Skip to content

Klima, klimatizace, stále užívanější slova

V posledních letech útočí v letních měsících na zdraví lidí vlny veder, které velmi špatně snášení zejména ti starší a se slabým srdcem… Horko se stává v Evropě čím dál větším problémem. Na extrémy v počasí tady totiž stále ještě nejsme zvyklí.

 

 „V atmosféře se něco děje. Termín změna klimatu není schizofrenní ani vymyšlený,“ říká Jan Pretel, vedoucí oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu, a dodává: „Změna klimatu by se ve střední Evropě neměla projevovat ani tak zvýšením teploty, jako právě častějším střídáním extrémních projevů počasí. V létě přijdou delší období s vysokými teplotami a dlouhé periody sucha. Na jaře a na podzim anebo na konci léta bude padat více srážek, které mohou také déle trvat.“

Klimatizačním zařízením budeme rozumět systém určený zejména na chlazení vzduchu a jeho filtraci

Čáry se vzduchem?

Ještě než vejdete do obchodu a začnete se rozhlížet po vhodném klimatizačním systému, zvažte, jaké všechny možnosti vyrovnat se s vedrem máte. Klimatizace totiž není jediným řešením. Odborníci tvrdí, že je potřeba dívat se na celý problém z komplexnější úrovně – vzduchotechniky, což je klimatizace a větrání. Že má na klima vliv čerstvý vzduch, asi není třeba zvlášť podotýkat.
 
Každý se vlastně přes léto snaží zahnat nepříjemné vedro přirozeným větráním. Například krátkodobým otevíráním dveří či oken, přiváděním čerstvého vzduchu a vytvářením průvanu. Pokud to nestačí, a nestačí to často, musí se přistoupit k větrání kombinovanému. To nejčastěji znamená, že je přívod vzduchu přirozený a odvod nucený. Tímto takzvaným podtlakovým větráním zbavujete zápachu silně znečištěné místnosti, například malé kuchyně, sociální zařízení, sklady odpadků a pomocné místnosti. Lze zvolit i opačný postup, kdy je vzduch do prostoru vháněný a přirozený je jeho odvod. Takový způsob se hodí pro prostory, kde nedochází k velkému znečišťování vzduchu. S přívodem čerstvého vzduchu se vytváří přetlak. V podstatě jde o ventilátor, který přivádí do místnosti čerstvý vzduch. Používá se zejména v administrativních budovách. Poslední způsob je ten, kdy jsou přívod i odvod vzduchu zajišťovány ventilátory. 

Dobrá rada

Jestliže chcete vzduchotechnikou i vytápět interiér, musíte zvýšit výkon výměníku o tepelné ztráty větraného interiéru, tzn. že vzduch přiváděný do místnosti bude mít vyšší teplotu, než je požadovaná teplota interiéru. Zde je potřeba přihlédnout ke konkrétní situaci řešení přívodu vzduchu.

Split systémy jsou vybaveny ekologickým chladivem

Ostatní a doplňkové přístroje

Je ověřeným faktem, že suchý vzduch horko zhoršuje. Proto některé klimatizační systémy obsahují speciální zvlhčování vzduchu, případně i vzduchové filtry (mohou měnit i jeho iontovou skladbu). Tyto přístroje lze koupit samostatně, lze je i kombinovat se stávající klimatizací. A máte vůbec nějaké šance bez klimatizace? Pokud jsou pro vás klimatizační systémy příliš drahé a rádi byste alespoň trochu snížili teplotu v místnosti, zkuste některý z dalších tipů:  
  • venkovní rolety, žaluzie – účinně stíní a zamezují ohřívání oken,
  • speciální fólie na sklo, speciální skla – dokážou zastavit venkovní tepelnou energii,
  • zvlhčovač vzduchu a větrák – samotný větrák moc účinný není, stále honíte po místnosti stejně horký vzduch, ve spojení se zvlhčovačem však můžete dosáhnout docela příjemného klimatu

No dobrá, tak si domů pořídíme klimatizaci

Klimatizační zařízení nepředstavují nic neznámého, lidé v Česku je často znají z pracovního prostředí a z obchodních center. V daleko menší míře jsou vidět v prostorách sloužících k pobytu či odpočinku lidí. Tato situace se ale s největší pravděpodobností kvůli aktuálnímu klimatu brzy změní. Pořízení klimatizace do bytu či do rodinného domku je však nákladná investice, která vyžaduje nejenom kvalifikovanou obsluhu a údržbu, ale musíte počítat i s provozními náklady.

Klimatizační zařízení, která mají v pracovních a obytných prostorách především zlepšit klima pro lidi, se označují jako komfortní. I z toho lze usuzovat, že nejsou zatím běžným fenoménem. Klimatizačním zařízením budeme rozumět systém určený zejména na chlazení vzduchu a jeho filtraci. Větrací zařízení na rozdíl od klimatizace musí být v provozu celoročně. Klimatizační zařízení potřebujeme především v létě. Klimatizace může být součástí větracího zařízení, které by však bylo navrženo jinak. Bylo by větší a energeticky náročnější. V poslední době se prosazuje u menších objektů nezávislé řešení větrání, a to v nejnutnější velikosti pro splnění hygienických norem. Klimatizace (chlazení) se pak řeší samostatně v těch místnostech, v nichž to nezbytně potřebujete. Tam, kde chcete udržet teplotu v rozmezí od 18 °C do 32 °C.

Výhodou tohoto řešení je, že si klimatizaci budujete na etapy podle finančních možností
a podle potřeby nebo podle provozních zkušeností. Dnešní typy klimatizačních jednotek takový postup umožňují, neboť mají jen nepatrné nároky na montáž a na stavební úpravy.
Nástěnný ovládač pro vnitřní jednotku (pro řízení i více jednotek současně) s infračerveným dálkovým ovládačem   Nástěnný ovládač pro vnitřní jednotku (pro řízení i více jednotek současně) s infračerveným dálkovým ovládačem           Klimatizaci v celém domě můžete jednoduše ovládat již od vstupních dveří    Kazetovou jednotku lze ukrýt v obložení stropu

Kritéria pro výběr klimatizačního zařízení

Základem klimatizačního zařízení je kompresorový chladicí okruh. Je v principu stejný jako chladicí okruh v chladničce. Chladnička zezadu hřeje. Tato část se jmenuje kondenzátor. Klimatizační zařízení má podstatně vyšší výkon, a tak musí být hřející kondenzátor, pokud není chlazen vodou, bezpodmínečně umístěn ve venkovním prostoru.

Klimatizační jednotky jsou konstruovány tak, že v klimatizovaném prostoru vzduch odvlhčují. Voda ze vzduchu se na chladiči vysráží a musí se odvést. Je proto nutné vždy prověřit, zda je tento princip možné realizovat. Odborné firmy mají pro tyto účely v sortimentu speciální malá čerpadla kondenzátu. Často se zapomíná na to, že se na kondenzátoru venkovní klimatizační jednotky v provedení „tepelné čerpadlo“ taktéž vysráží voda, zejména když máte jednotku v půdním prostoru. V zimním období se na něm vytvoří námraza, kterou automatika pravidelně odmrazuje za vzniku většího množství vody, které ve sběrné vaně často zamrzá. Proto se vany vybavují elektrickým odporovým ohřevem.

Dalším významným kritériem pro výběr zařízení je jeho hluk. Výkon vnitřních klimatizačních jednotek nastavujeme změnou otáček ventilátoru. Klimatizační jednotky někdy dimenzujeme na střední otáčky. Zvolené otáčky jsou pak kompromisem výkonu a hlučnosti. Je to energeticky nevýhodné – je to kompromis. Jednotky pak většinu roku pracují tiše, ale s nepříznivou odpařovací teplotou a zbytečně vzduch odvlhčují.

Tyto důvody vedly ke konstrukci kompresorů i ventilátorů u komfortních klimatizačních jednotek na stejnosměrný proud. Ke klimatizační jednotce se i nadále přivádí střídavé napětí 240 V. V jednotce je však usměrňovač a od něho je pak celá jednotka jen na stejnosměrný proud. Výhody jsou snížená hlučnost, velký výkon při startu a plynulá regulace. Používají se i frekvenční měniče. Ty jsou však hlučnější a jejich regulace je nespojitá. Dražší jednotky jsou řízeny zabudovaným počítačem s vlastním softwarem schopným komunikovat s domácím počítačem.

Pro umístění venkovního zařízení najděte pokud možno nenápadné zastíněné místo

Výběr typu klimatizace

Při výběru klimatizace je důležitým faktorem důkladná prověrka místnosti, domku, které chcete klimatizovat. Jaký minimální výkon by klimatizace pro danou místnost měla mít, se dá určit výpočtem. Pomocí této hodnoty se budete dále rozhodovat při výběru. A jak tento minimální výkon zjistíte? Hodnota závisí na tzv. tepelné zátěži místnosti, která je dána velikostí místnosti, počtem a typy oken, jejich orientací do světových stran a dalšími faktory. Výpočet pak můžete nechat na odborné firmě, která bude instalaci provádět, či se pokusit o odhad sami. K tomu vám může sloužit i interaktivní program, který najdete na mnoha webových stránkách.
 
 
My jsme za všechny bez ohledu na porovnání kvality vybrali tuto:
http://www.tepelna-cerpadla.cz/electrolux.klimatizacni-jednotky.cz/vykon.htm.
Tímto způsobem snadno odhadnete minimální chladící výkon klimatizace pro váš prostor.  

Přehled klimatizačních zařízení

Ceny klimatizačních jednotek pro samostatnou instalaci jsou poměrně vysoké a liší se podle typů zařízení. Všechny dále uvedené klimatizační přístroje obsahují kompresorový chladicí okruh. Na trhu se objevily tzv. klimatizátory pracující s rozstřikovanou vodou, dřevitou filtrační hmotou a ventilátorem. Tato zařízení ochlazují vzduch odnímáním tepla potřebného k odpařování vody. Po zvlhčení vzduchu v prostoru je jejich účinnost nulová. 

Okenní klimatizátory kompaktní

Okenní nebo stěnové klimatizátory jsou velmi rozšířeny v USA, v Rusku, Japonsku a v tropech. Zařízení se vyrábějí s chladicím výkonem 1,5 až 10 kW. Jednotky se zabudují do okna nebo do zdi tak, že část s kondenzátorem je vysunuta do venkovního prostoru a část s výparníkem – chladičem – vyčnívá do místnosti. Jedním motorem je poháněn venkovní i vnitřní ventilátor. Jsou to nejlevnější zařízení v ceně od 15 do 60 tisíc korun. Dodávají se i jako tepelná čerpadla. Někdy v nich najdeme elektrický registr – přímotop. Většina okenních klimatizátorů má klapku pro přívod nebo odvod malého množství čerstvého nebo odpadního vzduchu. 
Stropní jednotka s funkcí vířivého naklápění výdechových žaluzií (swirl swing) distribuuje teplý i studený vzduch lépe nejen ve standardně velké místnosti (vlevo), ale i v prostorách s vysokým stropem (vpravo)   Distribuce vzduchu ve čtyřech směrech z kazetové jednotky    Natočení výdechových klapek v závislosti na výšce stropu. Čím je strop vyšší, tím je potřeba vzduch vyfukovat více dolů 

Klimatizační jednotky SPLIT

Klimatizační jednotky s tímto označením sestávají vždy nejméně ze dvou dílů. Vnitřní díl, ve kterém je chladič a filtr vzduchu, bývá pověšen v místnosti na zdi, pod oknem, nade dveřmi, v mezistropu apod. Venkovní díl (kondenzační jednotka) obsahuje kompresor, ventilátor a kondenzátor. Venkovní a vnitřní jednotky se spojují dvojicí měděného potrubí o průměru 8–16 mm, jež je pokryto asi 10mm izolací. Společně s potrubím se vede elektrický kabel. Z popisu je zřejmé, že vnitřní díl je mimořádně tichý (35–45 dB). Kondenzační jednotku umísťujeme na střechu, na dvůr a jinam. Její hlučnost je kolem 55 dB. Jednotky jsou též v provedení tepelného čerpadla a mohou být vybaveny elektrickým nebo teplovodním ohřívačem. Ovládání jednotek a automatická regulace jsou vždy součástí zařízení. 

