Bezbariérové řešení koupelen patří již léta k samozřejmostem. Je nejen pohodlné a bezpečné, ale i hezké napohled a praktické na úklid.
Nejjednodušší způsob, jak dosáhnout bezbariérového sprchování, je „volné pokračování“ dlažby či stěrky (podlahy koupelny) do sprchového koutu s vyspádováním k odtokovému žlábku (min. spád je 0,5 %, doporučuje se o něco více). Takováto podlaha umožňuje vytvořit otevřený sprchový kout typu walk-in, který patří k oblíbeným řešením a je ideální do atypického prostoru. Nemá dveře, ale pouze boční stěnu, nejčastěji ze skla. Zásadním předpokladem dobrého fungování však je zajistit dostatečný a plynulý odtok vody, což vyžaduje instalaci odpadního potrubí odpovídajícího průřezu do skladby podlahy.
Pokud podlaha nemá dostatečnou výšku nebo je toto řešení technicky příliš obtížné (např. u rekonstrukcí, u podkrovních koupelen apod.), osazuje se na podlahu koupelny sprchová vanička. Výrobci doslova soutěží v tom, kdo vyvine model, který bude mít minimální výšku a umožní tak bezbariérové řešení i s vaničkou.
Nepřehlédněte: Koupelna podle plánu
Vaničky v mnoha podobách
Na výrobu vaniček se používá celá škála materiálů od keramiky až po ocel a akrylát. Díky vývoji nových vysoce pevných a odolných kompozitů, většinou na bázi pryskyřice a minerálů, keramiky a minerálů či s využitím skelných vláken, dospěli výrobci k tenkostěnným výrobkům o výšce pouhých 30 mm. Jejich výhodou je subtilnost a zároveň velká odolnost, dlouhá životnost a dokonale kompaktní hladký povrch, který zabraňuje usazování nečistot a bakterií.
V neposlední řadě jsou tyto materiály recyklovatelné a nabízejí nový design, zejména bohatou škálu barev. Trendem jsou zejména antracitová a jemné přírodní barvy a také imitace jiných materiálů (betonu, mramoru atd.). Vaničky lze integrovat do podlahy nebo instalovat na dlažbu. Z praktického hlediska jsou žádané i kabinové sprchové kouty. Uzavření dveří účinně zabrání vytékání vody na podlahu mimo sprchu.
Račte vstoupit
Klasické otočné dveře se otevírají ven do prostoru koupelny, nabízí se bezpočet řešení (jednokřídlové, dvoukřídlové, případně dvoukřídlové rohové atd.). Kvalitní sprchové kouty mají celokovové panty a můžete je zaaretovat. Praktickou alternativou jsou čepy v podlaze a horním rámu. Kromě otočných dveří najdete na trhu i sprchové kouty s posuvným otevíráním, které ještě lépe těsní než otočné dveře (kapky stékají po skle do prostoru vaničky a ne na podlahu koupelny, když zapomenete zavřít). Při nákupu si vyzkoušejte posuvný mechanismus.
Černá elegance
Ptáte-li se designérů a architektů na jejich oblíbené barvy, 90 % z nich ve svém výběru uvede šedou a černou. A právě černá barva nyní dobývá koupelny útokem. Vidíme ji na bateriích, nábytku, sanitární keramice i na konstrukčních prvcích včetně rámů a lišt u sprchových koutů. Subtilní, ale výrazné černé profily vyniknou zejména v kontrastu s jednoduchými bílými či světlými obklady a dodají koupelnám zajímavý industriální ráz. Designéři je doplňují tmavě tónovanými skly, skly s černým dekorem nebo černými doplňky.
Mohlo by vás zajímat: Jak účelně zařídit koupelnu se sprchou