Skip to content

BLOG: Jak jsme stavěli bungalov 15.

Než položíte podlahy a nalepíte obklady, je váš dům stavbou. Po jejich dokončení… máte domov. Jako mávnutím kouzelného proutku se interiér domu „vyloupne“ a naplno ukáže, co v něm je. Až budete stavět, zkuste se na tento okamžik soustředit, protože je opravdu výjimečný. 

Galerie

Předchozí díl seriálu najdete zde.

Povrchy jsou to, co dodá domu atmosféru. Prostupují celým interiérem a jsou základem pro další zařizování. A proto by měly korespondovat s celým domem, ale také se svým majitelem, se svými obyvateli. Pojďme se tedy podívat na to, jak se z naší stavby stal domov.

V jednom z předchozích dílů seriálu, který se věnoval skladbě podlah, jsme skončili vrstvou samonivelační stěrky. Ta vyrovnala drobné nerovnosti povrchu, což je důležité pro pokládku vrchní vrstvy podlahy a její dlouhé životnosti. V technické místnosti, koupelně, na WC, v zádveří a v prostoru kuchyně jsme položili dlažbu a obklady. V obytných místnostech a hale dostala slovo plovoucí podlaha.

Pokládka dlažby a obkladů 

V mokrých provozech jsme podlahu i stěny natřeli hydroizolační vrstvou, která zabrání prostupu vlhkosti do nosných konstrukcí domu. Nejdříve jsme lepili obklady, a to odspodu, a pokračovali do požadované výšky.

První řadu je třeba založit s maximální precizností. Kombinovali jsme 2 druhy obkladů, rozdílné jak barvou, tak rozměrem. Základem je velkoformátový rektifikovaný obklad se strukturou kamene a doplňují ho čisté bílé obdélníkové dlaždice. Pro první dům jsme zvolili barvu kamene béžovou, pro druhý šedou. „Kamenné“ obklady jsou vždy u vany a sprchového koutu, bílá v druhé polovině koupelny. Rektifikovaný obklad se může pokládat s minimálními spárami – my jsme obkládali se spárami 1,5 mm.

Poté jsme položili dlažbu – samozřejmě na znivelovaný povrch ošetřený hydroizolačním nátěrem. Po položení dlažby jsme celou koupelnu vyspárovali. Použili jsme jednotnou barvu spárovačky na celou koupelnu. Otvory pro radiátory, zásuvky a vypínače jsme vrtali korunkovým vrtákem. Okenní parapet jsme z důvodu jednotného vzhledu a praktické užitnosti také obložili. K začištění hran jsme instalovali hliníkové eloxované lišty.

Plovoucí podlaha ve třech krocích

Nejdříve jsme položili parozábranu, což je neprodyšná černá fólie, která zabrání prostupu vlhkosti do plovoucí podlahy. Spoje se u parozábrany překládají a přelepují speciální hliníkovou páskou. Parozábrana se „ohýbá“ až na zeď, tak aby v místnosti vytvořila jakýsi „bazén“. Na závěr jsme tuto zvednutou část fólie ořízli a skryli za podlahovými lištami.

Druhou vrstvou plovoucí podlahy je podložka z tvrzeného polystyrenu, která se pokládá po celé ploše místnosti v jedné vrstvě (nepřekládají se u ní spoje). Tato vrstva tlumí hluk, vytváří měkkou podložku a chrání samotnou plovoucí podlahu.

Následovala třetí – nášlapná vrstva, lamely plovoucí podlahy. Ty jsme položili tak, aby mezi podlahou a stěnami byla po celém obvodě místnosti mezera o šířce 10 mm. Vznikne tak dilatační spára, která vyrovnává objemové změny podlahy vlivem teploty a vzdušné vlhkosti. Samotná pokládka lamel je snadná – mají pero a drážku, jednoduše do sebe „zacvaknou“.

Nakonec jsme po obvodě ořízli parozábranu a připevnili podlahové lišty. Použili jsme plastové lišty s kanálkem, který slouží pro případný dodatečný rozvod kabeláže.

Máme hotovo?

Byla to změna! Dům najednou získal svou tvář nejen zvenku, ale i zevnitř. Dům, který mi přirostl k srdci a bude mi líto se s ním rozloučit, protože už pomalu vyhlíží svého nového majitele. Ale náš seriál ještě nekončí. Zbývá doladit pár detailů uvnitř a venku. Tak příště naposledy…

Poslední díl seriálu najdete v této rubrice příští pátek.

* * *

Autorka Monika Kořínková je spolumajitelkou rodinné developerské firmy a poradkyně v oblasti bydlení. Kontakt: Bydlenivkostce.cz

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025