Skip to content

Zahrada s užitečnou sochou

Jak navrhnout zahradu, která bude vyhovovat celé rodině napříč generacemi? Jednoduše: k jejímu navrhování přizvěte všechny – rodiče, děti i prarodiče. A nezapomeňte na funkční sochu!

Obsah článku

Přizvat k navrhování rodinné zahrady všechny její uživatele – přesně touto zásadou se řídil Ferdinand Leffler při navrhování zahrady v Polabí. „I když tvrdím, že zahradu vždycky musíme navrhovat ve vztahu k okolí, k architektuře domu, u rodinné zahrady je to trochu jinak. Tady je daleko víc orientovaná na člověka a na jeho konkrétní aktivity. Proto by při navrhování rodinné zahrady měli být přítomni všichni – i děti a prarodiče. A zásada číslo dvě: Rodinná zahrada nesmí být křehká. Musí přežít letící šípy a fotbalové míče, nájezdy indiánů a honící se psy. Zapomeňte na citlivé pivoňky, za zdi svého soukromí vpusťte dobrodružství a fantazii.“

Pohled od domu směrem k pergole s grilem a posezením. Vpravo jsou vyvýšené zeleninové a bylinkové záhony, vlevo dřevěné kostky na sezení obklopující ohniště. Za pergolou se ukrývá malá travnatá plocha s kompostérem

Místo pro hry i k rozjímání

Hlavní pobytovou část tvoří dvě velké a jedna malá trávníková plocha. První travnatá plocha navazuje na dům a terasu. Travnaté plochy jsou obklopeny a odděleny záhony okrasných keřů, travin a trvalek, mezi kterými vedou chodníčky z dubových nášlapů nebo štěrkové pěšiny.Pergola nabízí chráněné posezení i malou letní kuchyni pro přípravu (nejen) grilovaných pokrmů. Kolem plotu je osázena zeleň, která časem vytvoří pohledovou bariéru
Hlavní barvou jsou různé odstíny zelené, doplněné bílou barvou květů okrasných keřů i trvalek.
Tyto výsadby zahradu rozčleňují na menší prostory s různými funkcemi a zákoutími, které lákají návštěvníka k objevování, prozkoumávání či odpočinku na místě, ze kterého má přehled a zároveň sám není viděn.
První a druhou travnatou plochu částečně lemuje malý hájek z listnatých stromů. Hájek je umístěn tak, aby zabraňoval pohledu z ulice do zahrady a poskytoval tak jejím uživatelům ničím nerušený pobyt na zahradě a zároveň byl místem odpočinku v horkých letních dnech.
Výsadby travin a trvalek lesního charakteru zde dobře ladí s chodníčky z dubových trámů či štěrkových pěšin. Srdcem hájku je přírodní vodní prvek z kamenů s dřevěnými trámy k posezení.

Letní kuchyň pod pergolou

„Pergola je umístěna do západního cípu druhé travnaté plochy tak, aby byla pohledově propojena s terasou domu. Zároveň je obklopena porostem keřů a stromů, které ji obalují a vytváří zde příjemnou atmosféru pro posezení. Konstrukce je jednoduchá kovová v antracitové barvě, bez zastřešení, pouze se stínicí plachtou, která poskytuje příjemný stín a zároveň zachytí lehký letní deštík. Pod pergolou je umístěn jednoduchý pult s úložným prostorem pro přípravu pokrmů,“ vysvětluje Ferdinand Leffler koncept chráněného posezení v západní části zahrady. Poblíž pergoly jsou umístěny vyvýšené zeleninové záhony, které jsou navrženy z modřínových fošen. Bylinky pro dochucení grilovaných pokrmů jsou tedy doslova na dosah ruky. V nejzápadnějším cípu zahrady je také umístěn kompostér, který je se záhony propojen cestičkou ve výsadbě, lemovanou ovocnými keři – malinami, ostružinami, keřovými borůvkami i lesními jahodami.

V hájku za domem je umístěna lavička, která zde vytváří příjemný barevný akcent a nabízí příjemné místo k rozjímaní v klidu a ve stínu. Oživujícím prvkem jsou trvalky v pastelových barvách

Kouzlo přírodního ohně

Ke chvílím rodinné pohody neodmyslitelně patří i posezení u otevřeného ohně.
Do travnaté plochy poblíž pergoly proto zahradní architekti navrhli přenosné kovové ohniště. Kolem ohniště jsou umístěny dubové masivní špalky – krychle k posezení, které představují i zajímavý výtvarný prvek.
Přilehlá velká plocha trávníku kolem ohniště pak nabízí mnoho způsobů sportovního vyžití pro děti i dospělé – například prostor pro pétanque, badminton, fotbálek a další sporty.

Vodní prvek v březovém hájku je obklopen velkými kameny, s jejichž usazením pomáhal jeřáb. Kameny pocházejí z lokálních zdrojů a poslouží i k posezení

Užitečná socha

Od ohniště se nabízí pohled na dominantní výtvarné dílo sochaře Jakuba Flejšara, kovovou konstrukci ve tvaru sedící siluety, která se zároveň osvědčuje jako užitečný pomocník: slouží jako stojan na palivové dřevo. „Umělecké dílo se prostě vejde a hodí na každou zahradu, i tu rodinnou. V ateliéru Jakuba Flejšara jsme vybrali něco pořádného, co bude dostatečným partnerem k výraznému sebevědomému domu,“ uvádí Ferdinand Leffler.
A jak sochu v prostoru umístit? S tím nejlépe poradí její autor: „Přemýšlejte o ní jako o sobě.
Figuře sluší, když má dobrý výhled, tady jsme ji proto nasměrovali směrem do zahrady a k domu.
Vypadá dobře, když je vyplněná, ale i když je to,jen‘ konstrukce. Vůbec tedy nevadí, když se polínka budou průběžně ztrácet na oheň a jindy zase přibývat,“ říká Jakub Flejšar, mimochodem také trenér snowboardistky Evy Samkové.

Od ohništi se nabízí pohled na kovovou sochu Jakuba Flejiara, která nejen dotváří srdečnou atmosféru zahrady, ale navíc je i funkční: nabízí blízký zdroj dřeva pro ohništi

Výprava za dům

Za domem se rozprostírá další hájek s posezením a okrasnými stromy, které tvoří pohledovou dominantu při pohledu z okna pracovny. Z „mýtiny“ vede pěšina výsadbami pod rozvětvenými kmeny lísek do hlavní pobytové části zahrady. Nasvícení kmenů stromů, skupin či solitér, cesty nebo výsadby dodává zahradě tajemný nádech a zpříjemňuje pobyt i pohyb po zahradě po setmění.

Výsadby jsou kombinací okrasných keřu s travinami a trvalkami, jejichž převládající barvou je zelená a bílá

AUTOŘI ZAHRADY 

Ferdinand Leffler a Martina Imramovská ve spolupráci s ateliérem Flera

Realizace: Martin Písačka, Terafa 

Socha: Jakub Flejšar

Text: Markéta Klocová/Foto: atelier Flera

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení