Dům a byt – internetový časopis o bydlení

Hlavní stránka Zahrada Péče o zahradu Tykvovití giganti ve vaší zahradě

Tykvovití giganti ve vaší zahradě

To, že pěstování tykvovité zeleniny je poměrně snadné, dokazuje svým vyprávěním odbornice na přírodní zahrady Jana Nováková. Radí, jak pěstovat okurky, cukety, dýně a patizony tak, abyste byli za svoji péči odměněni opravdu chutnými a v kuchyni široce využitelnými plody.

Fotogalerie:

< >

91 0

Rostliny z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae) bývají u nás často podceňované. Většinou jsou totiž teplomilné a v našich podmínkách jen s obtížemi přečkávají zimu. Jana Nováková vybírá pro tuzemské pěstování dvě skupiny rostlin se specifickými vlastnostmi: v prvním případě jsou jejich lodyhy vesměs popínavé nebo plazivé, kompaktní habitus má patizon a některé kultivary cukety, dlouhé výhony vytvářejí okurky, dýně, melouny a lagenarie (kalabasa, indická okurka, tykev lahvovitá). K ovíjení rostliny kolem opory používají kromě stonku také úponky vyrůstající v paždí listů.

Druhou důležitou vlastností jsou velké květy, které jsou obvykle jednopohlavné a často se otevírají pouze na jeden den. Veliká pylová zrna některých druhů (třeba tykve) lze vidět pouhým okem.

Pomozte si postaru

Nestačili jste na podzim připravit záhon, nebo se zahradou teprve začínáte? Zkuste (třeba i na jaře) nechat přivézt vozík uleželého hnoje, zamulčujte slámou (případně senem). Vytvoříte tím vlastně „vyvýšený záhon“, přímo do něj můžete vysazovat sazenice. Lze použít až dva roky po sobě. Po této době hnůj zkompostujte a budete mít prakticky bez práce k dispozici plochu pro další, na živiny méně náročné plodiny.

Vypěstujte si také vlastní semena 

Teplomilné rostliny mají své přirozené nároky, ale jejich pěstování je poměrně snadné. Nízké teploty brzdí jejich růst a noční teploty kolem nuly je poškozují. Vysazují se proto ven až „po zmrzlých“.

Záhon se obvykle připravuje na podzim, přidává se organické hnojivo – odleželý hnůj nebo kompost. Rostlinky lze předpěstovat doma a vysadit je na stanoviště až v době, kdy nehrozí žádné mrazíky.

„Osvědčilo se mi semena před výsevem na půl dne až den namočit a poté vložit do mikrotenového sáčku, pak začnou rychleji klíčit,“ podotýká Jana Nováková a dále popisuje svůj způsob sázení: Sází do hnízd asi 80 x 100 cm a bere v úvahu způsob růstu. Kompaktnější druhy zaberou méně místa než ty, které vytvářejí dlouhé plazivé stonky.

Rostliny jsou náročné na zálivku i živiny. Pokud mají živin nedostatek, plodí méně a plody jsou drobné, tuhé a mají sklon hnít. Za suchého počasí je třeba zalévat odstátou vodou. Pro hnojení jsou vhodná organická hnojiva nebo rostlinné výluhy bohaté na draslík, například kopřivový či kostivalový.

Doporučuje se vyzkoušet také semenaření. Semena se propláchnou a přeberou (oddělí se plochá, hluchá semena), plná se nechají na vzduchu vysychat a poté se uskladní v označeném papírovém sáčku. Osivo vydrží klíčivé i několik let. Pokud máte záměr sbírat vlastní osivo, doporučuje se nepěstovat různé druhy a odrůdy tykvovitých blízko sebe kvůli možnosti zkřížení a ovlivnění rostlin jiným druhem/odrůdou v další generaci.

Dýně se umí pomocí stonku a úponků vyšplhat, má-li vhodnou oporu, do značných výšek. Na podzim pak můžete sklízet vedle sebe třeba dýně a švestky.

