Přestože i plaňkové oplocení má svoji poezii, zvláště u venkovských stavení, současní investoři bývají o mnoho náročnější a také odvážnější. Nebojí se vybírat např. ploty s mléčným sklem nebo perforovanými hliníkovými pásy. Výhody jsou jednoznačné: maximální odolnost, prakticky žádná údržba a snadná instalace. Většinou jde o systémy, které lze jednoduše skládat a zase podle libosti rozkládat. Volit lze vodorovnou montáž nebo variantu zešikmené pokládky, která spolu s kombinací materiálů umožňuje vytvořit zajímavé obrazce podle fantazie tvůrce.
Matné sklo nebo plech se vkládá mezi dvě speciálně upravená prkna s vyfrézovanou drážkou. Řeč je o plotovém systému WPC Silvadec, který je dostupný v různých výškách a ve čtyřech barevných variantách – Teak, Palisandr, Eben a Ořech. Materiál WPC obsahuje 60 procent jakostního dřeva s nízkým podílem přírodních pryskyřic a 40 procent polymerů. Bývá prakticky nezničitelný. Obsah polymerů má zásadní vliv na odolnost vůči povětrnostním vlivům, změnám teplot i UV záření, poškrábání, vodě i mrazům; zabraňuje i dalším destrukčním činnostem.
Klasické variace zůstávají oblíbené
Obliba nových technologií a materiálů ovšem nevytlačuje postupy klasické. Různé varianty dřevěných a kovových plotů budou i nadále krášlit většinu našich domovů a zahrad. Lépe se totiž shodnou s výsadbou zeleně. Ploty se nejčastěji dělí podle použitého materiálu na kovové, cihlové, kamenné, dřevěné, plastové či betonové. Některé typy plotů se mohou kombinovat a vznikají tak další možnosti. Vídáme také ploty splétané drátové, svařované tyčové či ploty zhotovené uměleckými kováři.
Pnoucí růže nejčastěji zdobí ploty cihlové s dřevěnou či kovovou výplní. Lze zvolit i ploty dřevěné palisádové nebo ploty z prefabrikátů, kde můžeme měnit či vyrovnávat úroveň terénu. Ploty se staví i z různých tvárnic z umělého kamene nebo z tvárnic imitujících cihlu v různém barevném provedení. Možností je opravdu mnoho a každý plot může být originálním uměleckým dílem.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Zdi a zídky
Ať už se rozhodneme pro jakýkoli druh plotu, budeme s největší pravděpodobností zapouštět nosné sloupy do betonu. Stavění plotu, který bude mít vyzdívaná pole, navíc vyžaduje základy, kde je třeba položit izolaci s penetrací a teprve potom lze pokračovat ve zdění. Izolace je nutná i v případě podezdívek, musí být vždy nad úrovní terénu, stejně jako případná omítka. Rozhlédnete-li se kolem sebe, zcela jistě uvidíte celou řadu kamenných podezdívek, okrasných a podpůrných zídek, plotů a sloupků.
Nejčastěji se používá vápenná nebo vápenocementová malta (cementová malta některé kameny zabarvuje). V poslední době se však stále častěji začíná prosazovat suché zdivo jako systém volně ložených kamenů, nebo gabiony (kameny naplněný drátěný koš). Takzvaná suchá zeď je sestavovaná z přírodního nebo umělého kamene. Z přírodních kamenů lze doporučit třeba tridentský porfyr, který patří k nejtvrdším a nejodolnějším horninám. Hodí se i jako venkovní či vnitřní dlažba, lze jej použít jako obklad. Jeho možnosti v architektuře jsou skutečně neomezené.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Okrasné ohraničení zahrady
Při tvorbě oplocení je vždy důležité vědět, co chcete zdůraznit a co naopak potlačit nebo zastínit. Využít k tomu můžete i živé ploty, skupiny keřů, stromů a rostlin. Výběr rostlin závisí hlavně na tom, jaké jste schopni vytvořit podmínky pro jejich růst. Z každodenní zahradnické praxe je patrné, že mezi nejoblíbenější rostliny k plotům a zídkám patří popínavé rostliny. Obzvláště vhodný je plamének Jackmanův (Clematis x jackmanii). Protkávat ploty můžete také fazolem šarlatovým (Phaseolus coccineus) nebo thunbergií křídlatou (Thunbergia alata). Efektní budou jistě i samopnoucí popínavé rostliny typu břečťan (Hedera) nebo přísavník (Parthenocissus).
Mezi rostliny šplhající pomocí úponek nebo ovíjivých částí listu patří například některé druhy plaménků (Clematis). Hodí se ke všem druhům povrchů, pokud treláž nebo pletivo, po kterých se šplhají, mají malá oka z tenkých materiálů. Mnohé z těchto popínavých rostlin lze využít k prorůstání skrze jiné, již dobře rozrostlé rostliny, třeba vysoké keře, jehličnany nebo stromy, kterým dodají přírodní zahradě další barvy. U zdi porostlé rostlinami jsou do mezer mezi kameny vysázeny půdopokryvné trvalky, klasické trvalky i nízké dřeviny.