statiku domů…
Se stromy je jiný problém, často je lidé v zahradě vůbec nechtějí. Já sám je většinou obhajuji. Po pár letech jsou lidé vděční za stín v horkém létě a odclonění pozemku od okolí. Samozřejmě s výsadbami u domu je třeba zacházet opatrně a zodpovědně i z praktických a statických důvodů. Větší stromy jsou výborné u hranic pozemku, tvoří kulisu a odclonění i pro vítr. Pokud chcete odpočívat ve stínu, můžete mít v trávníku i pěkný ovocný strom (jabloň, hrušeň).
Opravdové problémy vidím hlavně v umístění domu na pozemku, jeho orientaci a velikosti. Velké chyby se dělají ve výšce základové desky vzhledem k okolí a pozemku. Často je dům buďto „utopený“, nebo naopak příliš vysoko. Obojí je velkou chybou, se kterou se pak zahradním architektům velmi špatně pracuje, a majiteli se pak i těžko žije. Další chybou je špatná kvalita prací, hlavně příprava půdy před založením zahrady. Vždy se vyplatí investovat do dobré půdy. Velká pozornost se musí věnovat i zdrojům a funkci závlahové vody.
Kdy se můžeme pustit do stavební přípravy zahrady a jak efektivně sladit běžné stavební práce s těmi zahradními?
Termíny jsou sice také důležité, ale ještě důležitější je správná posloupnost. Pěkně jedno po druhém! Nejprve je třeba vyřešit ty práce, které jsou opravdu náročné a zásadní. Pokud jsou na zahradě projektovány větší stavby, je třeba začínat souběžně nebo ihned po stavbě domu. Lze za tímto účelem využít stejnou stavební firmu, která se osvědčila. Také se může stát, že postavením domu si zatarasíte průjezd pro větší techniku do zahrady. V tom případě musíme začínat na zahradě ještě dříve než na domě…
VODA A ROZVODY
V kterém okamžiku doporučujete řešit vodovodní přípojky a zavlažování, rozvody elektřiny po zahradě, případnou instalaci zemního tepelného čerpadla?
Rozvody po zahradě mají čas, ale důležité jsou možnosti napojení do energetického systému domu. Voda z řadu se napojí přímo z vodoměrné šachty (pro zahradu je třeba povolení a další měřič průtoku – neplatí se stočné). Elektřina se vede od rozvodné desky v domě – proto je třeba mít vyvedeno dostatek chrániček mimo dům, aby se bylo možno i později připojit (např. přes malou šachtu). Automatická závlaha je samostatný systém, který potřebuje pouze elektřinu a solidní zdroj vody (studna, podzemní tank). Inženýrské sítě pokládáme hlouběji (60 cm a více), závlaha se dělá později a jde do 30 cm. V případě vrtů pro tepelné čerpadlo se příprava dělá velmi záhy, již na úrovní hrubé stavby.
Budování jezírka a bazénu |
Pokud to nepřekáží stavbě domu, s budováním jámy na jezírko (či bazén) je dobré začít již během hrubé stavby domu, aby se dala dobře využít pracovní síla a technika (bagr). Vybagrovanou zeminu lze použít na modelaci terénu, například na kopec, ze kterého poteče potok. Jezírko nebo bazén je nutné dokončit před finalizováním zahrady. Kolem vody by nemělo být mnoho listnatých dřevin obecně, listí ve vodě je problém. Takže je nejlepší umístit je tak, aby vítr nefoukal k vodě (u nás převážně fouká od severozápadu). U jehličin je spad malý a zůstává pod stromy. |
FUNKČNÍ ZÓNY
S jakými funkčními prvky na zahradě předem počítat a kam je umístit?
Dům, terasa a jezírko by měly tvořit kompaktní celek. Terasa je přechod z domu do zahrady a naopak, proto je třeba věnovat velkou pozornost jejímu umístění! Pokud jsou v domě malé děti, je třeba, aby si hrály na místech, kde je můžeme bez problémů pozorovat i z domu. Kromě slunce musejí mít možnost schovat se také do stínu. Kvůli bezpečnosti by měla být voda v dostatečné vzdálenosti. K dalším prvkům patří zejména rekreační trávník, dětský koutek, kotec pro psa, záhonky na bylinky, jahody a zeleninu, místo na kompost, nějaký ten ovocný strom, okrasné záhony s kvetoucími rostlinami (hlavně růže), okrasné keře a živé ploty pro odclonění, místo pro krbové dřevo, a třeba i zakrslá jedlička pro vánoční ozdobu… Umístění těchto prvků vyplývá z jejich funkce. O terase jsme se již zmínili, trávník a voda budou v klidové části na slunci. Slunce potřebují i zeleninové a květinové záhonky. Méně vzhledné věci (kompost, kotec, dřevo) umístíme na neatraktivní a stinná místa.
Máte nějakou radu, jak ukrýt méně vzhledné kouty zahrad?
Ukrývání méně vzhledných míst, jakým je i kompost, je důležitá součást celkového dojmu. Záhonky se zeleninou ale potřebují co nejvíce slunce a ochrany před větrem, čili je nemůžete umístit za dům do stínu a průvanu. Potřebují také zázemí, to znamená místo v blízkosti domku na nářadí a zavlažování. Nejlepší je, pokud všechno umístíme společně – záhonky, zahradní domek a kompost. To se ale ne vždy podaří. Samotné záhonky, jsou-li upravené, mohou být i velmi pěkné, a proto se nemusejí schovávat. K maskování nevzhledností nejraději používám stálezelený živý plot z tisu, zeravu či ptačího zobu.
V jaké fázi budování zahrady doporučujete stavět opěrné zídky, ploty, brány, příjezdové cesty a cestičky?
Na hranicích můžete tyto stavby budovat ihned od začátku, tam nepřekáží. Plot je i bezpečnostním prvkem pro stavbu. Brána a cesty se dělají až ke konci, až zmizí stavební technika a materiál, ale než se naveze ornice a zaseje trávník. Zahrada končí trávníkem.
Kdy a jak založit trávník?
Trávník je tečka za stavbou a zahradou. Vysévat můžeme od května do září. Pozor hlavně na perfektně srovnaný a uhrabaný povrch a dobrou půdu. Rozhodně se vyplatí uvažovat o položení hotových koberců, efekt je okamžitý a kvalita vysoká.
Jaký zvolit typ záhonů?
Ideální je tzv. smíšený záhon, jehož kořeny leží v Anglii (mixed borders). Je to hustě vysázená kombinace nejrůznějších rostlin, trvalek, růží, drobnějších jehličnanů, keřů, okrasných trav i menších stromků. Samozřejmě to má svá estetická a zahradnická pravidla. Výsledkem je pestrá a harmonická plocha, kde se květy rostlin doplňují se strukturami a barevnými odstíny listů i plodů. Pořád je na co koukat.