Skvělé a vytrvalé dýně

Dýně se stávají stále oblíbenějšími. Jana Nováková doporučuje zejména druhy Hokkaido, oranžovou nebo zelenou formu s širokým využitím a jedinečnou výhodou: „Hokkaida jsou snad jediné dýně, které se před tepelnou úpravou nemusejí loupat. Muškátová dýně je výrazně teplomilná. Dužina je oranžová a velmi silná, plody mají zajímavé tvary, nedozrálé jsou sytě zelené, zralé krémové až hnědavé,“ vysvětluje a představuje další neméně atraktivní druhy: Máslová dýně hruškovitého tvaru s ohromným množstvím dužniny a minimem semen; špagetová dýně krémové, žluté nebo oranžové barvy, kde se dužina po tepelné úpravě rozpadá na „špagety“ a lze ji i takto využít. Nebo méně frekventovaná dýně žaludová, jejíž plody připomínají tvarem žalud. Vysoce ceněna je její oříšková chuť, dýně se dají jíst i za syrova se slupkou. Důležité je připomenout také olejovou dýni pro získání olejnatých semen či velkoplodou dýni zvanou Goliáš s hladkou oranžovou slupkou vhodnou k zavařování, pečení a k výrobě džemů. Obsahuje však vysoký podíl vody, takže se nedá dlouhodobě skladovat. A může dosahovat hmotnosti až úctyhodných 30 kg. 

Náš tip

Další možností je pěstování dýní ve společenstvu „Tři sestry“, kde tvoří spodní půdopokryvné patro. V době, kdy rostliny vytvářejí plody, je dobré je podložit, aby neležely přímo na zemi a nehnily. Mnohdy stačí dřevěná destička, někdo používá nevyužité dlaždice, střešní tašky nebo plastové přepravky. Dá se přirozeně využít i pro ostatní rostliny, dýně mají ovšem těch „ležících“ plodů asi nejvíce.

Dýně bývají příležitostí i pro nejrůznější experimentátory. Ty jistě uchvátí méně známé druhy, jako například Buttercup, Black Futsu, Sweet Meat nebo Oregon Homestead. Nelze zapomenout ani na roztodivné okrasné dýně, které se používají na podzimní výzdoby domů a bytů – jde zpravidla o ozdobné kultivary dýně obecné (Cucurbita pepo).

K tomu kvalitní okurky

Rozhodujete se, zda pěstovat nakládačky nebo salátovky? Salátové druhy se liší ­podle místa pěstování: hadovky patří do skleníku, rychlené odrůdy na pařeniště a polní druhy na venkovní záhon. Dále se dělí podle povrchu na ty, které mají ­výraznější, ale řidší ostny, a ty s ostny jemnými, hustými.

„Pokud se budete rozhodovat, zda pěstovat salátovky nebo nakládačky, ohlížejte se především na prostor, který máte k dispozici, a na množství plodů, které budete chtít využít,“ vysvětluje Jana Nováková. „Při nedostatku prostoru doporučuji vysadit salátovky a nakládačky si koupit a zpracovat je. Pěstovala bych je pouze v tom případě, že mám opravdu hodně prostoru, takže mohu co několik dní sklidit takové množství plodů, které stojí za to zpracovat. Plody totiž nelze dlouho skladovat, hořknou. Na druhou stranu ovšem při vlastním pěstování mám možnost sklidit i plody menší a jemnější, než se dají obvykle koupit…“

Pozvedněte okurky

Při pěstování okurek můžete využít různé rošty, mřížky nebo žebříky. Rostliny tak neleží na povrchu půdy a jsou méně náchylné k houbovým chorobám.Máte doma nevyužitou drátěnku z postele, dřevěnou dětskou ohrádku, kari síť nebo podobný předmět, který může sloužit okurkám jako opora, aby jejich plody neležely na zemi? Umístěte jej na záhon, zafixujte v šikmé poloze ve sklonu asi 60 stupňů a máte zde ještě další prostor pro salát nebo polníček. 

Neodolatelné patizony

Patizony nejsou úplně běžnou plodinou. Naše průvodkyně zahradami je označuje za veselé patrony, které oživí každou zahradu. Mají ploché i více vypouklé plody barvy bílé, zelené, žluté, vlnitým okrajem připomínají UFO. Najdou se i další neméně nápadité tvary. Doporučuje se sklízet mladé plody, staré mají tuhou kůru a špatně se loupou. Velkým překvapením je rozmanité využití v kuchyni. Zpracovávají se k přípravě teplých pokrmů, mladé plody jsou velmi dobré i syrové nakrájené na plátky nebo v salátu.

Patizony se stávají díky zajímavému vzhledu plodů a možnosti jejich využití v kuchyni stále populárnější.

Cukety všech barev 

Cukety jsou u nás oblíbenou zeleninou již řadu let. Důvodem je podle slov Jany Novákové rozmanitost a dobrý výnos. „Většina odrůd má plody protáhlé, ale existují i kultivary s plody kulatými, například Tonda di Piacenza. Nejdůležitější kritérium výběru je ale barva plodů. Ty mohou být zelené, žluté, bělavé, jednobarevné, pruhované i žíhané. Také u cuket platí obecné zásady pěstování jako u ostatních tykvovitých zelenin,“ uzavírá naše průvodkyně zahradami.

