Na počátku stálo podle vyprávění zahradního architekta Ferdinanda Lefflera poměrně netradiční přání: „Zvláštním požadavkem bylo kromě krásné zahrady také koupání pro roztomilého australského ovčáka (v době zpracování projektu měli majitelé pouze jednoho psa, poté přibyla ještě vznešená kolie). Navrhli jsme koupací jezírko, z něhož se postupně vyklubalo velké koupací jezero, které si nakonec užívají i majitelé. S důrazem na celek a blízkost lesa se řešily také provozní cesty, dřevník, zeleninová zahrada, ohniště či oplocení. Velkým oříškem bylo vedení a materiál hlavní příjezdové cesty, která vede přes celý pozemek…“
Nebojte se změny
Rekonstrukce již založené zahrady bývá mnohem náročnější než založení zahrady nové. Architekt musí po dohodě s majiteli respektovat celou řadu původních prvků a vhodně na ně navázat. „Často přijdeme s řešením, které se může zdát kontroverzní, ale my přinášíme nadhled a umíme svá rozhodnutí obhájit. S majiteli je třeba mluvit, znát jejich preference a zvyky, pak se individuální řešení najde, přestože se občas neobejde bez zápolení o rostliny, k nimž mají vytvořenou citovou vazbu, ale nejsou pro dané podmínky vhodné,“ podotýká Ferdinand Leffler a ukazuje nový koncept, kde se povedlo mistrně začlenit do prostoru stávající vzrostlé dřeviny a navázat na okolní les. Zahrada má ryze přírodní charakter, dřeviny jí propůjčují vznešenost a specifické kouzlo.
Markéta Mlejnková, která na konceptu spolupracovala, říká, že se rozhodně nejedná „o zahradu čerstvě po maturitě, ale o zahradu, která evokuje pocit dokončení, pocit dospělé zahrady…“ Je patrné, že se majitelé nebáli změn a akceptovali většinu návrhů známého ateliéru. V případě příjezdové cesty se nakonec dohodli na mlatovém povrchu s několika zónami ze žulových odseků, ze dvou návrhů akceptovali po dohodě velké koupací jezero, které se stalo ústředním motivem celého prostoru. Nová zahrada má ucelenou koncepci, nic není ponecháno náhodě.
Krása a harmonie v souladu s přírodou
Na první pohled je zde patrná práce profesionálů. Ateliér se postaral o vše potřebné a vytvořil na ploše o celkové rozloze 2 100 m2 (včetně zastavěných ploch) nově ohraničený přírodní prostor v harmonii s okolím i s architekturou rodinného domu. Dominantním prvkem je již zmíněné koupací jezero, které navazuje na obytnou plochu a dělá radost všem členům rodiny, včetně dvou psů. Uspořádání a nábytek řešili majitelé sami, dětské hřiště i trampolínu již měli, ateliér navrhoval pouze speciální houpačku dimenzovanou i pro dospělé. Z dílny profesionálů pocházejí kromě jezírka také kompost, vyvýšené záhony, pařeniště, zeleninová zahrada a sázecí stolek. Návrh ateliéru Fléra obsahoval také provozní cesty, umístění dřevníku a ohniště a oplocení celého pozemku.
„Určujícím prvkem pro nás bylo natočení domu a jeho obytných částí směrem do zahrady. Plocha terasy byla úzká, takže jsme ji doplnili o dva schody a přidali ještě jednu terasu, na kterou navazuje koupací jezírko. Terasa i jezero jsou zabalené do zeleně, aby se staly přirozenou součástí zahrady. Prvky jako příjezdová cesta a zeleninová zahrada vycházely z již majiteli vyzkoušených funkčních principů, řešili jsme tedy vzhled, dimenze a celkově jsme uhladili tvary záhonů, aby zahrada nepůsobila příliš chaoticky a zjednodušila se údržba trávníku,“ upřesňuje Markéta Mlejnková. Venkovský charakter dávají zahradě nejenom mlatové cesty, ale také ohniště, dřevník a funkční studna.