Mobilní klimatizátory

Tyto jednotky mohou být v provedení kompakt nebo s odděleným kondenzátorem a mají výkony do 5 kW. Provedení kompakt je opatřeno ohebnou hadicí o průměru asi 15 cm, kterou se odvádí ohřátý vzduch z kondenzátoru mimo místnost. Jednotky zvané bikini mají pouze oddělený kondenzátor, který je spojen ohebnou dvoutrubkou o průměru kolem 5 cm s vnitřní jednotkou. Mobilní klimatizátory se používají do místností, kde právě potřebujeme zmírnit nesnesitelné účinky tepla. Jednotky mají hlučnost asi 50 dB. Jsou vybaveny spínacími hodinami a regulátorem teploty. Ceny se pohybují od 28 tisíc korun výše.
Split systémy sice šetří energii, ale většinou jsou nepřehlédnutelné        Dálkové ovládání je dnes již víceméně standard, za který nepřiplácíte

Pozor na zdraví!

Při provozu klimatizace byste neměli zapomínat na své zdraví. Vzduch v místnosti nemá být příliš suchý a teplota by se neměla lišit od venkovní o více než pět stupňů. Přechod mezi klimatizovanou místností a okolním prostorem představuje pro člověka teplotní šok, který může mít vliv i na jeho zdraví. Na tyto teplotní šoky jsou náchylné zejména děti.  

A co z toho plyne?

Civilizovaný svět se bez klimatizačního zařízení už neobejde. Lehké stavby s malou akumulací a s velkými prosklenými fasádami či střechami nelze prakticky bez klimatizace provozovat. Otevírat okna lze ve městech kvůli venkovnímu hluku a prachu málokdy. V případě rodinných domků na venkově je to samozřejmě s větráním daleko lepší, tam vás ale zase může trápit hmyz, zvláště večer při svícení.
Je jasné, že klimatizace pro člověka ideální prostředí nevytvoří. Někteří experti tvrdí, že se velmi dobrého výsledku dosáhne tehdy, když počet lidí nespokojených s klimatizací v klimatizovaném prostoru nepřesáhne pět procent. Klimatizační zařízení používáme proto, abychom zmírnili vnější i vnitřní vlivy prostředí na lidský organismus.

Ale pozor, jsou drahá, a pokud jsou špatně navržena, neslouží svému účelu a jen těžko se reklamují. Výběr a dimenzování zařízení byste proto vždy měli svěřit odborníkům. U velkých zařízení se ukazuje, že je výhodnější svěřit nejen servis, ale i provoz zařízení smluvnímu partnerovi. Provoz klimatizačních zařízení lze dnes monitorovat i ovládat ze vzdáleného pracoviště servisního technika. V takovém případě lze případná porucha odstranit dříve, než ji uživatel zjistí.                                 

Venkovní jednotka s vertikálním výfukem se používá pro systémy s vyšším výkonem (asi od 12 kW)

Příklad venkovního jednofázového multi split systému

Kontakt:

STIEBEL eltron,
s. r. o.
K Hájům 946
155 00 Praha 5
tel.: 251 116 111,
724 112 487
 
 MIKROKLIMA,
s. r. o.
Veverkova 1943/1
500 02 Hradec Králové
tel.: 495 500 970
fax: 195 500 979

Klima a faktory, které ho ovlivňují  

Pod pojmem klima rozumíme vzájemné působení teploty,
tlaku, vlhkosti a pohybu vzduchu v našem okolí. Rozlišujeme
klima venkovní, které je závislé na poměrech v atmosféře,
a klima vnitřní, tj. stav vzduchu v místnosti, na který působí
vnitřní a vnější vlivy. Vnitřními vlivy se rozumějí osoby a jejich činnost, zařízení místnosti, stroje, přístroje a osvětlení.
Vnějšími vlivy pak venkovní klima, sluneční radiace, poloha a orientace budovy, druh a provedení stavby.