Pro menší či méně zasněžené plochy, jako jsou terasy nebo schody, může na zametání čerstvého sněhu stačit i kvalitní koště. Při silnější sněhové pokrývce však použijte nejdříve hrablo či lopatu. Zbytky sněhu po odhrnutí je nutné odmést, aby z nich nevznikla zledovatělá vrstva, která je obzvlášť nebezpečná při dalším sněžení. Lopata nebo hrablo se hodí i na úklid sněhu ze střechy.
Pokud si chcete práci urychlit, zvolte raději sněhovou frézu. Dvoustupňová benzinová fréza si poradí i se závějí vysokou 40 centimetrů. První stupeň zvládne likvidovat namrzlý nebo zledovatělý sníh, druhý stupeň sníh odhazuje do bezpečné vzdálenosti.
Jak vybrat frézu
Důležitými atributy kvality při výběru sněhové frézy jsou především výkonnost, ergonomičnost a bezpečnost. Frézy se většinou využívají v nepříznivých či extrémních klimatických podmínkách, proto je jejich kvalita velmi důležitá. Vysoký výkon motoru umožňuje efektivní odklízení i velkého množství sněhu. Věnujte také pozornost robustní konstrukci, která si poradí i s možnou překážkou, jež se může ve sněhu skrývat. Pohodlné užívání zaručí propracovaná ergonomie a lehká ovladatelnost. Aby s frézou bylo možné bezpečně pracovat i v šeru nebo v noci, měla by mít reflektor.
Pro profíky i běžné uživatele
Pokud neuklízíte sníh příliš často, bude vám stačit jednostupňová fréza. Součástí takových přístrojů je pryžová hrana na šneku frézy, která se lépe přizpůsobí povrchu a nepoškozuje jej. Po práci tak na zemi nezůstane jemný namrzající film. Tyto frézy jsou vzhledem ke své konstrukci lehčí a lépe se ovládají než stroje dvoustupňové.
Na odklízení sněhu z velkých ploch si pořiďte výkonnější, dvoustupňovou frézu.
Systém funguje tak, že naběrací šnek nahrne sníh do stroje a poté jej vyhodí ven pomocí rychloběžného kola s lopatkami. Díky tomu je tak možné odhodit sníh do velkých vzdáleností. Při odhozu samozřejmě vždy záleží na okolních podmínkách a typu sněhu, standard je cca 5–10 metrů.
Péče pro dlouhou životnost
Sněhové motorové frézy zůstávají přes léto dlouho v nečinnosti, a proto musí před zahájením provozu podstoupit výměnu oleje, jinak riskujete vážné poškození nebo dokonce zničení motoru. To samé platí i o starém benzinu. Nezanedbávejte ani celkovou kontrolu stroje, prověřte startovací šňůru, svíčky, kabely a bovdeny, dotáhněte výfuk a zkontrolujte klínové řemeny. Nezapomeňte promazat čepy, dotáhnout všechny šrouby a zkontrolovat tlak v pneumatikách. Namáhaná je především oblast bunkru a šneku, proto těmto částem věnujte zvláštní pozornost.
Všechny tipy najdete ve FOTOGALERII pod hlavní fotkou článku.