Skladba rostlin
Plochy vyplňují dynamicky se proměňující husté záhony a zpevněné plochy tvořené žulovými odseky. Najdeme tady stromy i keře, rostliny určující lesní charakter pozemku, příjezdové cesty odcloňují stálezelené kaliny kombinované s kalinou obecnou, pod bobkovišněmi s hortenziemi se nachází podrostové trvalky, jako například kakost, hosty, barvínek, rdesna nebo ostřice. V lesních částech pod vysokými stromy se tyčí udatna lesní a kapradí. Na osluněných částech je výsadba postavena na fialové barvě šalvějí v kombinaci s levandulemi, astrami, pěchavou a třapatkami. Jarní efekt doplňují majitelé různými cibulovinami, například krokusy, narcisy, česneky a sněženkami.
Součástí zahrady jsou i vyvýšené záhony, které jsou pro pěstování rostlin velmi praktické a díky barevnému nátěru oživují celou zahradu. Exteriér tak nabízí rozličné podoby vizuálních zážitků. Mile působí i zeleninová zahrádka s výsadbou léčivek a koření. Hospodářský ráz dává celému prostoru nejenom již zmíněný dřevník, kůlna a klasická pumpa, ale také kompost umístěný ve stylové dřevěné konstrukci.
Do zahrady patří koupání
Je patrné, že voda je pro zahradní architekty inspirativním prvkem, který si zaslouží pozornost. Vodní plocha a její okolí nabízejí zónu s vlastním mikroklimatem, což je pro život v zahradě jednoznačným pozitivem. Na to je ovšem třeba pamatovat už ve fázi základního projektu a spojit se s profesionály. Navíc u jezírek a vodopádů je často třeba zajistit také prostor pro bezproblémový chod oběhových čerpadel a navrhnout speciální drenážní systém, který ochrání dům při záplavách. Tady je spolupráce architektů, zahradníků a projektantů nezbytná. Vše je pak třeba podřídit základní vegetační kostře a brát ohled i na okrasné trávy, které v době růstu velmi výrazně zahušťují prostor.
„Terén jsme respektovali, ale určité změny byly v místě jezírka nezbytné,“ říká Ferdinand Leffler. „Po poradě s arboristou jsme odstranili tři vzrostlé stromy; byly ve špatném stavu a hrozilo jejich zřícení při větší síle větru. Rovněž tak zmizelo velké množství ovocných stromů, které měla majitelka vysazené v květináčích. Nebylo kam je dát a trvale v květináčích by určitě nepřežily. Odstranili jsme také část trvalek a keřů, které byly velmi různorodé, potřebovali jsme celou zahradu sjednotit. A samozřejmě došlo i na přesazování. To se týkalo některých keřů a hlavně oblíbených magnolií,“ dodává Markéta Mlejnková.
Relax i životní náplň
Majitelé chtěli zahradu, kde budou trávit volný čas s rodinou a přáteli, zahradu, která je bude hýčkat a těšit po celý rok. Jejich relativně zvláštní přání (koupání pro australského ovčáka) se pro nový návrh ukázalo jako určující. Z několika návrhů vzešel ten, který ustanovil koupací jezero jako hlavní prvek, kolem něhož rodina žije a baví se. Majitelé si zahradu z větší části udržují sami, zahradníka zvou pouze na jarní údržbu a zazimování, průběžně se firma stará také o jezírko. „Část zahrady se ještě nedělala, bude se realizovat až ve druhé fázi. Máme navržený krytý bazén s terasou, ale zatím nevíme, zda nám nebude stačit již realizované jezírko,“ říká na závěr spokojená paní domu.
Autoři návrhu: Ferdinand Leffler a Markéta Mlejnková ve spolupráci s Atelierem Flera
Tip: Další inspiraci najdete v knize „Žijte ve své zahradě“ (Host Brno 2017), na přednáškách a workshopech Flera Academy nebo v pořadu ČT Ferdinandovy zahrady.