Skip to content

Penzion pod ochranou Sněžky

Takzvanou Renerovku v Dolní Malé Úpě nepřehlédnete, přestože tato horská chata ctí architektonický výraz a měřítkové vztahy obce. Každého příchozího totiž zaujme svým modrozeleným sebevědomím, s nímž směle vzhlíží k nejvyššímu vrcholu Krkonoš.

 Penzion Renerovka v Dolní Malé Úpě má na západní straně v přízemí prosklenou stěnu

 Modrozelený nátěr chaty vesele kontrastuje s oranžovou barvou dřevěných oken

 Terasovitě členěná část západní strany penzionu

 Okouzlující výhled na zasněžené vrcholky Krkonoš

 Společenská místnost stíněná žaluziemi

 Útulná klubovna v přízemí

 Jižní pohled na penzion

 Severní pohled na penzion

 Východní pohled na penzion

 Západní pohled na penzion

Přání je matkou realizace, píle je jejím otcem. Také proto dnes horská chata Renerovka působí jako bezpečné a příjemné útočiště. Investoři měli zcela jasnou představu o svých budoucích plánech úzce spojených s horským penzionem. Majitel nemovitosti nenechal přestavbu cizímu dohledu a sám ji jako někdejší student ČVUT vedl.

 

Výsledkem jeho osvícené spolupráce s architektem Karlem Fořtlem je stavba dokonale zapadající do rázu horské vsi a sloužící skvěle svému účelu. Zároveň se však od okolních stavení výrazně odlišuje svým barevným řešením. Návštěvníkům chaty přijíždějícím do obce zcela určitě při pohledu na penzion poskočí srdce. Teprve ve chvíli, kdy se Renerovka ukáže jako skutečný cíl jejich cesty, si uvědomí, že dovolená právě začíná.

 

Když víte, co chcete

Objekt byl přestavěn v šedesátých letech minulého století z původní horské chalupy na rekreační zařízení podniku Tesla. Přestože byl ještě koncem devadesátých let v poměrně dobrém stavu, rozhodně nevyhovoval současným požadavkům na horský penzion. Novým majitelům nemovitosti však učarovala především jeho poloha a nádherný výhled na panorama Sněžky. Ten společně s cílem uspokojit přání budoucích návštěvníků také určoval vývoj stavebních prací.

 

Původně přízemní stavba s podkrovím měla kvůli plánované kapacitě vyrůst o jedno poschodí. Statický průzkum však ukázal, že to bez vložení nového ocelového skeletu nebude možné. Kdo si ještě vzpomíná na podnikové chaty šedesátých let šité horkou amatérskou jehlou, jistě pochopí. Zázemí penzionu, tedy kotelna na lehký topný olej, samostatná přípojka na pitnou vodu z vlastního zdroje, biologická čistírna odpadních vod i nová elektrická přípojka, bylo zajištěno ještě před samotnou přestavbou jako důležitý základ pro pohodlný pobyt v horách.

 

O zajímavý ráz objektu se postaral již zmíněný modrozelený lazurový nátěr vesele kontrastující s oranžovou barvou dřevěných oken a žaluzií. Prosklená stěna přízemí, kamenné podezdívky i zajímavé členění chaty pak podtrhují originalitu celé stavby.

 

Postaráme se o vás

Milovníci přírody, zimních sportů a horské turistiky si v Renerovce přijdou na své. Možnosti penzionu však ocení i návštěvníci toužící po relaxaci a odpočinku. K tomu slouží mimo jiné také sauna a vířivá koupel v suterénu chaty i společenská část přízemí s barem, kulečníkem a dvěma klubovnami. Útulně zařízené místnosti v prvním patře objektu řešeném jako trojtrakt jsou určeny k ubytování hostů a sázejí na jejich pohodlí a soukromí. Dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky se pyšní dokonalým vybavením včetně kompletního hygienického zázemí.

 

Krásný výhled na dominantu našich nejvyšších hor nebo na centrální část obce s nejvýše položeným kostelem v Čechách i zimní zahrada v úrovni prvního patra jistě završí nadšenou spokojenost hostů. Ubytovací rezerva je připravena v podkroví, kde najdeme také byt pro rodinu dcery majitelů.         

 

TECHNICKÉ ÚDAJE

Konstrukce přestavby: ocelový skelet doplněný vyzdívkou z plynosilikátu

Stropy: železobetonové

Plášť: větraný sendvič

Autorská spolupráce: Ing. arch. Karolina Fořtlová

 

 

ARCHITEKT

Doc. ing. arch. Karel Fořtl, CSc. (1944)

  • Je absolventem ČVUT, fakulty stavební.
  • Na základě konkurzu nastoupil roku 1969 na stavební fakultu jako asistent profesora F. Čermáka. Zároveň pracoval jako designér a architekt v rámci Českého fondu výtvarných umělců.
  • Po roce 1989 založil se svou manželkou, ing. arch. Ivou Fořtlovou, architektonické sdružení, se kterým volně spolupracuje i jeho dcera ing. arch. Karolina Fořtlová.
  • Karel Fořtl vede na FA ČVUT vertikální ateliér a přednáší v oboru zdravotnické stavby.
  • V soukromé praxi se zabývá designem nábytku, interiérem a navrhováním rodinných domů či občanských staveb.

 

text: Kristina Navrátilová

foto: Pavel Vítek

zdroj: Můj dům 2/2005

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025