(KOMERČNÍ PREZENTACE)
I když si mnoho lidí myslí, že družstevní bydlení je přežitkem z minulého století, není tomu tak a v současnosti se stále setkáváme s tímto typem nemovitostí, v ČR je jich až 10 %. Družstevní byt patří bytovému družstvu, vy vlastníte pouze družstevní podíl.
Problematická hypotéka a anuita
Pokud máte na účtu dostatečnou částku pro koupi nemovitosti, družstevní byt si pořídit můžete. Pokud ho chcete financovat klasickou hypotékou, máte velmi často smůlu. Podle zákona sice je možné družstevní podíl zastavit, ale banky většinou vyžadují do zástavy nemovitosti v osobním vlastnictví. Výjimkou je případ, kdy družstvo plánuje převod bytu do osobního vlastnictví v horizontu jednoho roku.
Pak můžete od banky získat předhypoteční úvěr a nemovitost si pořídit – ten má ale vyšší sazbu v porovnání s klasickou hypotékou. Ověřte si také, zdali je na bytě již splacená anuita, tedy kolik ještě budete muset družstvu v měsíčních splátkách zaplatit, než si budete moci byt převést do vlastnictví. V podstatě se jedná o splácení úvěru, který si bytové družstvo na postavení domu vzalo. A v neposlední řadě je dobré zjistit, jak družstvo hospodaří s financemi, protože bohužel k případům zpronevěry peněz někdy dochází.
Neplatíte kupní ani roční daň a neřešíte papírování
V momentě, kdy se družstevní podíl převádí, nemusíte řešit žádný zápis na katastru ani kupní smlouvu – smlouvu o převodu družstevního podílu je třeba pouze doručit bytovému družstvu. Družstevní podíl tak můžete získat v podstatě ze dne na den. Kromě toho neplatíte 4 % z nabytí nemovitosti, ani roční daň z nemovitosti. Družstevní byty bývají také často levnější a to až o 30 %.
Jaké výhody plynou z vlastnictví?
Pořízení bytu do osobního vlastnictví má jednu velkou výhodu. Sice musíte přetrpět nepříjemnou administrativu, ale pak si s bytem můžete dělat, co chcete, třeba ho pronajmout, což lze v družstevním bytě pouze se souhlasem družstva nebo ho kdykoliv prodat za tržní cenu. A v neposlední řadě, nemusíte mít na účtu nachystané miliony či nemovitost k zástavě, ale můžete si zažádat o klasickou hypotéku. Koupě takového bytu však podléhá dani 4 % a posléze i placení daně z nemovitosti.
Chystáte se byt prodávat?
Neřešíte momentálně koupi, ale prodej vašeho bytu a přemýšlíte, jak to udělat bez placení provize realitní kanceláři? Ať už se jedná o družstevní podíl či byt v osobním vlastnictví, vyzkoušejte portál Reality Samoobsluha, zajímavou službu, která umožňuje vaši nemovitost inzerovat na více než 50 realitních serverech od nejznámějších Srealit a Realit Idnes až po lokální servery – zdarma.