Z ekonomického hlediska platí, že čím víc práce si uděláte sami, tím méně hluboko budete muset sáhnout do peněženky, to ale neznamená, že se musíte udřít. Pokud si pořídíte výkonné a spolehlivé nástroje, nemusí být příprava paliva velká dřina, dokonce ji můžete pojmout jako příjemnou pohybovou aktivitu.
Práce, které se při přípravě dřeva nelze vyhnout, je řezání. Obvykle se dřevěné kmeny už u dodavatele nakrátí na metrová polena, která si pak doma nařežete na potřebnou délku podle velikosti topeniště. Zde využijete buď kolébkovou pilu, která proces značně ulehčí, ale vyžaduje dostatek místa, nebo motorovou řetězovou pilu. Tu navíc můžete využít ještě pro prořezy a kácení v lese či na zahradě. Je ale potřeba vybrat spolehlivou pilu s odpovídajícím výkonem a vlastnostmi. Rozhodli jsme se vyzkoušet benzínovou motorovou pilu GS 520 OleoMac ze sortimentu společnosti Mountfield.
Uvedení do provozu a startování
Motorovou pilu nám v Mountfieldu bezplatně připravili do provozního stavu, což je pro každého novopečeného majitele stroje velká výhoda. Při té příležitosti jsme se dozvěděli všechny potřebné informace ohledně startování, které jsme potom nemuseli hledat v návodu.
Oproti hobby pilám je totiž startování tohoto modelu, vzhledem k sofistikovanější konstrukci motoru, nepatrně odlišné a je třeba si ho osvojit. Pila se musí startovat se zabrzděným řetězem (brzdu zatlačte dopředu směrem k liště). Potom je třeba nasát pomocí průhledné pryžové „pumpičky“ palivo do karburátoru a přepnout spínač zapalování do polohy I.
Následně je nutno stisknutím tlačítka na boku pily otevřít dekompresní ventil – při zážehu se sám automaticky zavře – a vytáhnout páčku sytiče v zadní části motoru. (Tato páčka má výrazně modrou barvu, takže na ni nelze zapomenout.) Pak už jen stačí několikrát zatáhnout za startovací šňůru a při prvních známkách zážehu motoru zatlačit modrou páčku sytiče do původní polohy.
Dodržel jsem stanovený postup a po následném zatažení za startovací šňůru se motor rozběhl, takže zbývalo jen přidat plyn a odbrzdit řetěz stlačením brzdy. Zní to složitě, ale po pár nastartováních jsem si celý úkon zautomatizoval.
Motor nové konstrukce
Složitější startovací úkony nejsou samoúčelné, ale vycházejí z nové konstrukce motoru. Díky tomu motor disponuje velkým kroutícím momentem v celém rozsahu otáček. To jsem konec konců výrazně poznal při práci s pilou, když jsem řezal houževnatý akát. Pila se v celém průřezu akátového kmene ani na zlomek vteřiny nezastavila ani nezadýchala, jak se to stává u slabších hobby modelů. Za zmínku stojí i inovovaný karburátor s kompenzátorem znečištění, který má vliv na spotřebu paliva nezávisle na úrovni znečištění vzduchového filtru. Díky tomu motor pily GS 520 splňuje emisní normu EURO II. a také se prodlužuje interval nutný pro čištění filtru. S pilou Oleo-Mac 520 můžete kromě řezání dřeva v pohodě kácet i stromy, aniž by hrozilo, že ji po pár týdnech „odvaříte“.
Benzinova morova pila Oleo-Mac GS 520 |
|
Štěpkovač Powersilent 2800
Dalším testovaným strojem byl štěpkovač Powersilent 2800. Jedná se o poměrně lehký, kvalitně dílensky zpracovaný stroj. Jen pro pořádek je třeba vědět, že štěpkovač se od drtiče liší možností využití výsledného produktu: drtič vyrobí drť vhodnou ke kompostování nebo pohodlnému vyhození do popelnice, štěpka ze štěpkovače je větší, a proto je v suchém stavu vhodná i k přiložení do kamen nebo jako mulč na záhony.
Štěpkovač Powersilent 2800 je osazen na jednoduché konstrukci z ohýbaných ocelových trubek, do kterých zajíždí plastový průhledný zásobník s pojistkou. Nahoře na konstrukci je upevněn vlastní štěpkovací mechanismus poháněný elektromotorem. V horní části jsou také umístěny ovládací prvky - hlavní vypínač (tlačítko 0 a I), kolébkový spínač s polohou spuštění štěpkování a polohou zpětného chodu a resetovací tlačítko pro ochranu motoru. V pravé části stroje je otočný šroub pro nastavení rozteče mezi frézou a hliníkovým protinožem.
Zkušenosti z testu
Štěpkovač je opatřen kolečky pro pohodlný přesun na místo, kde budete pracovat. Po zapojení do sítě je nutné zapnout otáčky a otáčením šroubu na boku stroje vymezit co nejmenší rozteč frézy. Poznáte to podle zvuku, kdy se začne ostří třít o hliníkový protinůž. Pro testování jsem použil náletový akát o průměru větví cca 4 cm, který jsem pokácel před dvěma týdny. Maximální průměr vložené větve je vymezen velikostí vkládacího otvoru i tvrdostí a tvarem větve. Příliš silná větev se může zarazit o nerovnosti, zbytky odsekaných bočních výhonků atd. a proces štěpkování se zastaví. V tom případě je nutné zapnout zpětný chod a větev vyprostit.
Během testování se potvrdilo, že silnější větve o průměru 4 cm je výhodnější pořezat a přikládat do kamen vcelku a štěpkovač používat na slabší větvičky, které tvoří objemný zahradní odpad. Velká hromada větví se tak snadno promění v několik pytlů dřevoštěpky.
Štěpkovač Powersilent 2800 dělá čest svému jménu a je opravdu tichý. Pro likvidaci zahradního odpadu po odvětvování nebo po prořezu stromů představuje ten nejlepší způsob, jak se každoročně s tímto problémem vypořádat. Během testování jsem si ověřil, že pila a štěpkovač je dvojice, která se při zpracování dřeva vzájemně výborně doplňuje: co nezpracujete pilou, to zvládne štěpkovač.
Powersilent 2800 |
|
Další podobné testy najdete v měsíčníku Rodinný dům.