Nadšenci zdravého životního stylu nacházejí stále více důvodů, proč mít doma svůj vlastní fitness. Odborníci v oblasti sportu a výživy a také architekti tento trend nepřehlédli a po svém na něj reagují. S ohledem na to se mění nároky na dispozici interiéru, na tréninkové náčiní i na samotné alternativy trénování.
Ne všichni z nás se cítí ve veřejném fitness centru jako doma, někteří z nás naopak nemají dostatek času, aby tato zařízení pravidelně navštěvovali. Jsou i tací, kterým pravidelná návštěva fitnessu nestačí. Pak je správným řešením zařídit si domácí fitness. Jedinou skutečnou nevýhodou jsou bezesporu vyšší pořizovací náklady, popřípadě určitá ztráta motivace trénovat. Ovšem ne pro každého je toto řešení vhodné.
Fitness a dispozice
Při rozhodování, zda si domácí fitness pořídit, je nutné si uvědomit, že parametrů profesionálního centra nedosáhneme, navíc nám bude chybět osobní trenér. Nicméně nabídka dnešních posilovacích strojů je tak pestrá, že na jedné posilovací věži můžeme procvičit téměř všechny svalové partie. A co se týče rad odborníka, je mnoho specialistů, kteří nabízejí individuální konzultace doma i sestavení domácího tréninku. Tuto tendenci podporují architekti, kteří při navrhování nových interiérů s variantou relaxační tzv. wellness místnosti počítají. Velmi častým požadavkem posledních měsíců jsou sauny, domácí vířivky, které jsou doplňkem aktivního sportovního života.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Umístění posilovny v bytě
Pokud je nemovitost v realizační fázi, je situace snazší. Ideální je vyhradit posilovně samostatnou místnost s dobrým odvětráváním. V případě realizace interiéru v domě doporučujeme volit místnost se samostatným vchodem zvenčí pro snadné nastěhování strojů. Jestliže je možnost spojit fitness s terasou, jde o ideální alternativu.

Kromě již zmíněných multifunkčních posilovacích věží, na kterých se trénuje anaerobně, tedy kde posilujeme svalstvo, existuje mnohem oblíbenější skupina fitness strojů, a to aerobní trenažéry jako například různé elipticaly, běžící pásy, rotopedy nebo ergometry. Ty jsou vhodné pro trénink za účelem budování vytrvalostního základu, posilování kardiovaskulárního systému a v neposlední řadě spalování tuku. V případě aerobních strojů jde o nutnou součást efektivního tréninkového plánu. Posilovací věže lze nahradit jinými, prostorově méně náročnými alternativami vhodnými i pro prostory skromné rozlohou.
Podle většiny odborníků je nejúčinnějším tréninkem práce s vlastní váhou těla. Existují prostorově i finančně nenáročné formy fyzické aktivity, např. pilates, jóga, power jóga a alternativní cvičení. I tady je možnost výběru osobního trenéra, který jezdí za klienty domů. Tato varianta, zahrnující všechny obecné výhody, dokládá, proč je dobré mít vlastní fitness – je zárukou soukromí, hygienického prostředí, úspory času a dlouhodobě uspořených peněz za vstupné. A to rozhodně stačí…