Sofistikované řešení

Tykvovité teplomilné zeleniny jsou dosti kompaktní a víceúčelové. Osvědčilo se pěstování v klopené sluneční pasti, ovšem pod dohledem, aby měly dostatek vláhy. Pěstují se poměrně snadno a jejich chutné plody se v kuchyni bohatě uplatní. Některé vzácnější druhy, například lagenarie či lufa, potěší rovněž jako nádoby, ptačí krmítka nebo mycí houby.

Odborná poradkyně: Doc. Ing. Jana Nováková, CSc., Janinyzahrady.cz

Text: Vlastimil Růžička | Foto: Shutterstock.com , Jana Nováková |
Datum: 20.08.2018 | 0 komentářů

logo MessengerPoslat Messengerem
tisk nahoru Facebook

Související články

Zahradní šachy jsou oblíbenou kratochvílí seniorů. Další možností, která nevyžaduje žádnou velkou investici, je pétanque (foto ateliér Flera)

ZAHRADA JAKO RÁJ, díl 3.: Pro seniory

více

Když léto pomalu přechází v podzim, nastává čas sklizně hroznů a dalšího ovoce. Zahrádkáři to přináší radost, ale také starosti. Tento článek se pokusí poradit, jak si s úrodou poradit co nejlépe.

DARY LÉTA, část 3.: Zpracování hroznů a dalšího ovoce

více

Dlouhodobě uchovat úrodu bohatou na vitaminy a chutě lze různými způsoby. Záleží na tom, co vám chutná a jak chcete konzervované potraviny dále využít.

DARY LÉTA, část 2.: Kompot, džem, nebo křížaly?

více

Pěstování třešní a višní má v Čechách dlouholetou tradici.

Užitečné třešně a višně

více

Diskuze ke článku

Následující 4 pole nevyplňujte, slouží proti nevyžádaným zprávám.

Odsud již můžete vše vyplnit.

Vložte nový příspěvek


Nápověda

[b] tučný text [/b]

[i] text kurzívou [/i]

http://neco.cz/ nebo www.neco.cz vytvoří odkaz

nekdo@neco.cz e-mailová adresa

Velikost souboru je omezena na 500 kB.


Tučné položky jsou povinné.

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.


Reklama


ES

Krásné bydlení s architektem Michalem Kuncem

další videa

Aktuální číslo časopisu Můj dům

Předplatné časopisů


≡ Menu

  • Dům
    • České domy
    • Zahraniční domy
    • Jak bydlí celebrity
    • Stavba a rekonstrukce
    • Domy na klíč a developerské projekty
    • MŮJ DŮM: Katalog rodinných domů
  • Interiér
    • Návštěvy
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Obývací pokoje
    • Ložnice
    • Dětské pokoje
    • Domácí fitness
    • Pracovny
    • Šatny a prádelny
    • Bydlíme
  • Stavba
    • Svépomocí
    • Střecha domu
    • Povrchové úpravy
    • Podlahy
    • Vytápění
    • Konstrukce domu
    • Fasáda domu
    • Rozvody vody, kanalizace, plynu, elektro, ...
    • Zabezpečení
    • Okna, dveře
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
    • Návštěvy zahrad
    • Terasy, balkony a ploty
    • Jezírka a bazény
    • Květiny
    • Péče o zahradu
    • Odpočinek na zahradě
  • BLOG
  • Akce
    • Projekt roku
    • Tipy
    • Soutěže & Slevy
    • Kalendář
  • Diskuse
    • Dům
    • Byt
    • Zahrada
    • Kuchyně
    • Koupelna
    • Právo a finance
  • Poradna
Vyhledávání
Přihlášení
Newsletter
O nás
Newsletter


Články na partnerských webech

Stavba Web.cz

Byt policistky

iMateriály

Rekonstrukce domu v bývalé dělnické kolonii

Rekonstrukce domu v bývalé dělnické kolonii

Rodinný dom

Dom (nielen) do hôr

Dom so štvrtou dimenziou


Partneři webu

Business Media One Můj dům StavbaWEB iMateriály Rodinný dom Media Market Consulting

  • Dům
  • Interiér
  • Stavba
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
  • BLOG
  • Akce
  • Diskuse
  • Poradna

Profil | Kontakt | Pro inzerenty | Netviewer | RSS | GDPR

Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2021

created by Business Media One with Sabre SW