Skip to content

Komfort s ukázněnou tváří

Dům s bohatým vnitřním obsahem se navenek vyznačuje střízlivým kultivovaným výrazem, z něhož cítíme odkaz českého funkcionalismu. Patří k němu i harmonické souznění s okolním prostředím.
 

Přízemí domu je vyvýšeno nad úroveň zahrady. Horní podlaží částečně překrývá opláštění z titanzinkového plechu. Zaoblená nároží a rohové okno s ohýbaným sklem odkazují na prvorepublikový funkcionalismus    

Největší hodnotou domu, který původně stál na malé parcele ve starší pražské vilové čtvrti, byla jeho poloha na klidném, téměř ztraceném místě v jednosměrné ulici, v prostředí s vyřešenou infrastrukturou a vzrostlou zelení. Místo mělo již daný jasný charakter, s nímž se noví majitelé mohli dobře identifikovat, navíc nehrozila nepříjemná překvapení v podobě změn územního plánu, další nové výstavby a podobně.

Původní dům, který štítovou stěnou přiléhal k sousednímu činžovnímu domu, nevyhovoval požadavkům na moderní bydlení. Po jeho zbourání se uvolnila parcela o rozloze cca 400 m².

Roste do výšky

Místní regulační podmínky umožňovaly zastavět jen 30 % plochy pozemku, proto architekt Filip Ziegler zvolil rafinovaný princip rozšiřování dispozice po vertikální ose. Patro se směrem do zahrady rozšiřuje o velké arkýře, takže půdorysná plocha je větší než v přízemí. Třetí podlaží je naopak ustupující, uvolňuje místo střešní terase.

Při navrhování dispozice si manželé přáli odpovídající komfort pro rodinu s dospívajícími dětmi, tedy dostatečné úložné prostory, místo pro hobby i relaxaci. K zadání patřilo propojení obytných prostor se zahradou a důsledné oddělení soukromé ložnicové zóny. Tomu odpovídá standardní rozvrh – společný obytný prostor s kuchyní, sezením a jídelnou v přízemí a ložnice nahoře. Nejoblíbenější součástí obývacího pokoje je zimní zahrada. „Díky rohové poloze s oknem do zeleně a snížené podlaze tu vzniklo klidné meditační zákoutí, které je přímou součástí společného prostoru a zároveň poskytuje určitou míru soukromí,“ vysvětluje majitelka domu.

     Dům přiléhá těsně k ulici. Oplocení a vstupní partie mají jednotný design

Obývací pokoj. Na podlaze z teakového dřeva vyniká jídelní sestava z nerez oceli a skla. Plastický sádrokartonový strop s integrovanými bodovými světly vytváří zajímavé efekty      Obývací stěnu s krbem architekt navrhl přesně na míru      Sezení v zimní zahradě architekti navrhli na míru, doplnili jej ušlechtilými křesílky značky Vitra (podobně jako u jídelního stolu)
Kuchyňskou linku z olšového dřeva pokrývá pracovní deska z corianu. Vedle digestoře jsou ponechány průhledy přes zimní zahradu do exteriéru

Předěl mezi jídelnou a varným centrem tvoří barový pult obložený keramikou a teakovým dřevem    

„Také se nám líbí, jak architekt vyřešil návaznost jídelny a kuchyně. Od jídelního stolu je vidět barový pult a varné centrum, ale větší část pracovní plochy s pracovním nepořádkem se decentně skrývá za rohem.“ Ve třetím podlaží architekt vytvořil relaxační zónu, jejíž součástí je koupelna se saunou a slunná terasa. Hezký výhled lemuje kompozice střešní zeleně.

Spojovací moment všech funkčních zón představuje otevřené schodiště s příjemným rozptýleným denním světlem přicházejícím shora. Ve druhém podlaží jej od ložnic odděluje malá chodbička, v přízemí naopak ústí do centrální haly s průhledem přes obývací pokoj až na zahradu.

Ke komfortu patří kvalita

Součástí konceptu pohodlného bydlení bylo i čistě účelné pojetí interiéru a snadná údržba. Proto architekt navrhl kuchyňskou linku a obývací stěnu na míru, aby přesně odpovídaly potřebám rodiny. Na této bázi se odvíjel také výběr trvanlivých materiálů, v interiéru se objevuje kvalitní tvrdé přírodní dřevo, nerez ocel, corian. Manželé si vybrali neutrální přírodní barevnost, která je nadčasová a lze ji oživovat a obměňovat různými doplňky. Technickou lahůdkou bylo oblé rohové okno zimní zahrady s tabulí z ohýbaného dvojskla.

„Dům naprosto splnil naše očekávání, neměnili bychom jediný detail. Úpravy čekají ještě zahradu, která nám připadá trochu vyumělkovaná a chceme jí vtisknout přírodnější ráz,“ říká paní domu.     

SLEDUJTE REALITY SHOW – STAVÍME DŮM!

Čtenáři sami popisují průběh stavby svých rodinných domů a vše dokumentují fotografiemi.  

 

PŮDORYSY

SUTERÉN: 1 garáž, 2 chodba, 3 sklad, 4 schodiště, 5 fitness, 6 vinotéka, 7 WC     PŘÍZEMÍ: 1 závětří, 2 zádveří, 3 hostinský pokoj, 4 WC, 5 hala, 6 obývací pokoj, 7 kuchyňský kout, 8 spíž, 9 komora, 10 zimní zahrada    1. PATRO: 1 hala, 2 koupelna + WC, 3 a 4 ložnice, 5 chodba, 6 koupelna + WC, 7 šatna, 8 a 9 ložnice

TECHNICKÉ ÚDAJE

 

Zastavěná plocha: 118,5 m²

Užitná plocha: 346 m²

Konstrukce: betonová základová deska, zdicí systém Porotherm, monolitické železobetonové stropy, betonové schodiště obložené dřevem, zastřešení z obloukových lepených dřevěných vazníků + zelená střecha

Výplně otvorů: okna dřevěná s izolačními dvojskly, vnitřní dveře dýhované s obložkovými zárubněmi a posuvné vyrobené na míru

Vytápění: ústřední plynové

     2. PATRO: 1 hala, 2 pokoj, 3 koupelna, 4 sauna, 5 terasa

    

AUTOR


Ing. arch. Filip Ziegler
(1964)
Autorizovaný architekt. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha a Školu architektury Akademie výtvarných umění v Praze. Od roku 1993 se věnuje samostatné architektonické činnosti, v současné době v ateliéru Hans-Paul architekti. Věnuje se navrhování bytových staveb, k významnějším realizacím patří nové budovy barrandovských filmových ateliérů, bytový soubor společnosti Orco ve Štěrboholech, restaurace, obchodní prostory, interiéry, rodinné vily a bytové domy.

Spolupráce: Jiří Bartoš, Tomáš Kužel

Kontakt:


Hans-Paul architekti

Dušní 8, Praha 1,
tel. 224 813 881,
www.hanspaul.cz

 

 

VYBERTE SI RODINNÝ DŮM SVÝCH SNŮ  v katalogu Rodinné domy na našem webu.

         Koupelna má vlastní balkon. Zařízení je ze studia Kozák koupelny        Do schodišťové haly je vestavěna skříňová sestava vyrobená na míru

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025