Málokdo by při pohledu z chodníku uvěřil, co vše vila uvnitř skýtá – členitý interiér s mnoha pokoji, které původně sloužily konkrétním účelům – počítalo se například i s bytem pro služku. Vidíte „pouze“ nenápadný rodinný dům, neboť budova je situována do strmého svahu směřujícího od ulice hluboko do zahrady. Neméně překvapivý je i interiér vily. Ten je totiž dokonalou symbiózou a ukázkou toho, že dva rozdílné světy – starožitný nábytek a odlehčený interiér přístavby – spolu mohou žít v naprosté harmonii a navzájem se doplňovat. Přístavba vile dodává vzdušnou eleganci, přičemž „původní“ dům si již dlouhá léta žije vlastním a kromě drobných úprav ničím nerušeným životem.
Z garáže jídelna Cesta ke zmíněné přístavbě, která v sobě skrývá garáž a separátní jídelnu, však nebyla zcela samozřejmá. Původním záměrem majitelů bylo pořídit si pouze novou prostornou garáž, jež by svým vzhledem i pojetím byla šetrná ke svému okolí. Stará garáž se totiž nacházela v těsné blízkosti domu dole pod svahem, na kterém vila stojí. Vjezd do ní byl obtížný a nepraktický. Proto se zbourala a začalo se pracovat na nové garážové přístavbě. Architekt ale začal pozvolna nabádat majitele, aby využili šance, která se jim skýtá, a nenechali ležet ladem prostor, který automaticky vznikne nad novou garáží. Majitelé nijak výrazně neprojevovali zájem o terasu na střeše přístavby, takže jim architekt navrhl, aby nad novou garáží vznikla nová místnost. A tak vila, která je prostorná již sama o sobě, získala další místnost. Ta se však od ostatních liší jednou podstatnou skutečností – je vzdušná a zkrátka jiná než obyčejný průměr.
Nejpříjemnější prostor Vila je zařízena velmi kvalitním starožitným nábytkem, který mají majitelé již od doby původního zařízení domu. Vzhledem k tomu, že dům sám o sobě je velmi prostorný a starožitné zařízení domu naprosto koresponduje s vybraným vkusem majitelů, působí jeho interiér stylově i myšlenkově uceleně a sebejistě. Starožitné zařízení je velmi střízlivé a občas je někde „narušeno“ současným designovým doplňkem. Navíc se jedná o skutečně vybrané kousky. Interiér zkrátka budí respekt. Do přístavby – místnosti nad garáží a nyní samostatné jídelny – vejdete přes první patro vily (garáž má samostatný vchod). Z úzké chodbičky od schodů vstoupíte do obývacího pokoje. Nalevo za dveřmi je malý schod, který přistavěnou jídelnu odděluje od původního domu. Jídelna má navíc z praktického hlediska dva vstupy – druhý vede přímo do kuchyně. Majitelé přiznávají, že ač se původně k tomuto nápadu stavěli skepticky, nyní si oddělenou jídelnu nemohou vynachválit. „Používáme ji v podstatě při každé příležitosti, kdy přijdou hosté,“ říká majitel. „V obývacím pokoji si dáme skleničku a pak pokračujeme do jídelny, kde sedíme navíc většinou dost dlouho.“ To však ani nemusí být záměrem, přiznává majitel, ale sedí se zde prostě příjemně. Není divu – jídelna v přístavbě disponuje širokým výhledem do zahrady, avšak směrem k ulici, tedy přesně na druhou stranu, vedou pouze dvě úzká okénka. Jejich parapety jsou z mramoru a stojí na nich citlivě vybrané dekorativní předměty. V zimě majitelé prostor jídelny zaplní rostlinami, takže ta může částečně fungovat i jako zimní zahrada.
„Palanda“ pro auta Přístavba skrývá navíc ještě jednu zvláštnost. Aby garáž zabrala co nejméně prostoru a byla co nejefektivněji využita, pořídili si majitelé speciální garážový systém. Ten umožňuje v relativně plošně malé, avšak vysoké garáži parkování dvěma osobním autům.
V garáži je totiž zabudována vertikálně posuvná dvojitá rampa, jakási „palanda“ pro auta. Nejdříve se zaparkuje auto na horní plošinu, pak se stiskem tlačítka posune celý systém nahoru, takže vyjede dolní plošina. Na tu se bezpečně zaparkuje druhé auto. Výhodou tohoto úsporného systému je jeho prostorová nenáročnost, zkrátka elegantní řešení namísto hmotných nevzhledných garáží. Systém je v přístavbě navíc dokonale ukryt. Zvenku vidíme pouze cihlovou část domu s úzkým oknem jídelny, bílými vstupními dveřmi a jednoduchými garážovými vraty. Majitelé si přístavbu nemohou vynachválit. Je vidět, že přesvědčování ze strany architekta může být pro obě strany přínosem. „Zprvu jsme o něčem podobném vážně nechtěli ani slyšet,“ říká majitel. „Ale co naplat, je to prostě příjemná změna.“
Architekt Ing. arch. Filip Ziegler (1964) je autorem mnoha rodinných domů, bytů, bytových domů a rekonstrukcí. Se svými spolupracovníky navrhl v Praze i několik butiků (Beltissimo, Baldinini, vstupní portál Replay), bar Escape či restauraci Amici Miei. V současné době jeho ateliér dokončil mimo jiné projekt novostavby nových barrandovských filmových atelierů.
Technické údaje Dispozice: 6 + 2 Plocha přízemí: 101,08 m2 Plocha patra: 116,42 m2
Kontakt: Hans Paul architekti, Ing. arch. F. Ziegler, Dušní 8, 110 00 Praha 1, tel.: 224 813 881, 224 812 433, e-mail: hanspaul@volny.cz
text: Klára Bobková foto: Ota Pajer |
Vítaná změna
Vila na pražské Hanspaulce získala prostor navíc díky přístavbě, která měla být původně pouze garáží. Dům je nyní obohacen o zcela novou dimenzi. Majitelé zprvu váhali, do stavby se jim moc nechtělo. Architekt Filip Ziegler je však přesvědčil a oni svého rozhodnutí nelitují.