(KOMERČNÍ PREZENTACE)
Začněte na katastru
Na katastru nemovitostí získáte o domu základní a velmi důležité informace. Dozvíte se například přesné rozložení pozemku, komu budova doopravdy patří a kdo tam má trvalé bydliště. Také zjistíte, jestli dům není v zástavě.
Vezměte to od podlahy, ale pozor na půdu
Při koupi starého domu se často počítá s výměnou nebo renovací střechy. Měli byste se však při prohlídce podívat, v jakém stavu je půda. Pokud jsou například nějakým způsobem poškozené trámy, budete muset kromě střechy opravit i celou půdu. Zkontrolujte, jestli je i správně izolovaná, aby vám neutíkalo teplo.
Průkaz energetické náročnosti
Nechte si předložit průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Uděláte si představu, kolik budete muset investovat do energií. Případně můžete do nákladů na rekonstrukci zahrnout i opravy pro úsporu. Pokud si sami nejste jistí, nebojte se využít energetického auditu. Auditor vám poradí, kde nejvíce ušetříte.
Prázdná louka? Možná ne na dlouho
Uchvátil vás nový dům svým výhledem nebo vám vyhovuje bydlet na samotě? Prohlédněte si okolní pozemky a zjistěte, jestli nejsou ideální k prodeji. Časem by vám vedle domu mohla vyrůst ubytovna, silnice nebo obchoďák.
Zeptejte se sousedů
Nejlepší informace se dozvíte od lidí, kteří v okolí bydlí. Prodávající vám jistě nebude vyprávět, že ruch z blízké silnice vás nenechá spát nebo že se dvakrát do roka vyleje potok a zatopí půl vesnice. Nebojte se tedy obejít sousedy a zeptat se na možná rizika.