
Vzniká tedy vlastně nová odrůda, zcela originální, jen ta vaše. Pokud byste chtěli zachovat původní odrůdu, ze které pocházel plod, museli byste strom množit vegetativně. To v praxi znamená řízkováním (u většiny druhů ovocných stromů se řízky neujímají), nebo roubováním a očkováním (běžná praxe). Generativně, tedy semeny, nelze zachovat stejnou odrůdu, stejně jako lidské děti nejsou kopií svých rodičů. Všechny známé odrůdy vyrostly nejdříve také ze semínka, ale potom už je ovocnáři množili jen řízkováním větviček.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Jak vypadá volně rostoucí broskvoň?
Nesuďte stromek nikdy podle jeho prvních plodů. Semenáče překvapivě plodí třeba už třetím nebo čtvrtým rokem, ale jsou ještě malé na tvorbu kvalitní úrody. Dejte jim šanci několik sezon a uvidíte, že se plody zlepšují s mohutností stromku. Své stromky ze semen nestříhám, neřežu (pokud není poškozen zvěří nebo vichřicí) – příroda ví nejlépe, jak má pěstovat strom. Proč si přidělávat práci?
Výhody vlastních semenáčů |
Kromě toho, že jsou zdarma a že je báječný zážitek pozorovat strom, jak roste od semínka, se najdou i další výhody. Semenáč se na rozdíl od roubovance lépe přizpůsobí místním podmínkám. Příroda provede hned v prvních letech selekci a vyřadí choulostivé jedince. Můžeme tedy například sít pecky různých broskví a meruněk a nestarat se o jejich původ a odolnost. Když jich vysejete víc, vždy nějaké semínko nevyklíčí nebo zahyne po vyklíčení, ale to, co roste dál, je to pravé. Můžete jich vysadit více poblíž sebe a další selekci provést později, podle chuti plodů. |
Stratifikace semen

Tam by měly být nejméně měsíc, maximálně od podzimu do jara. Třeba v únoru je vyndáte, ty z písku vysejete do sadbovačů za oknem, ty v květináčcích jen postavíte na slunný parapet, zavlažujete a čekáte. Mladé stromečky se vyklubou po pár dnech či týdnech. Po posledních jarních mrazech je můžete vysázet ven, do volné půdy, nebo je ještě do podzimu školkovat v domácí pěstírně. Dokonce je můžete i prvních několik let pěstovat ve stále větších květináčích. Jedlé kaštany doporučuji vysít do květináčů ihned po sklizni, do týdne po sesbírání pod stromem a umístit na chladnou chodbu nebo do sklepa. Teplota pod 10 °C jim nedělá dobře, stejně tak ani moc vlhko nebo sucho.
Síla hlubokého kořene |
![]() |
Divoká školka pro meruňky a broskvoně
Pro extrémně chladné či suché podmínky se vám může hodit následující metoda. Vytvoříte již od semínka drsné podmínky pro přírodní výběr té nejodolnější meruňky či broskve – necháte semínka ukázat, jaké geny odolnosti v nich dřímají. Tuto metodu jsem se naučil od jednoho přítele ovocnáře.Do louky či trávy zatlučete řadu kůlů. Mezi ně do země kladívkem zatlučete velmi blízko sebe do řady pecky z broskví či meruněk. Můžete je vysévat hned po konzumaci plodu, nebo až na podzim. Při výsevu na jaře by měly být již stratifikované v lednici pro lepší klíčení.
