Skip to content

Podlahy na stěně

Titulek článku není omyl ani jazykový chyták. Moderní podlahové krytiny „umí“ mnohem více než jen pasivně ležet na z emi. Jejich použití na schodištích, obkladech stěn, nábytku a dalších prvcích dá interiéru jednotný styl a zajímavý vzhled. Zanedbatelné nejsou ani praktické stránky.

Galerie

Obsah článku

Po staletí vyzkoušeným použitím v interiéru se může pochlubit především dřevo.
Ať už masivní či vrstvené s přírodní dýhou, objevuje se kromě podlah a obkladů stěn také na schodištích, nábytku, dveřích a dalších interiérových prvcích. Může mít přírodní úpravu (lakované, olejované, lazurované), barevný nátěr, být bělené, kartáčované apod.

Kombinace velkoformátové dlažby v imitaci kamene ve dvou barevných odstínech: pódium a čelní stěnu s knihovnou zvýrazňuje antracitová barva, podlaha a ostatní stěny jsou šedé. Rektifikovaná keramická dlažba, kolekce Kilt, dekor Grey a Dark, výrobce Ceramiche Atlas Concorde, www.atlasconcorde.com
Tímto způsobem získá interiér autentický teplý přírodní vzhled, který neumí vykouzlit žádný jiný materiál. Povrchy se méně špiní a mají větší odolnost než klasická bílá omítka, dřevo tlumí hluk, pomáhá udržovat přirozenou vlhkost ovzduší a také vytvoří mimořádně harmonické prostředí. Inspiraci najdete například v novém bytovém komplexu Vily Švédské kříže v Moravanech u Brna.

Byt v bytovém domě krášlí podlaha, obložení stěn a stropu provedené z lamel dřevěné podlahy Kährs z kolekce Lux (od společnosti Kratochvíl parket profi). Dubové dřevo s výraznou kresbou (dekor Dub Shore) vytváří autentický dojem stavby z masivního dřeva a skvěle se hodí do horského prostředí. Více na www.kpp.cz

Keramika a další zdroje z přírody

Keramika se velmi osvědčuje zejména na místech, která trpí mechanickým opotřebením, působením vlhkosti, často se špiní a podobně. Například na schodišti, krbovém tělese, na exponované stěně v předsíni, jídelně, kuchyni a podobně.
(O koupelně samozřejmě netřeba mluvit.) Tento koncept obzvlášť vynikne u moderních velkoformátových sérií. Pevný povrch keramiky nejen déle vydrží, ale také se snáze udržuje než běžná omítka. Nemusíte se obávat vzniku drobných prasklinek nebo odřených míst, každých pár let pravidelně malovat atd. Jen je třeba zohlednit odlišnou technologii pokládky a jiný typ lepidla. Keramika nabízí také zajímavé možnosti, jak pojednat velkou plochu, aby nepůsobila fádně – například kontrast různých formátů se stejným dekorem nebo různých barev ve stejném dekoru.
Kamenné obklady lze aplikovat jako lepené (štípaný kámen, pásky a mozaiky), velké obkladové desky jsou těžké, a proto se zavěšují na nosný rošt. Jejich provedení je tedy náročnější a záleží i na nosnosti stěny – na tenkou zděnou nebo sádrokartonovou příčku nejsou vhodné. K přírodním materiálům použitelným na stěny i podlahy patří i korek. Efektním řešením s životností na desetiletí jsou cementové stěrky imitující litý beton. Jejich provedení je ale poměrně pracné a nákladné.

V interiéru vzorového domu projektu Vily Švédské kříže vyniká třívrstvá dřevěná podlaha z kolekce Kährs Spirit z tmavého ručně kartáčovaného ořechu (dekor Ořech Groove). Tyto výrazné lamely byly použity i na „televizní“ stěně a jídelním stole. Interiér b yl realizován ve spolupráci se společností Hanák nábytek, podlahy dodala společnost Kratochvíl parket profi (www.kpp.cz)

Praktické nové materiály

Velký boom mezi podlahovými krytinami zažívají zejména marmoleum a vinyl. Je to dáno velkou odolností, snadným opracováním, snadnou údržbou a dalšími praktickými vlastnostmi. Z hlediska estetického je hlavním přínosem vinylu mimořádně široká nabídka dekorů od abstraktních až po věrné imitace dřeva, kamene, keramiky a dalších přírodních materiálů. Vyberete si prakticky do jakéhokoliv stylu interiéru. Vzhledem k tloušťce pouhých 2,5–3 mm lze vinyl snadno lepit i na svislé plochy a „předstírat“ například dřevěné obložení. Dosáhnete delší životnosti a jednodušší údržby než u dřevěných povrchů, a za příznivější cenu než dřevo či keramika.

Odborník radí

Jak instalovat dřevěné podlahové krytiny na stěnu? Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi (KPP) „Pro uchycení dřevěných krytin máme teoreticky tři možnosti, ale v praxi se využívá jenom jedna, a to lepení, stejně jako třeba u vinylů či marmolea. První variantou je udělat na stěně rošt a dřevěnou krytinu na něj přišroubovat, ale samotný rošt ubírá prostor místnosti a zmenšuje ji. Druhou technologickou možností je krytinu přivrtat ke zdi, ale to se také moc nepoužívá z důvodu náročnosti. V praxi se krytina nejčastěji lepí. Se zámkovými podlahami je to i relativně jednoduché a krytina dobře drží. Doporučuji nejprve přilepit první řadu, zapřít ji, aby krytina byla v pevném kontaktu s lepidlem a stěnou, a nechat ji pořádně, alespoň 24 hodin zatvrdnout. Teprve pak lze pokračovat dalšími řadami. Díky zacvaknutým zámkům už další krytina drží takřka sama. Lamely můžete dávat na zeď buď vodorovně se zemí, nebo svisle/ příčně, vždy je ale ideální pokračovat až po důkladném zatvrdnutí první řady.

Connect, kolekce keramických dlažeb italské značky Panaria, nabízí také obkladové dlaždice kombinované z pásků o třech výškách (40, 60 a 80) mm v e stejném dekoru. Stěna bude působit jemnějším a zajímavějším dojmem. www.panaria.it

Pro lepení na stěny platí ta samá pravidla jako u pokládky podlahy na zem – podklad by měl být rovný, suchý a důležité je, aby byl pevný. Pokud tedy stará omítka praská a drolí se, není vhodným podkladem a je třeba individuálně posoudit, zda postačí penetrace, či bude zapotřebí omítku seškrabat, samozřejmě v celé ploše kvůli rovinatosti. U novostaveb bývají omítky kvalitní a v tomto případě bych se lepení na omítku nebál. U rekonstrukcí staršího domu záleží na konkrétní situaci. Co se týče délky lamel, žádná omezení nejsou, jen je potřeba dodržet minimální dilatační mezery, protože i na stěně bude podlaha vlivem vlhkosti pracovat.“

Foto Jitka Pálková/Foto: archiv firem