Aby se v jakémkoliv domě dobře žilo, měla by jeho architektura souznít s jeho obyvateli; v případě domu, o kterém je řeč, byla tato podmínka splněna stoprocentně. Je to dáno hlavně tím, že pána domu pojí s autorem projektu architektem Petrem Stolínem 35 let přátelství i spolupráce ve stavebním oboru, takže architekt přesně věděl, co investor očekává. Pán domu předtím bydlel v lesním srubu, což pochopitelně výrazně ovlivnilo jeho požadavky.
„Dům je trochu jiný, než jsou lidé zvyklí. Chtěl jsem postavit malý, minimalistický dům, kde bych bydlel jenom já, dva psi a mé dvě malé děti. Předtím jsem žil 22 let v malém lesním srubu, takže jsem zvyklý na život v malých prostorech a užívám si to. Velké domy postrádají to kouzlo lidského setkávání a potkávání. Postupem času se osádka domu rozšířila ještě o manželku a ještě jedno dítě. Takže si tu někdy šlapeme po zádech, ale nám to nevadí – vždy je možnost najít si v domě svůj prostor, děti mají své pokojíky,“ líčí pán domu styl života v domě.
Rodina prý ale stejně nejraději tráví svůj čas venku v zastřešené letní kuchyni, kde málokdy bývá nouze o návštěvy, ať už se jedná o přátele nebo děti ze sousedství. Přístřešek je vybaven dřezem s tekoucí vodou a originálními uměleckými venkovními kamny s litinovým tálem, udírnou a grilem.
Originální konstrukce
Z konstrukčního hlediska jde o křížovou dřevostavbu z trámů a latí izolovanou minerální vatou. Zevnitř je hliníková parotěsná zábrana s tepelně odraznou plochou, zvenku zase difuzní fólie zakončená modřínovými prkny. Investor dbal na to, aby všechny použité materiály pocházely z místní lokality a byly šetrné k přírodě. Vnitřek domu je obložen deskami OSB, které jsou jen přebroušené a bez nátěrů. Natřeny jsou pouze stropy. Zvenku není použit žádný nátěr.
Dispozice a vnitřní uspořádání
Jde o dvoupodlažní dům, v přízemí je obytná místnost s kuchyní, šatnou a koupelnou, nahoře je ložnice, koupelna a dětské pokoje. Součástí domu je také dobře vybavená dílna, kde pán domu vyrobil většinu nábytku. V exteriéru kromě bazénu a venkovní zastřešené kuchyně najdete malý dřevěný sklad na zahradní techniku, kola a nejrůznější sportovní náčiní. Zde je také obytná odpočinková místnost s kamny a saunou, kterou pán domu vybudoval hlavně pro manželku.
Vytápění a ohřev vody
V domě se za 12 měsíců spálí 6 m3 dřeva (ve srubu, kde původně majitel bydlel, se spálilo 60 m3 dřeva). Hlavním zdrojem tepla je teplovodní krbová vložka Hoxter, která posílá 11 kW do vody a 6 kW do prostoru. O kvalitě krbové vložky svědčí i to, že i při venkovní teplotě –15 °C je po spálení šesti bukových polen v domě 26 °C a voda v bojleru je ohřáta na 80 °C. Podle slov pána domu vydrží při teplotě –15 °C zásoba teplé vody tři dny. Měsíční náklady včetně elektřiny a propan-butanu činí 1 500 Kč.
Technické údaje |
Zastavěná plocha: 112 m2 Užitná plocha: 135 m2 Konstrukční systém: Trámková dřevostavba založená na základech ze ztraceného bednění opláštěná difuzní fólií a zaklopena vnější fasádou z prken sibiřského modřínu. Z vnitřní strany je konstrukce zaizolována minerální vatou, zaklopenou dřevoštěpovými deskami Autoři: Petr Stolín, Alena Mičeková, Petr Stolín Architekt s. r. o., Stolin58.com |