Strom potřebující zmlazení poznáte podle malých loňských přírůstků. Přes minulé jaro a léto mu narostly třeba jen 10 centimetrů dlouhé nové větvičky – a to je málo. Mladý stromek má roční přírůstek třeba i více než metr... Kdybyste nic nepodnikli, došlo by k zakrňování, odumírání pupenů, vyholování větví (začíná to od vnitřku koruny směrem ven). Takže je vhodné pořádně říznout – zmladit! Podpoříte tím strom v růstu – tedy v tvorbě nového dřeva, na kterém bývá kvalitnější ovoce.
Někdy je šetrné rozdělit tento zásah i do více let, aby strom přílišným odebráním zelené plochy neutrpěl. Prořezávají se zejména vrchní a vnější oblasti koruny. Dolní větve seřízněte na větve směřující šikmo vzhůru, je třeba dohnat je k růstu. Do vrchních větví zasáhněte více – jak je naznačeno na obrázku 1.
Řezem zásah nekončí
Tento řez je třeba udělat nejlépe v lednu, časný řez podpoří růst. V červnu uvidíte, jak váš zákrok stromu prospěl – pokud jeho vršek (zejména) zaroste vlky (silnými vzpřímenými výhony), je to dobře, ale pro vás to znamená další práci – vlky vytrhat. Jde to dobře, hlavně je nenechte vyzrát a zdřevnatět. Pak se musí pracně střihat nůžkami a jejich odstranění není dokonalé – u jejich pat vyraší spousty dalších vlků z takzvaných spících oček! Není to potom nic příjemného, vede to až k depresi zahrádkáře a rezignaci na další řez.
Vlky a paroží
Pokud jsou vlky tenké, nechte je být. Objeví se na nich květné pupeny, a to i na těch ponechaných silnějších (příští rok). Poté, co zarodí, ohnou se pod tíhou plodů a vytvoří plodonosné oblouky. Pár let budou vesele rodit.
V koruně staršího stromu se také objevuje takzvané paroží, krátké členité kroužkovité větévky nebo něco jako trny, na nichž bývá spousta buclatých květných pupenů. Nenechávejte je příliš zestárnout, je třeba je také zmladit. Když na nich odhadnete asi 20 pupenů, většinu paroží odstřihněte a nechte jen asi 5 pupenů. Jablek pak bude méně, ale budou kvalitnější. Pokud kolem paroží rostou nové větvičky, odstraňte paroží klidně celé a vypěstujte náhradní, mladé.
Již jsem zde zmínil plodné oblouky. Ty se také přibližně po třech letech zmlazují. Střihnou se asi v polovině na větvičku mířící vzhůru (pokud tam je).
Základní doporučení |
Pokud nechcete či nemůžete studiu i vlastnímu řezu věnovat příliš času a úsilí, můžete se řídit těmito stručnými radami:
|
Odborný poradce: Jaromír Frič alias zahrádkář Jerome, kontakt: zahradkarjerome.cz