O tom, kam se který typ zpevněné plochy hodí, jsme psali poměrně obsáhle již v loňském roce a časem se určitě k jednotlivým dílčím tématům vrátíme. Předjaří je ale dobou plánování a změn, proto určitě uvítáte naši obrázkovou inspiraci. Zpevňování a dláždění může být velmi tradiční, nebo naopak neotřelé. Architekt Plečnik třeba nechal vydláždit podlahu v jednom altánku v zahradách Pražského hradu svisle usazenými drenážními trubkami (v průřezu se staly kroužky) a své studenty vyzval, aby vnitřky kroužků vyskládali kamínky po vzoru chodských koláčů. Výsledek je velmi efektní. Můžete sedět v altánu a třeba půl hodiny se bavit tím, že se pokusíte najít dva stejné vzory.
Každý pes – jiná ves Velice dobře víte, že do každého prostředí se hodí něco jiného. Příjezdovou cestu k domu, po které jezdíte několikrát denně autem, zpevníte jinak než pěšinku v ovocném sadu, která má spíše výtvarný než funkční charakter. Vydláždit zámkovou betonovou dlažbou zápraží u venkovské chaloupky by mělo být hodnoceno jako trestný čin, zatímco u moderní chladné budovy to nebude estetická chyba (snad nás jen napadne, že kamenné kostky nebo desky by byly lepší).
Jsou náročná i snadná řešení, krásná i nevkusná, trvalá i přechodná. Pokud nedláždíte do betonu, můžete své chyby nebo příliš rychlá rozhodnutí snadněji změnit. Plánujte, přemýšlejte, raďte se s knihami, stavebními i zahradními architekty – a prohlížejte si naši galerii. Věříme, že v ní najdete bohatou inspiraci. Zajímavou dlažbou, dřevěnou palubou, kamennou mozaikou nebo „koláží“ z různých materiálů vznikne v zahradě výtvarné dílo, které ji na léta obohatí.
text: Jana Pyšková foto: autorka a Jiří Prouza |
Pěkná zelená plocha obklopující váš dům nebo třeba chatu láká k nejrůznějším činnostem. Kromě prospěšné a zušlechťující práce si na zahradě také báječně odpočinete. procházíte se v ní skoro každý den, a proto je třeba často užívaná místa zpevnit.